Wasz wymarzony dzień

Wasz wymarzony dzień

Autorzy: Anna Dąbrowska Kamila Romanow

Wydawnictwo: Znak

Kategorie: Hobby

Typ: e-book

Formaty: MOBI EPUB

Ilość stron: 224

Cena książki papierowej: 39.90 zł

cena od: 29.90 zł

Odliczacie dni do tego wymarzonego wydarzenia? Nie możecie się doczekać, a jednocześnie boicie się, że coś pójdzie nie tak? Jak nie dać się zaskoczyć, uniknąć wpadki i przy tym nie zbankrutować?! Oto nowoczesny poradnik ślubnego savoir-vivre’u i jednocześnie praktyczny organizer, dzięki któremu będziecie mogli w pełni cieszyć się waszym wymarzonym dniem bez obaw, że nie pomyśleliście o wszystkim.

Jak stworzyć listę gości i czy rodzice muszą mieć tu ostatnie słowo? Jak rozmawiać i rozliczać się ze sztabem ślubnym? Jak zasugerować prezent w postaci pieniędzy, nie pisząc infantylnego wierszyka?

Na te i wiele innych pytań odpowiadają Kamila Romanow, jedna z najbardziej znanych wedding plannerek w Polsce, i Anna Dąbrowska, dziennikarka, ekspertka w dziedzinie savoir-vivre’u.

W książce znajdziecie pomysły na wzory zaproszeń z klasą, listy idealnych utworów muzycznych, kompletne listy „to do”, a także harmonogram koniecznych prac i najważniejsze pytania, które musicie zadać fotografowi, firmie cateringowej czy orkiestrze.

 

Okres przygotowań do ślubu to czas zbierania kapitału na dalsze szczęśliwe życie. Niech wzmocni on więź między wami i z tymi, którzy są dla was ważni. Umówcie się na organizacyjną randkę i powiedzcie sobie, o czym marzycie. Niech to będzie wasz dzień – wymarzony i jedyny!

 

Często słyszę od gości weselnych, że na swoim przyjęciu zrobią to czy tamto zdecydowanie lepiej, bo przecież organizacja takiego wydarzenia to bułka z masłem. Ci z Państwa, którzy mają właśnie przed sobą ten piękny, ale i wymagający dzień, dobrze wiedzą, że pracy jest wiele, a czas wcale nie jest sojusznikiem. Organizację ślubu i wesela trzeba zacząć z dużym wyprzedzeniem – i warto być do tego dobrze przygotowanym, nawet jeśli ma się wsparcie w postaci profesjonalnych konsultantów. Ale i sami konsultanci czasem potrzebują wsparcia. Taką właśnie pomocą jest niniejsza książka, w której znalazłem wiele zagadnień, o które przyszli małżonkowie (i ich doradcy) pytają na co dzień również mnie.

Adam Jarczyński, partner, Polska Akademia Protokołu i Etykiety,

autor bloga dobremaniery24.pl

Książka, którą trzymają Państwo w rękach, to pozycja wyjątkowa pod każdym względem. Znajdziemy w niej fachowe porady dla osób ceniących dobre maniery i elegancję, podane w przyjemny i zajmujący sposób.

Ogromnym atutem tego poradnika jest fakt, że autorki, pisząc o ślubnym savoir-vivrze i podkreślając wagę empatycznego porozumienia oraz troski o dobro innych, jednocześnie radzą, jak mądrze pogodzić te zasady z własnymi pragnieniami i pomysłami. Różnorodność przykładów oraz wyczerpujące odpowiedzi na bardzo konkretne pytania sprawiają, że to bardzo praktyczny podręcznik organizacji ślubu i wesela z klasą, na najwyższym, oczekiwanym tego wyjątkowego dnia poziomie. Polecam!

