Pamiętnik księżniczki

Pamiętnik księżniczki

Autorzy: Carrie Fisher

Wydawnictwo: Znak

Kategorie: Biografie

Typ: e-book

Formaty: MOBI EPUB

Ilość stron: 288

Cena książki papierowej: 39.90 zł

cena od: 29.99 zł

Kiedy Carrie Fisher po latach odnalazła swój pamiętnik prowadzony podczas kręcenia pierwszych Gwiezdnych Wojen sama była zaskoczona tym, co tam znalazła. Wydawało się, jakby pisały go dwie osoby - wrażliwa romantyczka i młoda, energiczna dziewczyna szukająca silnych wrażeń. 

Dla młodziutkiej Carrie rok 1977 okazał się przełomowy. Otrzymała rolę, która na zawsze stała się jej alter ego. Po latach sama powiedziała, że księżniczka Leia to część jej osobowości.

Zadurzona w filmowym partnerze – Harrisonie Fordzie spełniła swój sen i przeżyła płomienny romans z kapitanem Sokoła Millenium zarówno na jak i poza ekranem. W swojej ostatniej książce rozwiewa plotki i zdradza, co się wtedy wydarzyło.

Fisher z rozbrajającą szczerością pisze o swoim szalonym życiu w Hollywood, olbrzymich pieniądzach i cenie sławy. „Pamiętnik Księżniczki” to ostatnia książka Carrie Fisher i opis jej drogi przez ciemną i jasną stronę mocy. 

DLA

George’a Lucasa

Harrisona Forda

Marka Hamilla

Irvina Kershnera

J.J. Abramsa

Riana Johnsona

Był 1976 rok...

W telewizji puszczano premierowe odcinki Aniołków Charliego, sitcomu Laverne & Shirley oraz teleturnieju Familiada.

Steve Wozniak i Steve Jobs założyli w garażu firmę komputerową Apple.

Agencja ds. Żywności i Leków zakazała stosowania amarantu (E123), barwnika zwanego Red Dye No. 2, po tym, jak odkryła, że substancja wywołuje nowotwór pęcherza moczowego u psów.

Howard Hughes, miliarder, pilot, konstruktor lotniczy i producent filmowy, zmarł w wieku siedemdziesięciu lat z powodu niewydolności nerek na pokładzie prywatnego odrzutowca, w drodze do szpitala w Houston. Hughes był wart ponad dwa miliardy dolarów i ważył czterdzieści kilogramów.

Ukazała się debiutancka powieść Anne Rice pod tytułem Wywiad z wampirem.

Izrael uratował pasażerów lotu Air France 102, których przetrzymywano jako zakładników w porcie lotniczym Entebbe w Ugandzie.

Brytyjska królowa wysyła pierwszego królewskiego maila, w Londynie wybuchają bomby podłożone przez IRA, a albumy Sex Pistols oraz Bohemian Rhapsody zespołu Queen pokrywają się złotem.

Była żona piosenkarza Andy’ego Williamsa, Claudine Longet, przypadkowo – jak utrzymuje – śmiertelnie postrzeliła swojego kochanka, amerykańskiego narciarza alpejskiego, Vladimira Petera „Spidera” Sabicha.

Kongresmen Pensylwanii został mianowany na dwunastą kadencję, mimo że od dwóch tygodni nie żył.

Caitlyn Marie Jenner, urodzona i startująca w zawodach jeszcze jako William Bruce Jenner, zdobyła złoty medal w dziesięcioboju lekkoatletycznym na igrzyskach olimpijskich oraz tytuł Najlepszego Atlety Świata.

Działo się tak wiele.

W Afryce wybuchła pierwsza epidemia eboli, świat opanowała panika w związku ze świńską grypą, a choroba legionistów zabiła dwadzieścia dziewięć osób w zakażonym tą bakterią hotelu w Filadelfii.

W Argentynie prezydent Isabel Perón została obalona w wojskowym zamachu stanu.

