Jak zostać piratem

Jak zostać piratem

Autorzy: Cowell Cressida

Wydawnictwo: Znak

Kategorie: Dla dzieci

Typ: e-book

Formaty: MOBI EPUB

cena od: 21.57 zł

Przeklęty będzie ten, kto naruszy spokój doczesnych szczątków Srogobrodego Upiora, największego pirata, jaki kiedykolwiek siał terror na Wyspach Wewnętrznych.

 

Ups! Tak się składa, że Halibut Straszliwa Czkawka Trzeci jest mistrzem naruszania spokoju...

Choć wcale mu się to nie uśmiecha, nie ominą go pirackie pojedynki na miecze, spotkanie z krwiożerczym czaszkowcem (cechy szczególne: zjada wszystko, co napotka), poszukiwanie skarbu Srogobrodego Upiora i odkrycie, co znajduje się w trumnie (i jak bardzo jest martwe). Uff, a to ledwie pierwszy dzień!

Latem 2002 roku podczas kopania dołków na plaży znalazłam skrzynię, która zawierała plik papierów.

Tworzą one drugi tom wspomnień Halibuta Straszliwej Czkawki Trzeciego, słynnego Wikinga-Bohatera znającego smoczą mowę Niezrównanego Fechmistrza.

Opisują historię zdobycia słynnego miecza, jego pierwsze spotkanie z arcywrogiem Najwyższym i Morderczym Wodzem Wygnańców oraz straszliwy sekret Skarbu Srogobrodego Upiora.

1. POJEDYNEK NA MORZU (TYLKO DLA POCZĄTKUJĄCYCH)

Thor był naprawdę wkurzony.

Zesłał potężny letni sztorm, żeby wzburzyć morze wokół ponurej, małej wysepki Głuplandii. Czarny wiatr wył ponad dzikim rozwścieczonym oceanem. Wokół grzmiały wściekłe pioruny. W wodę uderzały błyskawice.

Tylko szaleniec mógłby uznać, że to odpowiednia pogoda do żeglowania.

Jednak, co dziwne, na falach miotała się jakaś łódź, a głodny ocean kąsał jej burty w nadziei, że wywróci ją do góry dnem, pochłonie wszystkich żeglarzy i zetrze ich kości w proch.

Szaleńcem, który dowodził statkiem, był Pyskacz Gbur. Prowadził on Piracki Program Szkoleniowy na wyspie Głuplandii i ten szalony rejs był jednym z ćwiczeń: Walką na Miecze na Morzu (tylko dla początkujących).

– NO DOBRA, MAZGAJE! – ryczał Pyskacz, dwumetrowy kudłaty obłąkaniec z brodą, która przypominała fretkę w ataku drgawek, oraz bicepsami wielkości ludzkiej głowy. – Na miłość Thora, brać się do roboty, nie jesteście rozlazłymi meduzami... Czkawka, wiosłujesz jak ośmiolatek... wiosło głębiej w wodę... nie mamy całego roku, żeby dotrzeć na miejsce... – I tak dalej, i tak w kółko.

Halibut Straszliwa Czkawka Trzeci zgrzytnął zęba-mi, gdy wielka fala wzniosła się nad burtę i uderzyła go w twarz.

Czkawka to Bohater tej historii, chociaż patrząc na niego, nigdy byście na to nie wpadli. Jest nieduży i ma nijaką twarz, taką której się nie zapamiętuje.

Oprócz niego z wiosłami zmagało się dwunastu chłopców i właściwie każdy z nich bardziej niż Czkawka przypominał Wikinga-Bohatera.

Kurzajka na przykład miał tylko jedenaście lat, a już pysznił się piękną kolekcją pryszczy okresu dojrzewania i miał kłopoty ze spowijającym go smrodkiem. Burek Głąb mógł wiosłować jedną ręką z taką samą siłą, jak każdy inny dwiema, a drugą dłubać w nosie. Smark był zdecydowanym liderem. Ciemniak miał kosmate uszy.

Czkawka był po prostu absolutnie przeciętnym, niczym się niewyróżniającym, chudym, piegowatym chłopakiem, którego łatwo przeoczyć w tłumie.

Pod ławkami wioślarzy kuliło się trzynaście smoków, po jednym na każdego chłopca.

Smok Czkawki był znacznie mniejszy od pozostałych. Nazywał się Osesek i był Zwykłym Brunatnym lub Ogrodowcem Pospolitym o wielkich oczach i nadąsanej minie.