Marzena Nowicka FRSA, członkini brytyjskiego Royal Society of Arts, założycielka Akademii Montemarco Savoir-Vivre & Manners;

pomysłodawczyni ustanowienia 3 czerwca dniem savoir-vivre’u/p>

do napisania tej książki zainspirowały nas długie, ciekawe i poruszające rozmowy z parami, które postanowiły się pobrać, z ich rodzicami oraz przyjaciółmi, których wybrali na świadków tego wydarzenia.

Pytania o ślubny savoir-vivre otrzymywałyśmy od dawna. Pytali narzeczeni i ich bliscy. Pytali profesjonaliści, którzy dla nich pracują: florystki, zespoły muzyczne, projektanci strojów ślubnych, menedżerowie restauracji. Pytali nawet kapłani, urzędnicy i celebranci. Ten sztab ludzi poszukujący odpowiedzi, jak z klasą zorganizować i poprowadzić uroczystość ślubną, obdarzył nas zaufaniem i zainspirował do pracy. Uwierzyłyśmy, że ta książka jest ważna i potrzebna. Dziękujemy! Dołożyłyśmy wszelkich starań, aby omówić w niej wszystkie sprawy poruszane w rozmowach i listach.

Planowanie tego jedynego dnia wiąże się z odkrywaniem swojego potencjału w zupełnie nowej sytuacji. Towarzyszą temu zarówno pozytywne emocje, jak i stres oraz uczucia wynikające z różnych tarć, których być może dotąd nie doświadczaliście. Już teraz mówimy: nie przerażajcie się, to naturalne! Przygotowania ślubne niosą ze sobą wiele rozterek, niepewności i spraw do rozwiązania. Właśnie spraw do rozwiązania, a nie problemów. W tym wielkim przedsięwzięciu największy sukces odnoszą ci, którzy przede wszystkim są pewni swojej decyzji o małżeństwie i potrafią wsłuchać się w potrzeby własne oraz przyszłego małżonka. Obiecujemy, że jeśli weźmiecie sobie do serca zebrane tu wskazówki, to ten czas przygotowań sprawi Wam wiele przyjemności, zbliży Was do siebie i umocni Wasze relacje z bliskimi.

Dlaczego ta książka jest ważna? Istnieje wiele poradników i stron internetowych dotyczących organizacji ślubu. Cieszy nas to, bo ubogacają one celnymi radami przestrzeń do niedawna zaniedbaną, wypełnioną przyzwyczajeniami często niepasującymi do zmieniającego się świata. Nie znaczy to, że chcemy Was odwieść od kultywowania tradycji, przeciwnie – pragniemy ukazać ją tak, by stała się zrozumiała i bliska młodym XXI wieku. Przede wszystkim jednak wiemy, że w ferworze przygotowań łatwo umykają zasady dobrego wychowania, taktu, etykiety, które mają ogromny wpływ na samopoczucie pary młodej i ich gości oraz na cały obraz tego niezwykłego dnia. Książka, którą trzymacie w rękach, jest pierwszą publikacją w języku polskim wyjaśniającą, co oznacza ślubny savoir-vivre, a zarazem osadzoną w polskiej kulturze i kontekstach ślubnych.

O ile zawarcie małżeństwa od wieków pozostaje jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu większości osób, o tyle już sam obrzęd, zwyczaje i sposoby świętowania się zmieniają. Przeobrażenia społeczne i kulturowe są ważnym – i wystarczającym – powodem, aby inaczej spojrzeć także na ceremonię ślubną. Wiele jej elementów, które dla starszych pokoleń są oczywiste, nie odpowiada współczesnym parom młodym. Zapraszamy do wzięcia z tradycji weselnych tego, co dla Was wartościowe, i pożegnania się z tym, co do Was nie przystaje. W tej książce znajdziecie wiele wskazówek, które pomogą Wam mądrze zażegnać konflikty i sprawić, by różnice pokoleniowe, zamiast niszczyć ślubną atmosferę, ubogaciły ten ważny dla Was dzień.