Aktor Sal Mineo zginął, śmiertelnie ugodzony nożem podczas ulicznej napaści, zmarli także Agatha Christie oraz André Malraux, chociaż nie razem ani nie jednocześnie.

Saul Bellow zdobył Nagrodę Pulitzera za książkę Dar Humboldta oraz Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości.

Syn Sama, seryjny morderca, zabił swoją pierwszą ofiarę.

Zamieszki w Soweto wyznaczyły początek końca apartheidu w Południowej Afryce.

Założono zespół, który później przekształci się w U2.

Amerykański Związek Tenisa wykluczył transseksualistę Renée Richardsa z udziału w turnieju US Open.

Film Sieć dał nam przepełnione ironią przemówienie Howarda Beale’a, w którym diagnozuje on kondycję amerykańskiego społeczeństwa: „Wkurzyłem się jak diabli i mam tego dość”, a Paul Simon zdobywa nagrodę Grammy w kategorii Album Roku za Still Crazy After All These Years.

Jimmy Carter pokonał Geralda Forda w wyścigu o fotel prezydencki, mimo że w wywiadzie dla „Playboya” wyznał, że w głębi serca pożąda wielu kobiet.

Na świat przyszli Ryan Reynolds i Benedict Cumberbatch, a także Colin Farrell, Rashida Jones, Alicia Silverstone, Rick Ross, Anna Faris, Peyton Manning, Audrey Tautou, Ja Rule i Reese Witherspoon.

George Harrison został oskarżony o splagiatowanie piosenek He’s So Fine oraz My Sweet Lord i przegrał proces.

Biegacz drużyny futbolowej Buffalo Bills, O.J. Simpson, zagrał najlepszy mecz w swojej karierze, zostając liderem w klasyfikacji zdobytych jardów (z wynikiem 273 jardów) oraz wykonując dwa przyłożenia w rozgrywce przeciwko Detroit Lions.

Zmarł Mao Zedong.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przywrócił karę śmierci, orzekając, że taki wyrok nie jest ani szczególnie okrutny, ani nadzwyczajny.

Muzycy The Band zagrali pożegnalny koncert w San Francisco.

Elizabeth Taylor i Richard Burton rozstali się po czterech miesiącach małżeństwa. Ich rozwód trwał pół roku.

Ameryka świętowała swoje dwusetlecie.

Myślę, że już rozumiecie. To był rok – tak jak każdy inny – w którym wiele się wydarzyło. Występowano w programach telewizyjnych i filmach kinowych, układano piosenki, jedne podobały się mniej, inne bardziej. Niektórzy osiągali wyniki w sporcie i – jak zwykle – zmarło wielu zasłużonych i sławnych ludzi. A jednak na tle tych wszystkich wypadków narodziła się jedna wielka rzecz, która wciąż, po tych wszystkich latach, nie umarła – Gwiezdne wojny.

Kręciliśmy Gwiezdne wojny w Londynie w 1976 roku i nikt z obsady nie miał zielonego pojęcia, jak bardzo nasze życie zmieni się po premierowym seansie rok później.

Cięcie. Mamy 2013 rok. Działo się wówczas równie wiele, tyle że szybciej i bardziej intensywnie. Do tego George Lucas ogłosił, że franczyza Gwiezdnych wojen znów wystartuje, a w filmie zagra pierwotna obsada.

Byłam zaskoczona. Tak bardzo, jak tylko można czuć się zaskoczoną, będąc grubo po czterdziestce. Co prawda przemknęło mi przez myśl – choć nie rozmyślałam o tym zbyt długo – że powstaną kolejne filmowe adaptacje Gwiezdnych wojen, ale wątpiłam, bym w nich zagrała. A teraz się na to zanosiło! Alleluja!

Nie chodzi o to, że lubię występować przed kamerą. Nie przepadałam za tym w wieku, kiedy można było to lubić, ale teraz – biorąc pod uwagę efekty 3D i obraz HD – zmarszczki i zwiędła opuchlizna potrzebowałyby solidnego retuszu. Występowanie na ekranie nie podobało mi się kiedyś, nie lubiłam tego teraz i z pewnością nie obdarzę tej czynności sympatią w przyszłości. Pech chciał, że nie będę w stanie obejrzeć dalszego ciągu Gwiezdnych wojen. Nie, skoro sama w nim występuję. Ale do diabła z tym! Ktoś mi opowie, jak wyszło.

