Ogień

Ogień

Autorzy: Thomas Svardal

Wydawnictwo: Muza

Kategorie: Poradniki

Typ: e-book

Formaty: MOBI EPUB

Ilość stron: 160

cena od: 23.93 zł

"Ogień" to przepięknie ilustrowany poradnik dla ludzi kochających przyrodę, dla tych, którzy tęsknią za wieczorami przy ognisku w gronie przyjaciół. Dowiesz się z niego, jak stworzyć wyjątkową atmosferę z ogniskiem w roli głównej, niezależnie od okoliczności, w których się znajdziesz, z dala od cywilizacji i w dowolnej porze roku.

Tytuł oryginału: BÅL FOR ALL SLAGS VÆR OG TERRENG

Przekład: Witold Biliński/sundar.pl

Projekt graficzny i okładka: Liselotte Dick, Lilo Design

Redaktor prowadzący: Bożena Zasieczna

Redakcja techniczna: Sylwia Rogowska-Kusz

Skład wersji elektronicznej: Robert Fritzkowski

Korekta: Bogusława Jędrasik

Ilustracja na okładce: Thomas Svardal

Wszystkie zdjęcia: Thomas Svardal, z wyjątkiem stron 6, 16, 59, 60, 103, 106: Anett Roselin Svardal, stron 140 i 148: Per Christian Berntsen, strony 110: Ola Ronæss.

© 2015 Kagge Forlag AS

© for the Polish edition by MUZA SA, Warszawa 2018

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Żadna część niniejszej publikacji nie może być reprodukowana, przechowywana jako źródło danych i przekazywana w jakiejkolwiek formie zapisu bez pisemnej zgody posiadacza praw.

ISBN 978-83-287-0892-1

MUZA SA

Wydanie I

Warszawa 2018

FRAGMENT

SPIS TREŚCI

CZY OGNISKO TO NIE JEST PO PROSTU OGNISKO

CZYM JEST OGNISKO

CZYM JEST OGIEŃ

HISTORIA OGNIA

JAK ZNALEŹĆ OPAŁ

BĄDŹ KREATYWNY, A ZNAJDZIESZ ROZPAŁKĘ

TRZY ZASADY, KTÓRE MUSISZ ZNAĆ, ŻEBY ROZPALIĆ OGNISKO – PLUS TRZY WSKAZÓWKI

SZEŚĆ SPOSOBÓW ROZPALANIA OGNISKA – ZAPAŁKAMI I BEZ NICH

23 TYPY OGNISK DO RÓŻNYCH ZASTOSOWAŃ

KAŻDE DREWNO PALI SIĘ INACZEJ – CHCESZ FAJERWERKÓW, SADZY, PIĘKNEGO ZAPACHU CZY SILNEGO CIEPŁA

GDZIE DOBRZE JEST UMIEŚCIĆ OGNISKO

NAUCZ DZIECI PALIĆ OGNISKA

BEZPIECZEŃSTWO − O TYM TRZEBA PAMIĘTAĆ

JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA OGNISK

WSPINAJ SIĘ PO DRABINIE OGNISKOWYCH UMIEJĘTNOŚCI

PODZIĘKOWANIA

ŹRÓDŁA

CZY OGNISKO TO NIE JEST PO PROSTU OGNISKO

Kiedy powiedziałem, że napiszę książkę o ogniskach – po prostu ogniskach – reakcją były pochrząkiwania, śmiechy i wiele zaskoczonych spojrzeń. Ludzie reagowali zazwyczaj takim pytaniem: „Czy ognisko to nie po prostu ognisko?”. No właśnie, wcale tak nie jest. Ognisko to nie po prostu ognisko. Po pierwsze, wszystko zależy od tego, do czego ma ono służyć. Po drugie, całkiem różnie może wyglądać w zależności od tego, na jakim terenie jesteś – czy na brzegu morza, w górach, czy w lesie. A jeśli jesteś w lesie, to wiele zależy od tego, jakiego typu to las, ponieważ właściwości drewna na rozpałkę są inne na przykład w brzezinie i sosnowym borze. Powinieneś wiedzieć, że nie da się palić świeżym drewnem sosnowym, podczas gdy świeża brzoza karpacka daje najwięcej żaru ze wszystkich gatunków drzew (może z wyjątkiem świeżej wierzby). Warto poza tym wiedzieć, jakie drewno pali się podczas deszczu i jak znaleźć je na terenie, na którym akurat jesteś. Fajnie też stawiać sobie nowe wyzwania – na przykład spróbować rozpalić ognisko jedną zapałką albo bez ich użycia. Czy też na przykład rozniecić ogień bez zapałek podczas deszczu. Radość z opanowania podstawowych umiejętności rodem z zamierzchłych epok jest nie do przecenienia: taka wiedza może przydać się w awaryjnych sytuacjach.