Jak powiedzieć dawno niewidzianej ciotce tradycjonalistce, że zamiast kwiatów wolicie dostać pieniądze, aby zrealizować wspólne marzenie? Jak taktownie wytłumaczyć rodzicom, że skoro sami finansujecie przyjęcie weselne, to już nie oni – jak nakazuje tradycja – ale Wy jesteście jego gospodarzami? Jak wykorzystać nowe technologie, aby nikt nie czuł się urażony, a wręcz przeciwnie – by każdy został uhonorowany? Jak poinformować, że przyjęcie jest tylko dla dorosłych? Jak reagować, kiedy goście chcą tradycyjnych weselnych przyśpiewek, a według Was nie jest to najlepszy pomysł? I wreszcie: jak pogodzić elegancję z komfortem Waszym i Waszych gości, a przy tym nie bać się tego, co ludzie powiedzą? Książkę z odpowiedziami na te i inne pytania trzymacie właśnie w rękach. Znajdziecie tu teorię popartą doświadczeniem, a także mnóstwo praktycznych porad: przykłady tekstów zaproszeń, przepisy na toast weselny, scenariusze okołoślubnych rozmów, formuły błogosławieństwa i przysięgi ślubnej. Podzielimy się z Wami także listą pomyłek popełnianych przez pary młode, bo lepiej uczyć się na błędach cudzych niż własnych.

Oddajemy Wam książkę, która powstała dzięki naszym pasjom i zainteresowaniom. My, czyli kto?

Kamila Romanow – właścicielka agencji ślubnej. Entuzjastka niezapomnianych uroczystości z zapałem organizująca przyjęcia przede wszystkim dla wymagających par. Ekspertka w kwestii ślubów z klasą, częsty gość programów telewizyjnych i radiowych, w których poruszana jest tematyka weselna.

Anna Dąbrowska – dziennikarka na co dzień zajmująca się polityką. W swoich artykułach patrzy na świat rządzących między innymi przez pryzmat dobrych obyczajów, dialogu i porozumienia. Pasjonatka dobrych manier.

Łapczywie czytamy wszystkie książki na temat savoir-vivre’u i protokołu dyplomatycznego, uczestniczymy w spotkaniach i szkoleniach prowadzonych przez autorytety w tej dziedzinie. Wielką wagę przywiązujemy do elegancji i ogłady towarzyskiej, ale traktujemy je jako praktyczne umiejętności, dzięki którym można żyć piękniej, przyjemniej i w dobrych relacjach z innymi. Nasze doświadczenia upewniły nas w tym, że savoir-vivre nie formalizuje życia, lecz pozwala na wypracowanie własnego stylu i dobrego smaku. Nasze wskazówki mają jeden cel: sprawić, abyście – szczególnie Wy, młodzi – w tym wyjątkowym dniu czuli się swobodnie i pozwolili sobie na luksus bycia sobą. Jesteśmy przekonane, że Wasza pewność siebie, Wasz spokój i Wasza radość udzielą się wszystkim, którzy będą Wam towarzyszyć. To przepis na idealny ślub z klasą.

Udowodnimy Wam, że perfekcyjny ślub nie jest kwestią zasobności portfela. Wyjaśnimy, jak wydawać mądrze, ale też kiedy warto mieć gest. Wierzymy, że jest to książka w równym stopniu dla tych, którzy realizują marzenia o wielkim weselu, jak i dla tych, którzy organizują niewielkie przyjęcia. Dla pobierających się pierwszy raz i dla ponownie wstępujących w związek małżeński. Dla obdarzonych fantazją i dla tradycjonalistów. Bez względu bowiem na Wasze preferencje, możliwości i na okoliczności – fundamentem udanej uroczystości (a naszym zdaniem po prostu dobrego życia) jest znajomość zasad savoir-vivre’u. Pomoże Wam ona przeżywać ten czas zgodnie z Waszymi wartościami, potrzebami i marzeniami, a jednocześnie tak, by nikogo nie urazić. Pragniemy, abyście dołączyli do grona ambasadorów polskich ślubów i przyjęć weselnych z klasą, czyli ludzi ceniących elegancję, autentyczność, takt i szlachetność.