Zawodził po smokońsku, w języku, który rozumiał tylko Czkawka.

– Ci wikingowie są sz-sz-szaleni. Osesek ma s-s-sól na skrzydłach. Osesek siedzi w wielkiej zimnej kałuży. Osesek g-g-głodny... N-n-nakarm mnie. – Szarpnął Czkawkę za spodnie. – Osesek chce j-j-jeść, w tej chwili!

– Przykro mi, Osesku. – Czkawka skrzywił się, gdy łódź z impetem runęła po grzbiecie kolejnej wielkiej fali. – To nie jest najlepszy moment...

– Thor tylko wie – ryknął Pyskacz – jakim cudem wasza banda nieudaczników została przyjęta do Plemienia Kudłatych Chuliganów... Ale zanim będziecie mogli nazwać się wikingami, czekają was cztery ciężkie lata Pirackiego Programu Szkoleniowego.

No to świetnie, pomyślał Czkawka ponuro.

– Zaczniemy od najważniejszej wikińskiej umiejętności... od Walki na Miecze na Morzu. – Pyskacz uśmiechnął się szeroko. – Jedyna zasada pirackiej walki na miecze mówi: NIE MA ŻADNYCH ZASAD. W tej lekcji gryzienie, szczypanie, drapanie i wszystkie inne złośliwe zagrania będą nagradzane dodatkowymi punktami. Pierwszy chłopak, który krzyknie „poddaję się”, to fajtłapa.

– Albo wszyscy się utopimy – mruknął Czkawka.

– Słuchajcie – krzyknął Gbur – jako pierwszego do pojedynku wyznaczam Burka Głąba! Kto chce się z nim zmierzyć?

Burek Głąb pochrząkiwał już radośnie na myśl o rozlewie krwi. Był bezmyślnym zabijaką o włochatych rękach, które prawie wlokły się za nim po ziemi. Z wrednymi oczkami i wielkim kółkiem w nosie wyglądał jak szczeciniasty dzik o wyjątkowo podłym charakterze.

– Kto stanie do walki z Burkiem? – zapytał Pyskacz Gbur.

Dziesięciu chłopców wyciągnęło ręce w górę wrzeszcząc:

– Japroszępanajaproszęjaproszępana! – Wszyscy byli dziko podekscytowani na myśl, że zostaną stłuczeni na kwaśnie jabłko przez Burka Głąba. I nie ma w tym niczego dziwnego. Taka jest większość Chuliganów.

Jednak najbardziej zadziwiające było to, że Czkawka również skoczył na nogi i wrzasnął:

– Wyznaczam siebie, Halibuta Straszliwą Czkawkę Trzeciego!

Choć był synem Wodza Słoicka Wielgiego, nie zaliczał się do ludzi, których można określić mianem naturalnie wysportowanych. Był niemal równie kiepski w zbijanym, duszonym i innych brutalnych grach wikingów jak jego najlepszy przyjaciel Śledzik.

A Śledzik utykał, miał zeza, cierpiał na rozliczne uczulenia, a sposób, w jaki się poruszał, charakteryzował się całkowitym brakiem koordynacji.

– W co ty się pakujesz? – syknął Śledzik. – Siadaj, wariacie... On cię ukatrupi.

– Nie ma obawy, Śledzik – odparł Czkawka. – Wiem, co robię.

– No dobra, Czkawka – zagrzmiał zdziwiony Pyskacz. – Podejdź tutaj, chłopcze, i pokaż nam, z jakiej gliny jesteś ulepiony.

– Jeśli kiedykolwiek mam zostać Wodzem tego Plemienia – szepnął Czkawka do Śledzika, zdejmując kurtkę i przypinając miecz, muszę zachowywać się jak Bohater... Czasami...

– Wierz mi – powiedział Śledzik – nie jesteś w tym mocny... Błyskotliwe pomysły, jak najbardziej. Gadanie ze smokami, doskonale. Ale walka jeden na jednego z takim brutalem jak Burek? Absolutnie nie, nie, nie.

Czkawka zignorował go jednak.

– Ród Straszliwej Czkawki zawsze miał smykałkę do walki na miecze. Przypuszczam, że mamy to we krwi. Weź mojego prapradziadka, Srogobrodego Upiora. Najlepszy szermierz wszech czasów...

