Zespół fibromialgii

Zespół fibromialgii

Autorzy: Ewa Danuta Białek

Wydawnictwo: Instytut Psychosyntezy

Kategorie: Branżowe

Typ: e-book

Formaty: PDF

Ilość stron: 18

cena od: 7.80 zł

Zespół fibromialgii. Zestaw ćwiczeń ogólnousprawniających - to ważna pozycja książkowa dla tych, którzy zdiagnozowani jako "Fibromialgia" oczekują na rehabilitację, czasem całymi miesiącami. Aby zacząć usprawniać mięśnie, można to robić już w domu, w najbardziej dogodnej dla siebie postawie.

Ewa Danuta Białek

Zespół fibromialgii

Wybrany zestaw ćwiczeń ogólnousprawniających

dla codziennej gimnastyki w domu

Copyright by: Ewa Danuta Białek

Wszelkie prawa zastrzeżone

Instytut Psychosyntezy®

Żadna część tej książki nie może być

przetwarzana czy kopiowana bez pisemnej zgody Autorki.

Powyższe opisy ćwiczeń służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Były zastosowane ma sobie do powrotu do zdrowia i zweryfikowane przez własne doświadczenie.

Podstawowym odniesieniem do częstotliwości ich stosowania jest własny organizm i jego możliwości w danej chwili i on jest weryfikatorem tego co, kiedy i ile można zastosować w danej chwili. Większość z tych ćwiczeń jest stosowana w ośrodkach rehabilitacji, niemniej opisane w tym opracowaniu są specjalnie dobrane dla problemu, któremu są dedykowane.

Zdjęcie na okładce: Ewa Białek

ISBN 978-83-63428-73-0 (e-book)

Wydanie pierwsze

Warszawa 2017

Wydawca

INSTYTUT PSYCHOSYNTEZY®

Centrum Zrównoważonego Rozwoju Człowieka

Dr Ewa Danuta Białek

www.psychosynteza.pl www.wellnesscoaching.com

instytut@psychosynteza.pl

Konwersja do epub A3M Agencja Internetowa

WPROWADZENIE

Niniejszy krótki poradnik jest uzupełnieniem dwóch już wydanych książek na temat „zespołu fibromialgii” – uogólnionych dolegliwości bólowych mięśni całego ciała. Fibromialgia jest coraz częściej rozpoznawana w Polsce w obecnych czasach, a moje doświadczenie z nią było – omal 12 lat temu było pionierskie. Dzięki temu miałam okazję przetestować efektywność wielu ćwiczeń w trakcie problemów z nią, zanim ją pożegnałam. Część z nich było zlecanych w ramach rehabilitacji.

Obecnie zdecydowałam się poszerzyć swoje opisy, zawarte w książkach o część praktyczną – służącą pomocy sobie i tworzenie pewnego rodzaju nowego stylu życia, opartego o stałą, niemniej mało obciążającą aktywność ruchową.

Ćwiczenia można robić w każdych warunkach i o każdej porze dnia. Mają stać się nawykiem, także w sensie myślenia w kontekście zdrowia i usprawniania, zamiast myślenia o chorobie i związanym z nią bólem i cierpieniem. Tego rodzaju sposób podejścia do siebie i swych problemów zdrowotnych będzie uruchamiał w sobie postawę aktywną – podążania do zdrowia, zamiast pasywnej – oczekiwania na kolejne problemy i bezwolne poddawanie się losowi. Sami bowiem jesteśmy twórcami swojego zdrowia i chorób i tylko od nas zależy zdrowie czy choroba, a więc także jej hodowanie (zasilanie w sobie), poprzez niewłaściwy sposób myślenia o niej i nie zawsze w dobre nawyki zachowań (w tym emocjonalnych).

Ta niewielka książeczka zawiera zestawy wypraktykowanych na sobie ćwiczeń na stojąco, siedząco i leżąco, używając tylko ruchu ciała lub wspomagając go przy użyciu drobnych przyrządów, które są niezwykle pomocne w każdej życiowej sytuacji i pozwalają na systematyczne uwalnianie napięć z ciała w miarę dedykowania się jego usprawnianiu.

Biorąc pod uwagę, że problem zaistniał w nas, tam są też jego korzenie i skutki. Dlatego też tylko my, poprzez pomaganie sobie, możemy uruchomić w sobie proces samo-uzdrawiania i samopomocy. Nie eliminuje to innych zabiegów, zlecanych w ramach rehabilitacji, niemniej, dzięki pracy ze sobą, jesteśmy w stanie uruchomić obserwowanie siebie i skutków innych terapii, stosowanych z tego powodu. Dzięki temu, mamy możliwość nie tylko uczyć się siebie – uczyć o sobie, ale także wspomagać procesy samoregulacyjne w organizmie – na zasadzie szwajcarskiego zegarka. Jeśli ktokolwiek z Państwa pamięta te zegarki, to przypomni sobie, że zawierały one w sobie nachodzące na siebie zębate kółka. Wystarczyło, aby zegarmistrz otworzył zegarek i poruszył jedno z nich, a cały mechanizm przypominał sobie jak pracuje prawidłowo. Oczywiście, czasem trzeba było oczyścić go wewnątrz, o czym my też musimy pamiętać, nie zaśmiecając siebie nie tylko niezdrowym pożywieniem, ale i niezdrowymi myślami i gromadzonymi emocjami.

Dzięki takiemu całościowemu widzeniu siebie i swoich problemów, będziemy w stanie zadbać samemu o swoje zdrowie i wziąć za nie odpowiedzialność. Ruch jest wyjątkowo bezcennym elementem tego procesu.

Zachęcam gorąco do skorzystania z tych prostych ćwiczeń i stworzenia z nich codziennego sposobu życia. Możesz zacząć od 1 ćwiczenia i każdego dnia zwiększać ich liczbę. Nie spiesz się! Nie musisz pobić rekordu! Jesteś panią/panem siebie!

KSIĄŻKI TEGO AUTORA

Choroby z autoimmunoagresji a ciało-umysł-dusza. Co mają wspólnego? Zespół fibromialgii Fibromialgia - zrozumieć i pożegnać Przedsiębiorczość z duszą Coaching transpersonalny psychosyntezy Kobieta 50+