Życzymy Wam, abyście świadomie, w miłości i pięknie celebrowali drogę ku szczęśliwemu małżeństwu. Jesteśmy zaszczycone i poruszone, że możemy Wam w niej towarzyszyć.

Jeśli chcecie podzielić się z nami swoimi wątpliwościami lub macie pytania, napiszcie do nas: kontakt@waszwymarzonydzien.pl.

Jesteście zaręczeni! Ta decyzja, która z pewnością dojrzewała w was od jakiegoś czasu, wiele zmienia. Może wszystko już od dawna przygotowywało cię, przyszła panno młoda, na moment zaręczyn? A może wcale się tego nie spodziewałaś i byłaś wielce zaskoczona? Jakkolwiek było – jeśli odpowiedziałaś tak, to przed wami czas przygotowań.

Pary czasami pytają, ile powinno trwać narzeczeństwo. Osoby ze starszych pokoleń mawiają, że nie można go przechodzić, bo do ślubu nie dojdzie. Jednak to od was zależy, ile czasu potrzebujecie (miesiąc? rok?), aby ta decyzja zakorzeniła się w waszych sercach, i jak długo będą trwały przygotowania do waszej wymarzonej uroczystości. Narzeczeństwo to okres uważnego przyglądania się sobie, by ze spokojem i w pełnym zaufaniu, przy świadkach obiecać sobie miłość i wierność na zawsze. Nie można go na siłę ani skracać, ani wydłużać. Przyglądajcie się zatem tym pięknym emocjom i uczuciom, które wam teraz towarzyszą. One są waszym wielkim skarbem i kapitałem początkowym na całe małżeńskie życie.

Tak, mogą się pojawić wątpliwości. Prawie każda para je ma. To naturalne, bo przed wami wspólne życie i duża zmiana, która niesie ze sobą również skutki prawne. Rzecz w tym, jak duże są te wątpliwości, czy nie przysłaniają radości z tego, co przed wami, i nie odbierają nadziei na to, że będzie pięknie. Porozmawiajcie o tym ze sobą, z przyjaciółmi, z parami małżeńskimi, którym ufacie. Taka otwartość daje wam szansę na kontakt, wzmocnienie relacji i rozwianie obaw.

Są pary, które trwały w narzeczeństwie zaledwie kilka tygodni, po czym włożyły ślubne obrączki. Jest wiele takich, które narzeczeńską drogą szły przez kilka lat. Zazwyczaj narzeczeństwo trwa około roku.

Owszem, suknia, kwiaty, perfekcyjna lista gości i dopracowane w każdym szczególe ceremonia i przyjęcie – to wszystko jest ważne. Ale wasza uroczystość będzie przede wszystkim emanacją tego, co istnieje między wami. Podczas przygotowań do ślubu pochłonie was ogrom spraw, będziecie podejmować setki decyzji, pojawi się presja otoczenia, wiele pomysłów na godzinę. Zadbajcie o to, by w tym wszystkim nie zgubić tego, co dla was najważniejsze, co poprowadziło was do tego dnia. Niech waszym kompasem będą miłość, wzajemny szacunek, empatia, porozumienie – nie traćcie żywego i autentycznego kontaktu ze sobą. Niech naczelną zasadę stanowi wzmocnienie więzi między wami i z tymi, którzy są dla was ważni, z którymi chcecie przeżywać radość tego jedynego dnia.

 EMPATYCZNE DZIELENIE ZADAŃ

Uczestniczyłyśmy kiedyś w weselu, które trzymało standardy pałacu Buckingham. Forma była perfekcyjna, ale treść – dość smutna. Przemęczona pani młoda nie umiała wykrzesać z siebie szczerej radości, bo prawie wszystkim przed ślubem zajmowała się sama. I podczas waszych przygotowań pojawią się momenty, kiedy jedno z was poczuje zmęczenie – niech drugie wykorzysta wówczas swoją energię i przejmie kilka zadań partnera. A to, które dostanie chwilę wytchnienia, niech później odwdzięczy się drugiemu tym samym.