– Tak, ale czy ty kiedykolwiek walczyłeś na miecze? – dopytywał się Śledzik.

– No nie – bąknął Czkawka. – Ale czytałem o tym w książkach. Znam wszystkie techniki... Przeszywający Wypad... Niszczycielska Obrona... Sztych Srogobrodego... I mam ten wielki nowy miecz...

Miecz w istocie był wspaniały. Nazywał się Błyskawiczny Przerażacz i miał rękojeść w kształcie rekina młota.

– Poza tym – dodał Czkawka – ani przez chwilę nie znajdę się w niebezpieczeństwie...

Trenujący Piraci ćwiczyli z drewnianym osłonami na mieczach.

– Zniewieściałe maminsynki. Za moich czasów czegoś takiego nie było. – Tak brzmiała opinia Pyskacza. Z drugiej strony, dzięki temu środkowi ostrożności na zakończenie programu Plemię Kudłatych Chuliganów mogło wykazać się znacznie mniejszymi stratami w ludziach, niż bywało to wcześniej.

Śledzik westchnął.

– Dobra, wariacie, skoro musisz to zrobić... patrz mu prosto w oczy... ani na chwilę nie opuszczaj miecza... i zmów żarliwą modlitwę do Thora Gromowładnego, ponieważ będziesz potrzebował wszelkiej możliwej pomocy...

2. WALKA Z BURKIEM GŁĄBEM

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

3. SZANSA JEDNA NA MILION

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

4. CZYJA TO TRUMNA?

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

5. NIE NALEŻY OTWIERAĆ TRUMNY, NA KTÓREJ JEST NAPIS „NIE OTWIERAĆ”

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

6. OPOWIEŚĆ O ALVINIE, ROLNIKU-BIEDNYM-ALE-UCZCIWYM

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

7. ĆWICZENIE WALKI NA MIECZE I WYWĄCHIWANIE SKARBU

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

8. TYMCZASEM W JASKINI, GŁĘBOKO, GŁĘBOKO POD ZIEMIĄ…

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

9. LEKCJA GRUBIAŃSKIEGO ZACHOWANIA DLA ZAAWANSOWANYCH ZOSTAJE PRZERWANA

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

10. NAJGORSZY DZIEŃ W ŻYCIU CZKAWKI

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

11. SKARB SROGOBRODEGO UPIORA

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

12. UCIECZKA Z WYSPY CZASZKOWCÓW

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

13. SKARB

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

14. DZIEŃ NIE JEST JUŻ TAKI MIŁY, JAK BYŁ

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

15. BITWA NA POKŁADZIE „SZCZĘŚLIWEJ TRZYNASTKI”

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

16. NA DNIE OCEANU

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

17. JAK BARDZO ZŁY MÓGŁ STAĆ SIĘ TEN DZIEŃ?

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

18. OSTATNIA NIESPODZIANKA SROGOBRODEGO UPIORA

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

19. DZIEDZIC SROGOBRODEGO UPIORA

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

EPILOG

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

Tytuł oryginału

How to Be a Pirate

Opieka redakcyjna

Aleksandra Smoleń

Redakcja stylistyczna

Beata Słama

Korekta

Barbara Wójcik

Barbara Cywińska

Magdalena Kwiatkowska

Projekt okładki

Jennifer Stephenson

Adaptacja okładki

Maria Gromek

Text and illustrations copyright © 2004 Cressida Cowell

The right of Cressida Cowell to be identified as the Author and Illustrator of this Work has been asserted by her in accordance with the Copyright, Designs and Patents Act 1988.

First published in Great Britain in 2004 by Hodder Children’s Books. All rights reserved.

Copyright © for the Polish edition by SIW Znak sp. z o.o., 2018

Copyright © for the translation by Wydawnictwo Amber sp. z o.o., 2004

ISBN 978-83-240-5103-8

Książki z dobrej strony: www.znak.com.pl

Więcej o naszych autorach i książkach: www.wydawnictwoznak.pl

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, ul. Kościuszki 37, 30-105 Kraków

Dział sprzedaży: tel. 12 61 99 569, e-mail: czytelnicy@znak.com.pl

Na zlecenie Woblink

woblink.com

plik przygotowała Katarzyna Błaszczyk

KSIĄŻKI TEGO AUTORA

Jak wytresować smoka Jak zostać piratem 

POLECANE W TEJ KATEGORII

Amelia i Kuba/ Kuba i Amelia