Jeżeli mam zagrać w nowym epizodzie Gwiezdnych wojen, będą musieli mi coś odpalić, chociaż cień wątpliwości stopniowo padał na to przypuszczenie, zważywszy na historię promowania filmu. (Żadnego merchandisingu, czyli wpływów nie z kin, ale ze sprzedaży innych produktów – gadżetów promocyjnych. Ale może tym razem się załapię!)

Postawili nas pod ścianą. Wszyscy chcieliśmy zagrać w filmie. A oni bez mrugnięcia okiem mogli wykluczyć, kogo chcieli, z udziału w tym przedsięwzięciu. No dobrze, może nie poszłoby im to jak po maśle, ale mogli pozbyć się nas, gdybyśmy zbyt długo upierali się przy wysokości honorarium. A mówiąc „my”, mam na myśli siebie.

Mimo że przez te wszystkie lata zdarzało mi się żartować z Gwiezdnych wojen, cieszyłam się, że w nich zagrałam. Zwłaszcza że byłam jedyną dziewczyną w świecie wyłącznie chłopięcej fantazji. Kręcenie Gwiezdnych… To było zabawne. Jak historyjka, która nie mieści mi się w głowie.

Lubiłam być księżniczką Leią. Albo cieszyło mnie to, że księżniczka Leia była mną. Z biegiem czasu zlałyśmy się w jedno. Nie sądzę, byście zdołali pomyśleć o Lei i żebym nie zakradła się do waszych wyobrażeń. I nie mówię tu o masturbacji. A więc księżniczka Leia to my.

Chcę przez to powiedzieć, że otwierała się przede mną perspektywa pokrycia części, jeśli nie całości moich kosztów utrzymania. Może jeszcze nie teraz, ale wkrótce. Jasne, jeżeli to nie nastąpi wystarczająco prędko, opłacę rachunki zdalnie, z zacisza mojego mieszkania, ale przynajmniej będzie mnie stać, żeby znów nakupować sobie rzeczy, których nie potrzebuję. Rzeczy, które wcale nie są mi potrzebne, i to w zbytecznych ilościach! Może nawet niedługo obkupię się znów w Barneys New York! Życie jest piękne! A życie na świeczniku oznacza… baseny, gwiazdy kina…

Tak, panie i panowie, zaczęła się moja zupełnie nowa przygoda z Gwiezdnymi wojnami! Jak flashback po kwasie, tyle że międzygalaktyczny, tu i teraz, a przede wszystkim – prawdziwy!

Jak sądzicie, kim bym została, gdybym nie była księżniczką Leią? Czy to ja jestem księżniczką Leią, czy ona mną? Odkryj różnicę, a dowiesz się prawdy. Gwiezdne wojny to była i jest moja praca. Nie można mnie z niej wyrzucić, a ja nigdy nie zdołam odejść, poza tym czemu miałabym rzucać tę robotę? To zarówno retoryczne, jak i prawdziwie otwarte pytanie.

Dziś, przeglądając pudła z moją dawną pisaniną, odnalazłam pamiętniki, które prowadziłam, kręcąc pierwszy epizod Gwiezdnych wojen czterdzieści lat temu. Ciąg dalszy nastąpi. Nie odkładajcie książki.

Życie przed Leią

Dostępne w wersji pełnej

Do góry nogami, nieprzytomna, z żółtymi oczami

Dostępne w wersji pełnej

Fryzjerskie dzieło Nawarony

Dostępne w wersji pełnej

Carrison

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Czterdzieści lat później

Dostępne w wersji pełnej

Świetlistymi istotami byliśmy

Dostępne w wersji pełnej

Leia tańczy na rurze

Dostępne w wersji pełnej

Znajome uczucie

Dostępne w wersji pełnej

Podziękowania

Dostępne w wersji pełnej

Podpisy do zdjęć

Leia, 1976 rok. Fotografia dzięki uprzejmości Lucasfilm Ltd. LLC. GWIEZDNE WOJNY: część IV – Nowa nadzieja™ & © Lucasfilm Ltd. LLC.