Z wdzięcznością przyjmujcie wszelkie oferty pomocy. Zobaczycie, jak wiele wasi bliscy chcą i mogą dla was zrobić. Może się okazać – bo często tak bywa – że przygotowania ślubne umocnią również wasze rodzinne oraz przyjacielskie więzi. To prawda, że przy okazji ślubów na jaw wychodzi wiele skomplikowanych sytuacji rodzinnych, wracają dawne zranienia i niewypowiedziane żale. Ale jeśli będziecie kierować się otwartością i taktem, to macie ogromną szansę zachować dobre relacje ze wszystkimi i móc powiedzieć po ślubie, że był to jeden z najpiękniejszych dni w waszym życiu.

 JAK OGŁOSIĆ ZARĘCZYNY

Pewnie chcecie podzielić się tą wspaniałą wiadomością z całym światem. I dobrze, bo miłość może go przemieniać, może też inspirować innych. Miejcie jednak na uwadze kilka zasad dotyczących tego, kto najpierw powinien usłyszeć tę wspaniałą wiadomość.

Dzieci. Jeśli macie dzieci z innych związków lub wspólne, to właśnie one powinny jako pierwsze usłyszeć o waszych ślubnych planach. Niezależnie od tego, czy mieszkają z wami, czy z poprzednimi partnerami, czy mają kilka lat, czy są już dorosłe. Przy tej okazji warto wspomnieć, że jeśli macie dzieci z zakończonych już związków, to o swoich planach sami powinniście poinformować byłych partnerów. Dzieci nie mogą być stawiane w kłopotliwej sytuacji i zobowiązywane do przekazania mamie/tacie, że drugi rodzic ponownie planuje ślub.

Rodzice. Niegdyś zwyczaj kazał, aby mężczyzna pytał rodziców swojej wybranki, czy zechcą wydać za niego córkę. A jeszcze wcześniej uważano, że musi omówić swoje plany z ojcem wybranki, jeszcze zanim porozmawia z samą zainteresowaną. Tak było kiedyś, jednak dziś zaręczona para najczęściej wspólnie dzieli się tą wiadomością z rodzicami. Uwzględnijcie przy tym kilka czynników:

Jeśli wasi rodzice mają trudności z akceptacją waszego partnera, to aby uniknąć kłopotliwej dla wszystkich sytuacji, najpierw sami, bez narzeczonej czy narzeczonego, powiedzcie im o zaręczynach. Niech to będzie szczera rozmowa, podczas której wysłuchacie ze zrozumieniem ich obaw. Życzymy wam, aby zakończyła się tym, że rodzice spełnią prośbę o uszanowanie waszego wyboru, dokonanego z miłości.

Jeśli rodzice jednego z was się rozwiedli, ale pozostają ze sobą w dobrych relacjach, to zaaranżujcie wspólne spotkanie z nimi, by podzielić się zaręczynową nowiną. Jeśli zaś ich stosunki nie są nawet poprawne, to proponujemy dwa spotkania, z każdym z nich osobno. I wreszcie, jeśli nie masz dobrych relacji z matką lub z ojcem, którzy są po rozwodzie, to mimo wszystko zadbaj o to, aby to od ciebie dowiedzieli się o zaręczynach (osobiście, telefonicznie, listownie). Jeśli nie potrafisz znaleźć żadnego powodu, aby to zrobić, to pamiętaj, że jeden, najważniejszy, zawsze pozostaje aktualny: dzięki niej/niemu jesteś na świecie i możesz dziś cieszyć się swoim szczęśliwym związkiem.

Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie wspólnej kolacji rodziców obojga narzeczonych. Pan młody nie powinien już po zaręczynach prosić rodziców narzeczonej o rękę ich córki, ale może zaczerpnąć z tradycji i skierować do nich słowa: Dziękuję Państwu za tę wspaniałą kobietę, która zgodziła się zostać moją żoną. Obiecuję, że zrobię wszystko, aby była szczęśliwa.

Miłym, a wręcz pożądanym akcentem są kwiaty dla matki narzeczonej, a także (od przyszłej panny młodej) dla matki narzeczonego. Jeśli macie rodzeństwo, to je też zaproście na ogłoszenie zaręczyn. Pamiętajcie, że przygotowanie kolacji czy zapłacenie rachunku leży po waszej stronie.

Dalsza rodzina, przyjaciele i znajomi. Słyszeliście, że bez korzeni nie ma skrzydeł? Aby wzlecieć wysoko, należy mieć szacunek do swoich korzeni i świadomość tego, skąd pochodzimy. Symbolem tych korzeni w najbliższej rodzinie są żyjący dziadkowie. To właśnie oni, seniorzy rodu, powinni jako następni, po rodzicach i rodzeństwie, dowiedzieć się – i to od was – o waszych zaręczynach. Później poinformujcie rodziców chrzestnych, a następnie adresatami dobrej wieści uczyńcie ludzi, którzy są wam bliscy. Dla każdego będzie to ktoś inny: ciocie, wujkowie, przyjaciele, kuzyni, znajomi, sąsiedzi.

Szefowie i współpracownicy. Dobrze jest, aby współpracownicy i szefowie również dowiedzieli się o waszych planach. I chodzi nie tylko o szacunek do nich wyrażony poprzez informację o bardzo ważnych zmianach w waszym życiu. Przygotowania do ślubu mogą mieć wpływ na waszą pracę, na przykład może zaistnieć pilna potrzeba urlopu na ostatniej prostej przed uroczystością. Wasi współpracownicy i przełożeni będą z pewnością bardziej wyrozumiali dla nagłej prośby o wolny dzień na dopięcie szczegółów, jeśli odpowiednio wcześniej dowiedzą się o zaręczynach. Nie ma konieczności ogłaszania tego na ogólnym zebraniu, ale można przekazać tę informację najbliższym współpracownikom, a także najważniejszym w danym dziale z przyzwoleniem, by dzielili się nią z innymi w pracy.

Dalsza część rozdziału dostępna w pełnej wersji

Rozdział dostępny w pełnej wersji

Rozdział dostępny w pełnej wersji

Rozdział dostępny w pełnej wersji

Rozdział dostępny w pełnej wersji

Rozdział dostępny w pełnej wersji

Rozdział dostępny w pełnej wersji

Rozdział dostępny w pełnej wersji

Rozdział dostępny w pełnej wersji

Rozdział dostępny w pełnej wersji

Rozdział dostępny w pełnej wersji

Rozdział dostępny w pełnej wersji

Copyright © by Anna Dąbrowska, Kamila Romanow

Projekt okładki i opracowanie graficzne książki

Maria Gromek

Ilustracja na okładce

Copyright © Elena Medvedeva / Shutterstock.com

Zdjęcie autorek na okładce

Elena Matiash

Grafiki wykorzystane w książce

Copyright © Romanova Ekaterina / Shutterstock.com

Redakcja

Agnieszka Czerepowicka

Opieka redakcyjna

Przemysław Pełka

Agata Pieniążek

Magdalena Suchy-Polańska

Adiustacja

Aurelia Hołubowska

Korekta

Katarzyna Onderka

Anna Niklewicz

ISBN 978-83-240-4702-4

Książki z dobrej strony: www.znak.com.pl

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 30-105 Kraków, ul. Kościuszki 37

Dział sprzedaży: tel. 12 61 99 569, e-mail: czytelnicy@znak.com.pl

Plik opracował i przygotował Woblink

woblink.com

KSIĄŻKI TEGO AUTORA

Wasz wymarzony dzień Jutro będziemy szczęśliwi W rytmie passady Nakarmię cię miłością Rzeźnik. Historia kultowego biegu 

POLECANE W TEJ KATEGORII

Food Pharmacy Porąb i spal Jeszcze jedna mila Kuba. Autobiografia