Pisałem tę książkę z myślą o zainspirowaniu cię do częstszego palenia ognisk – w pięknych okolicznościach przyrody i na zupełnie nowe sposoby. Być może uda ci się wtedy spojrzeć na naturę w całkiem inny sposób. Nie będziesz mógł się już powstrzymać od zwracania uwagi na dostępne wszędzie wartościowe drewno. Nie mówiąc już o rozpałce.

Kiedy widzę suchy mech, zastanawiam się, czy mógłbym na nim ugotować świetną kawę. Gdy już opanujesz sztukę palenia ognisk, świat – albo przynajmniej przyroda – nie będzie już nigdy tym samym. Zostaw w domu turystyczną kuchenkę, zapakuj suchą korę z brzozy i paczkę zapałek, i ruszaj w teren. Podczas przygotowywania ogniska nie spiesz się. Spójrz na cały ten proces tak, jakby był darmową godziną terapii. Pozwól sobie na tę spokojną chwilę, wpatruj się w płomienie i zastanów nad dniem, a może całym życiem. Mam nadzieję, że wypełni cię wtedy ten spokój, który ja znajduję, gdy myśli mogą szybować swobodnie i bez przeszkód. Powodzenia!

CZYM JEST OGNISKO

Czym jest ognisko? Źródłem ciepła? Światła? Kuchenką? A może kryje ono coś więcej niż tylko te praktyczne strony?

MIEJSCE SPOTKAŃ

Na wycieczce młodych ludzi zazwyczaj wszędzie pełno i są niezwykle aktywni tak długo, jak jest jasno, ale kiedy się ściemni i zapłonie ognisko, wszyscy zbierają się w jednym miejscu. Jest to zupełnie naturalne, bo ognisko to miejsce spotkań, które przyciąga z ogromną siłą. Wszelka aktywność cichnie. Wszystkich przepełnia poczucie wspólnoty, kiedy tak siedzą przy płomieniach i dzielą się jednym źródłem ciepła.

Ognisko jest czynnikiem łączącym ludzi od setek tysięcy lat. Być może wykształcił się w nas instynkt ognia, a w każdym razie ogień przyciąga nas w taki sam sposób, jak światło ćmę.

WSPÓLNE SPĘDZANIE CZASU

Palenie ogniska ma też swój aspekt społeczny. Wokół niego poszukujemy jedzenia, ciepła, bezpieczeństwa, snujemy opowieści. Nawiązują się społeczne więzi.

Ludzie poznają się tu nawzajem w inny sposób niż przy codziennych zajęciach. Znajdujemy czas na głębsze rozmowy, na poruszenie tematów, na które kiedy indziej nie mamy czasu. A nie muszą to być koniecznie rzeczy praktyczne – często dyskutujemy o problemach albo innych sprawach, które nas zajmują: mogą to być relacje, współpraca czy też wartość wynikająca z przebywania w grupie. Kto wie, być może nasz język nie byłby tak bogaty, gdyby nie było ognisk.

Być może to właśnie wokół płomieni rozwinął się kunszt opowiadania historii.