Pomiędzy ujęciami: Harrison Ford, Mark Hamill i Carrie Fisher na planie pierwszych Gwiezdnych wojen. Fotografia dzięki uprzejmości Lucasfilm Ltd. LLC. GWIEZDNE WOJNY: część IV – Nowa nadzieja™ & © Lucasfilm Ltd. LLC.

Carrie Fisher na ramieniu Warrena Beatty’ego podczas kręcenia Szamponu. Fotografia dzięki uprzejmości Getty Images/Bettmann.

Carrie Fisher uchwycona przez paparazzo przed Chasen’s Restaurant w Beverly Hills. Fotografia dzięki uprzejmości Getty Images/Ron Galella.

Harrison Ford rozmawia z Carrie Fisher w przerwie między ujęciami do produkcji CBS-TV Star Wars Holiday Special. Fotografia dzięki uprzejmości AP Photo/George Brich.

Portretowe zdjęcie promocyjne do Gwiezdnych wojen IV. Fotografia dzięki uprzejmości autorki.

Ręcznie zapisane strony z pamiętników Carrie. Fotografia dzięki uprzejmości autorki.

Księżniczka, przemytnik oraz liczna obsada. Fotografia dzięki uprzejmości Lucasfilm Ltd. LLC. GWIEZDNE WOJNY: część IV – Nowa nadzieja™ & © Lucasfilm Ltd. LLC.

Mark Hamill, Carrie Fisher i Harrison Ford przekąszają coś podczas pierwszej trasy promocyjnej. Fotografia dzięki uprzejmości Getty Images/Steve Larson.

Zabytkowe figurki bohaterów Gwiezdnych wojen, wypuszczone na rynek przez Kenner Products.

Carrie Fisher, Gary Fisher oraz woskowa księżniczka Leia w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds w Londynie w maju 2016 roku. Fotografia dzięki uprzejmości Ben Queenborough/REX/Shutterstock.

Fotografia dzięki uprzejmości Lucasfilm Ltd. LLC. GWIEZDNE WOJNY: część IV – Nowa nadzieja™& © Lucasfilm Ltd. LLC.

O autorce

Dostępne w wersji pełnej

Tytuł oryginału

The Princess Diarist

© Deliquesce, Inc. 2016

Projekt okładki

Ben Denzel, Rachel Willey

Dostosowanie okładki

Piotr Cebo

Fotografia na okładce

Lucasfilm Ltd. LLC GWIEZDNE WOJNY:

część IV – Nowa nadzieja™ & © Lucasfilm Ltd. LLC.

Opieka redakcyjna

Natalia Gawron-Hońca

Korekta

Irena Gubernat

Alicja Laskowska

© Copyright for the translation by Monika Skowron

Copyright © for this edition by SIW Znak Sp. z o.o., 2017

ISBN 978-83-240-4247-0

Znak Horyzont

www.znakhoryzont.pl

Książki z dobrej strony: www.znak.com.pl

Więcej o naszych autorach i książkach: www.wydawnictwoznak.pl

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, ul. Kościuszki 37, 30-105 Kraków

Dział sprzedaży: tel. 12 61 99 569, e-mail: czytelnicy@znak.com.pl

Na zlecenie Woblink

woblink.com

plik przygotowała Katarzyna Rek

KSIĄŻKI TEGO AUTORA

Pamiętnik księżniczki Księżniczka po przejściach 

POLECANE W TEJ KATEGORII

Komeda Jan Karski. Jedno życie. Tom 2. Inferno. Inferno (1939–1945) Lem. Życie nie z tej ziemi Małżeństwo doskonałe. Czy ty wiesz,że ja cię kocham... Zabić Reagana Dziennik 2000-2002