Office Samurai: Lean w biurze

Office Samurai: Lean w biurze

Autorzy: Michał Wolak Andrzej Kinastowski

Wydawnictwo: Mt Biznes

Kategorie: Biznes

Typ: e-book

Formaty: MOBI EPUB

Ilość stron: 114

cena od: 19.90 zł

LEAN / KAIZEN

Office Samurai to książka napisana przez praktyków wdrażających Lean w środowisku biurowym dla praktyków chcących:

• zacząć usprawniać procesy biurowe wykonywane codziennie w pracy,

• doskonalić się w obszarze wdrażania Lean,

• uporządkować swoją wiedzę.

Zapraszamy cię do wejścia na ścieżkę samodzielnego wdrożenia Lean.

Podpowiemy ci, w jaki sposób możesz zacząć, wskażemy praktyczne narzędzia i gotowe materiały, które będziesz mógł wykorzystać przy obserwacji, analizie czy wreszcie usprawnianiu procesów. Przygotujemy cię do samodzielnego przeprowadzenia twojego pierwszego warsztatu Kaizen.

Fascynująca przygoda ciągłego usprawniania stoi przed tobą otworem. Chodźmy razem i zmieńmy twoją firmę (albo chociaż jej mały kawałek)!

***

Andrzej Kinastowski - od dziesięciu lat pomaga firmom SSC i BPO usprawniać dostarczane procesy przez wdrażanie Continuous Improvement, Process Excellence, pracę nad strategią i kadrą zarządczą. Praktyk wdrażania Lean w procesach usługowych za pomocą projektów w formacie Lean Workout. Fan koncepcji Kaizen. Uważa, że najlepsze procesy i projekty opierają się na zaangażowaniu liderów i odpowiedzialności pracowników. Certyfikowany Lean Six Sigma Black Belt, doświadczony trener Lean i Six Sigma. Wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Prezes i członek założyciel stowarzyszenia Service Process Improvement Network. Świetnie sprawdza się podczas występów na konferencjach.

Prywatnie mąż, ojciec, fotograf i początkujący budowniczy minirobotów.

Michał Wolak - prowadzi projekty doradczo-wdrożeniowe i szkoli z zakresu Lean Management zarówno w firmach produkcyjnych, jak i usługowych (SSC i BPO). Ma wieloletnie doświadczenie trenerskie, coachingowe oraz doradcze. Z pasją przekazuje swoją wiedzę i umiejętności, prowadząc szkolenia z takich zagadnień, jak Lean Management, techniki Kaizen, umiejętności przywódcze, efektywna komunikacja. Jako prezes zarządu odpowiada za rozwój strategiczny firmy Lean Action Sp. z o.o., która od 2004 roku podnosi efektywność polskich przedsiębiorstw. Przeprowadził liczne projekty, osiągając dzięki nim wymierne efekty.

Od młodości interesuje się Dalekim Wschodem – Chinami i Japonią. W wolnym czasie chodzi po górach, jeździ na nartach i tańczy tańce latynoamerykańskie. Jest też pasjonatem żeglarstwa.

Redakcja: Katarzyna Zgódko, Anna Żółcińska

Korekta: Aneta Antosiak

Projekt okładki: Amadeusz Targoński, targonski.pl

Ilustracje: Kasia Rożek, www.kasiarozek.pl

Ilustracja i kaligrafia na okładce: © by Bethany Legg; Masakazu Miyanaga

Skład: Protext

Opracowanie wersji elektronicznej:

Patronat: Stowarzyszenie SPIN, www.spinetwork.pl

Więcej o książce na www.office-samurai.com

Copyright © 2017 by MT Biznes Ltd.

All rights reserved

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci zabronione. Wykonywanie kopii metodą elektroniczną, fotograficzną, a także kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym, optycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji. Niniejsza publikacja została elektronicznie zabezpieczona przed nieautoryzowanym kopiowaniem, dystrybucją i użytkowaniem. Usuwanie, omijanie lub zmiana zabezpieczeń stanowi naruszenie prawa.

Warszawa 2017

MT Biznes Sp. z o.o.

www.mtbiznes.pl

e-mail: handlowy@mtbiznes.pl

ISBN 978-83-8087-394-0 (format epub)

ISBN 978-83-8087-395-7 (format mobi)

Spis treści

Okładka

Strona tytułowa

Strona redakcyjna

Spis treści

WPROWADZENIE

Rozdział 1. IDŹ I ZOBACZ

Rozdział 2. OBSERWACJA – ĆWICZENIE

Rozdział 3. USIĄDŹ I ZASTANÓW SIĘ

Rozdział 4. ZAPYTAJ: DLACZEGO?

Rozdział 5. ZAINSPIRUJ SIĘ

Rozdział 6. IDŹ I USPRAWNIJ – ĆWICZENIE

Rozdział 7. ZROZUM I STOSUJ FILOZOFIĘ OFFICE SAMURAJA

Rozdział 8. CHROŃ PRZED IDIOTAMI

Rozdział 9. ZAINSPIRUJ I PROWADŹ

ZAKOŃCZENIE

WPROWADZENIE

(Nie tak) dawno temu dwóch samurajów wkroczyło na open space pewnej znanej firmy. Niezrozumiałe japońskie krzyki intruzów wywołały niemały popłoch wśród pracowników brutalnie wyrwanych z codziennej rutyny. Tym większe było ich zdziwienie, gdy samuraje zaczęli wykrzykiwać nazwiska niektórych z nich i rozdawać dyplomy podpisane przez dyrektora Centrum, zawierające podziękowania za zaimplementowane usprawnienia.

W tak nietypowy sposób rozpoczęliśmy wdrożenie programu Kaizen, będącego ważnym elementem większego programu Lean Management w dużym Centrum Usług Wspólnych, dla którego wyzwaniem było wykonanie większej ilości pracy przy wykorzystaniu tych samych zasobów.

Wdrożone przez nas zmiany pozwoliły Centrum dokonać oszczędności w wysokości 5 000 000 euro i zrealizować (oraz przekroczyć) założone cele. Co było dla nas najważniejsze, spowodowały także trwałą zmianę kultury organizacyjnej w firmie i znacząco poszerzyły kompetencje pracowników. Udało nam się zaszczepić w ludziach przekonanie, że można nie tylko wykonywać swoje obowiązki, ale także samodzielnie doskonalić własną pracę.

Tematem ciągłego usprawniania pracy biurowej i usług zajmujemy się od 2008 roku. Pracowaliśmy z wieloma firmami, zbierając doświadczenia i przystosowując metody Lean do specyfiki ich procesów. Jesteśmy jednymi z członków założycieli Stowarzyszenia SPIN, które stawia sobie za cel dzielenie się wiedzą i doświadczeniami tak, żeby praca w naszych firmach przebiegała z lepszą efektywnością oraz wyższą satysfakcją pracowników. Współorganizujemy konferencje, wykładamy na polskich uczelniach, wszystko po to, aby propagować ciągłe usprawnianie w obszarze, w którym nadal nie jest ono tak popularne jak powinno – w biurze.

Niniejsza książka jest kolejnym krokiem w naszym dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem. Jej celem jest umożliwienie ci wejścia na ścieżkę samodzielnego wdrożenia Lean. Nie tylko opowiemy ci, w jaki sposób możesz zacząć, ale damy ci także praktyczne narzędzia i gotowe materiały, które będziesz mógł wykorzystać przy obserwacji, analizie czy wreszcie usprawnianiu procesów. Zostaniesz także przygotowany do samodzielnego przeprowadzenia swojego pierwszego warsztatu Kaizen.

Fascynująca przygoda ciągłego usprawniania stoi przed nami otworem. Chodźmy razem i zmieńmy twoją firmę (albo chociaż jej mały kawałek)!

Certyfikat Kaizen Office Samurai

Chcieliśmy, aby książka ta była jak najbardziej interaktywna, aby przyniosła ci jak największy pożytek. Dlatego każde ćwiczenie możesz przesłać do nas, aby uzyskać krótką informację zwrotną oraz dostęp do dodatkowych materiałów.

Jeśli sumiennie wypełnisz i prześlesz do nas wszystkie zadania, przyznamy ci potwierdzony certyfikatem tytuł „Kaizen Office Samurai”, który daje miejsce wśród elitarnej grupy Office Samurajów.

Jeżeli chcesz zobaczyć obecne grono Office Samurajów, zapraszamy cię na stronę http://office-samurai.com.

Język książki

W niniejszej książce będziemy używać popularnych anglojęzycznych określeń, często stosowanych w firmach międzynarodowych. Jednocześnie świadomi tego, że slang ten nie dla każdego musi być zrozumiały, będziemy te pojęcia tłumaczyć na język polski.

Podziękowania

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej książki. W szczególności chcielibyśmy podziękować:

Katarzynie Zgódko za wytrwałość w słuchaniu naszych dyskusji i pierwszą redakcję.

Kindze Kinastowskiej i Zuzannie Pamule za pierwsze czytanie i informację zwrotną.

Stowarzyszeniu SPIN za wsparcie i inspirację do napisania tej książki.

KSIĄŻKI TEGO AUTORA

Office Samurai: Lean w biurze 

POLECANE W TEJ KATEGORII

Wielka czwórka Obywatel Coke Droga Steve'a Jobsa Niebezpieczne związki. Pieniądze i władza w świecie nowożytnym 1700-2000 Kapitał w XXI wieku