BEZPIECZEŃSTWO

Ognisko daje ciepło zarówno ciału, jak i duszy. Spanie w ciemnym lesie może być przeżyciem przerażającym, lecz gdy zapłonie ognisko, nagle zrobi się przyjemnie i bezpiecznie. Tak naprawdę przed rozpaleniem ognia niebezpieczeństwo raczej i tak nie istnieje, ale płomień jest jak przyjaciel, który nie pozwala na to, by wyobraźnia wymknęła się spod kontroli. Nie ma już w pobliżu groźnych zwierząt, które by chciały cię schrupać. Ponieważ masz OGNISKO. I wszystko będzie już dobrze. Trudno przecenić psychologiczny aspekt żywego ognia. W trudnych chwilach daje on zarówno pewność siebie, jak i ciepło. Świat przestaje być mroczny – ogień daje światło i nadzieję, i jest przyjacielem w potrzebie. Kiedy siedzisz przy ognisku, nie czujesz się już samotnym. Przyglądanie się tańczącym płomieniom daje poczucie bezpieczeństwa, a myśli biegną ku pozytywnym sprawom. A do tego możesz pozwolić im błądzić tam, gdzie chcą. Bez ogniska często skupiamy się na tym, co złe, bo negatywne myśli mają tendencję do rozrastania się, jeśli się ich nie trzyma na wodzy – może to bardzo niekorzystnie wpływać na człowieka.

SPOKÓJ

Ludzie wpatrujący się w ognisko mają często w sobie pewien szczególny spokój, ich stan przypomina trans.

Dzieci wyciszają się. Jest tak, jakby płomienie przejmowały kontrolę nad twoim mózgiem i wypychały z niego myśli, jedną po drugiej. Błądzą one swobodnie, ale to ognisko daje im impuls. Patrzenie na to, jak ogniki przenoszą się w górę i w dół, falują na boki, to przeżycie fascynujące. Światło jest intensywne i gorące. Można się wpatrywać w nie bez końca. Trudno oprzeć się pokusie ruszenia z ogniem na wyprawę w nieznane. Na wyprawę do własnego świata.

Bo wszystko dzieje się w twojej głowie. Każdy spośród siedzących wokół ogniska nabiera tej samej mocy, ale ogląda swój własny film. Taśma przesuwa się w najlepsze, a za scenariusz służą własne doświadczenia i pytania, na które poszukujemy odpowiedzi. To się nigdy nie kończy. Ognisko jest wiecznym źródłem inspiracji, refleksji i bezpieczeństwa.

TELEWIZJA NATURY

Dziś ognisko jako miejsce spotkań i źródło rozrywki straciło prymat; zyskał je telewizor.

Różnica między nimi jest jednak ogromna. Podczas gdy ognisko sprzyja refleksji i przepracowaniu zdarzeń oraz myśli, telewizja jedynie bardziej aktywizuje mózg. Dostarcza więcej do przetrawienia – nowych wrażeń, więcej stresu, a mniej czasu na rozważania i relaks. Ognisko ma ogromną wartość terapeutyczną. Wycisza aktywność mózgu, zapewnia spokój potrzebny do analizy wspomnień z minionego dnia i czas na własne myśli oraz refleksje. Wszystko to pozytywnie oddziałuje na umysł, co jest niezwykle ważne w dzisiejszym stresującym świecie. Wszystkim nam żyłoby się lepiej, gdybyśmy częściej palili ogień, mieli więcej czasu na przebywanie z innymi, silniejsze poczucie przynależności i więcej okazji do rozmyślań. Wprowadźmy z powrotem ogniska do naszej codzienności.

Zrób taki eksperyment. Zorganizuj w ogrodzie miejsce na ognisko. Albo zabierz rodzinę w teren i rozpal ogień (pamiętaj, żeby rozpalający się zmieniali), a potem pozwól myślom swobodnie wędrować. Niech toczy się miła rozmowa, niech wszyscy poczują ten spokój i doświadczą poczucia wspólnoty.

* * *

koniec darmowego fragmentu

zapraszamy do zakupu pełnej wersji

MUZA SA

ul. Sienna 73

00-833 Warszawa

tel. +4822 6211775

e-mail: info@muza.com.pl

Dział zamówień: +4822 6286360

Księgarnia internetowa: www.muza.com.pl

Wersja elektroniczna: MAGRAF s.c., Bydgoszcz

KSIĄŻKI TEGO AUTORA

Ogień 

POLECANE W TEJ KATEGORII

Mit motywacji Wielka czwórka Sztuka kochania Wybieraj wystarczająco dobrze Porąb i spal Pieniądze. W świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu