Sięgaj po złoto!

Sięgaj po złoto!

Autorzy: John Maxwell

Wydawnictwo: Mt Biznes

Kategorie: Inne

Typ: e-book

Formaty: EPUB

cena od: 32.90 zł

PRZYWÓDZTWO ROZWIJA SIĘ DZIEŃ W DZIEŃ, A NIE W JEDEN DZIEŃ!


Stawanie się liderem przypomina skuteczne inwestowanie na giełdzie. Jeśli masz nadzieję na zarobienie fortuny w jeden dzień, nie odniesiesz sukcesu. Najbardziej liczy się to, co robisz dzień po dniu w długim okresie. Jeśli nieustannie inwestujesz w swój rozwój jako lidera, pozwalając, by twój „kapitał” zwiększał się, nieuniknionym efektem będzie jego wzrost z upływem czasu. Dlatego właśnie John C. Maxwell stworzył Sięgaj po złoto!, książkę stanowiącą rozpisane dzień po dniu uzupełnienie bestsellera Przywództwo. Złote zasady.

Książka Sięgaj po złoto! podzielona jest na dwadzieścia sześć tygodniowych lekcji pełnych praktycznych ćwiczeń z miejscem na notatki z twojej własnej podróży przywódczej, która pomoże ci – dzięki mądrości i doświadczeniu Johna C. Maxwella – przyspieszyć twój rozwój jako lidera.

Sięgaj po złoto! codziennie, jeśli chcesz, by twoja zdolność przewodzenia stała się niemal automatyczna.

Nie możesz stać się wspaniałym przywódcą z dnia na dzień, lecz możesz dzień po dniu stawać się lepszym.


„Książka zawiera instrukcję przywództwa w formie zbioru praktycznych ćwiczeń, dopełniającą bestseller Przywództwo. Złote zasady. Dostarczy ci ona dodatkowego wsparcia i zachęty, pochodzących z najlepszych pośród moich książek. Jeśli jesteś silnie zmotywowaną (albo niecierpliwą) osobą, której pragnieniem jest czynienie szybkich postępów, dwadzieścia sześć tygodni może wydawać się długim czasem. Pamiętaj jednak: na to, co warto mieć, warto pracować. Nie możesz stać się wspaniałym przywódcą z dnia na dzień, lecz możesz dzień po dniu stawać się lepszym. Wierzę, że to źródło ci w tym pomoże”.
- John C. Maxwell

***

John C. Maxwell jest coachem i mówcą oraz autorem bestsellerów z listy „New York Timesa”, którego książki sprzedały się w nakładzie ponad dwudziestu pięciu milionów egzemplarzy i zostały przetłumaczone na pięćdziesiąt języków. W 2014 roku Maxwell został uznany przez American Management Association® za wiodącego lidera w biznesie, a przez magazyny „Business Insider” oraz „Inc.” za najbardziej wpływowego eksperta w dziedzinie przywództwa na świecie.

 

Tytuł oryginału:

Go for Gold. Inspiration to Increase Your Leadership Impact

Przekład: Anna Owsiak

Redakcja: Agnieszka Al-Jawahiri

Projekt okładki: Michał Duława

Skład: Shift-Enter

Opracowanie wersji elektronicznej:

Copyright © 2008 by John C. Maxwell

All rights reserved

Published by arrangement with Tomas Nelson, a division of

HarperCollins Christian Publishing, Inc.

Copyright © 2017 for the Polish edition by MT Biznes Ltd.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci zabronione. Wykonywanie kopii metodą elektroniczną, fotograficzną, a także kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym, optycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji. Niniejsza publikacja została elektronicznie zabezpieczona przed nieautoryzowanym kopiowaniem, dystrybucją i użytkowaniem. Usuwanie, omijanie lub zmiana zabezpieczeń stanowi naruszenie prawa.

Warszawa 2017

MT Biznes sp. z o.o.

ul. Jutrzenki 118, 02-230 Warszawa

www.mtbiznes.pl

ISBN 978-83-8087-317-9 (format e-pub)

ISBN 978-83-8087-340-7 (format mobi)

Spis treści

Okładka

Strona tytułowa

Strona redakcyjna

Spis treści

Od Johna C. Maxwella

TYDZIEŃ 1. Jeśli czujesz się na szczycie samotny, najwyraźniej popełniasz jakiś błąd

TYDZIEŃ 2. Osobą, której najtrudniej przewodzić, zawsze jesteś ty sam

TYDZIEŃ 3. Decydujące momenty zadecydują o twoim przywództwie

TYDZIEŃ 4. Gdy dostajesz kopa w cztery litery, wiesz, że jesteś na czele

TYDZIEŃ 5. Nie przepracuj ani jednego dnia w życiu

TYDZIEŃ 6. Najlepsi liderzy potrafią słuchać

TYDZIEŃ 7. Wejdź w strefę mocy i pozostań w niej

TYDZIEŃ 8. Pierwszym obowiązkiem lidera jest określenie rzeczywistości

TYDZIEŃ 9. Aby sprawdzić,jak radzi sobie lider, spójrz na jego ludzi

TYDZIEŃ 10. Nie posyłaj kaczek do szkoły dla orłów

TYDZIEŃ 11. Skup się na tym, co najważniejsze

TYDZIEŃ 12. Twój największy błąd to jest to, że nie pytasz, jaki błąd popełniasz

TYDZIEŃ 13. Nie zarządzaj czasem, lecz życiem

TYDZIEŃ 14. Ucz się nieustannie, aby nieustannie przewodzić

TYDZIEŃ 15. Liderów poznaje się w biedzie

TYDZIEŃ 16. Ludzie odchodzą od ludzi, nie z firm

TYDZIEŃ 17. Doświadczenie nie jest najlepszym nauczycielem

TYDZIEŃ 18. Sekretem dobrego spotkania jest spotkanie przed spotkaniem

TYDZIEŃ 19. Bądź łącznikiem, a nie tylko wspinaczem

TYDZIEŃ 20. Decyzje, które podejmujesz, tworzą ciebie

TYDZIEŃ 21. Wpływ powinien być udzielany, lecz nigdy nie oddawany

TYDZIEŃ 22. Wszystko ma swoją cenę

TYDZIEŃ 23. Ci, którzy zaczynają z tobą podróż, rzadko ją z tobą kończą

TYDZIEŃ 24. Niewielu liderów odnosi sukcesy, jeśli nie życzy im tego wiele osób

TYDZIEŃ 25. Otrzymasz odpowiedzi tylko na te pytania,które zadasz

TYDZIEŃ 26. Ludzie podsumują twoje życie jednym zdaniem – wybierz je teraz

Od Johna C. Maxwella

Drogi Przyjacielu,

Żyjemy w czasach natychmiastowego zaspokajania potrzeb. Gdy chcemy przeczytać książkę bądź posłuchać muzyki, pobieramy je z internetu w ciągu kilku minut. Kiedy jesteśmy głodni, zamawiamy jedzenie i po chwili zostaje ono dostarczone do naszych drzwi. Jeśli mamy ochotę obejrzeć film, możemy odtworzyć go na żądanie w naszym kinie domowym, a w kuchence mikrofalowej przygotowujemy popcorn, który będziemy jeść podczas seansu. Niestety, takiego samego tempa oczekujemy w dziedzinie rozwoju osobistego. Chcielibyśmy, aby był on równie szybki i łatwy. Tymczasem nigdy tak nie będzie.

Jeśli chcesz stać się lepszym przywódcą, musisz porzucić mentalność mikrofalówkową. Zapomnij o szybkości i stań się niczym wolnowar. Rozwój osobisty wymaga czasu. Wymaga doprawiania. I wreszcie − wymaga ciepła. Jest powolny, lecz podobnie jak na danie z wolnowara warto na niego czekać!

Napisaliśmy książkę Sięgaj po złoto! jako uzupełnienie pozycji Przywództwo. Złote zasady, aby pomóc ci w długim, powolnym procesie rozwoju przywództwa. Pomyśl o tej naszej książce jak o przyprawie, która pomoże ci rozwijać głębię, gdy powoli dojrzewasz w przywództwie.

Niniejszy tom – podzielony na dwadzieścia sześć tygodni – zwiera instrukcję przywództwa w formie zbioru praktycznych ćwiczeń dopełniającą książkę Przywództwo. Złote zasady. Dostarczy ci on dodatkowego wsparcia i zachęty pochodzących z najlepszych moich książek.

Jeśli jesteś silnie zmotywowaną (albo niecierpliwą) osobą, której pragnieniem jest czynienie szybkich postępów, dwadzieścia sześć tygodni może wydawać ci się długim czasem. Pamiętaj jednak: na to, co warto mieć, warto też pracować.

Nie możesz stać się wspaniałym przywódcą z dnia na dzień, lecz możesz dzień po dniu stawać się lepszym. Wierzę, że ta książka ci w tym pomoże.

Twój przyjaciel,

John

Tydzień 1

Jeśli czujesz się na szczycie samotny, najwyraźniej popełniasz jakiś błąd

Kluczowe pytania dotyczące samorozwoju na nadchodzący tydzień

Czy jesteś lepszy w teorii, czy w sztuce przywództwa?

Dlaczego chcesz znaleźć się na szczycie?

Jak wielkie jest twoje marzenie?

Poniedziałek

PRZYWÓDZTWO WZBOGAĆ O PRZYJAŹŃ

Dlaczego zalecam pielęgnowanie przyjaźni na gruncie zawodowym?

Przyjaźń to podstawa wywierania wpływu. Prezydent Abraham Lincoln powiedział: „Jeśli chcesz pozyskać kogoś dla swojej sprawy, najpierw przekonaj go, że jesteś jego prawdziwym przyjacielem”. Dobre relacje umożliwiają wywieranie wpływu, a przyjaźń to najbardziej pozytywna relacja, jaką możesz zbudować w pracy ze swoimi współpracownikami.

Przyjaźń jest fundamentem sukcesu. Uważam, że bez dobrych umiejętności interpersonalnych długoterminowy sukces jest nieosiągalny. Theodore Roosevelt powiedział: „Najważniejszym składnikiem w przepisie na sukces jest wiedza, jak współpracować z ludźmi”. Bez niej większość osiągnięć jest poza naszym zasięgiem, a nawet jeśli coś osiągniemy, będzie to dla nas puste.

Przyjaźń to schronienie przed gwałtownymi burzami. Gdy masz zły dzień, kto może poprawić ci humor? Przyjaciel. Gdy musisz mierzyć się ze swoimi lękami, w kim szukasz oparcia? W przyjacielu. Gdy upadasz, kto pomoże ci się podnieść? Przyjaciel. Arystoteles miał rację, gdy mówił: „Prawdziwi przyjaciele to pewne schronienie”.

360-stopniowy lider. Jak przewodzić szefowi, kolegom i podwładnym[1]

Nie bądź wyłącznie kolegą z pracy – bądź przyjacielem dla tych, z którymi pracujesz.

Wtorek

DZIAŁAJCIE RAZEM JAKO ZESPÓŁ

Kiedyś przeczytałem następujące stwierdzenie: „Nawet jeśli rozegrałeś mecz swojego życia, tym, co zapamiętasz, będzie uczucie towarzyszące grze w zespole. Zapomnisz zagrywki, strzały i wyniki, lecz nigdy nie zapomnisz kolegów z drużyny”. To opis wspólnoty, która rodzi się wśród działających razem członków zespołu.

Jedynym sposobem na budowanie wspólnoty i spójności w zespole jest spotykanie się, i to nie tylko na gruncie zawodowym, lecz również prywatnym. Istnieje mnóstwo sposobów nawiązywania kontaktu z członkami zespołu oraz pomagania im w utrzymywaniu kontaktu ze sobą nawzajem. Wiele rodzin pragnących zacieśniać więzi realizuje tę potrzebę na kempingach. Koledzy biznesowi mogą socjalizować się poza miejscem pracy (w stosowny sposób). Miejsce i czas nie są tak istotne jak to, że członkowie zespołu dzielą wspólne doświadczenia.

17 zasad współdziałania w zespołach

Spędzaj czas z członkami twojego zespołu tak, byście mogli doświadczać wspólnie czegoś przyjemnego.

Środa

OTOCZENIE LIDERA

Podczas przeszło trzydziestu lat bycia liderem nauczyłem się, że skala sukcesu przywódcy zależy od osób z jego najbliższego otoczenia. Ta prawidłowość działa w obie strony: także rozmiar porażki przywódcy zależy od osób będących najbliżej niego. Pozytywny bądź negatywny rezultat mojego przywództwa zależy od mojej umiejętności stymulowania rozwoju najbliższych mi osób.

Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o pięciu bądź sześciu osobach najbliższych ci w twojej organizacji. Czy dbasz o ich rozwój? Czy masz dla nich plan? Czy mogą się rozwijać? Czy są w stanie udźwignąć swoje obowiązki?

Podczas pierwszej sesji szkoleniowej przedstawiam liderom następującą zasadę: Jako potencjalny lider jesteś dla swojej organizacji albo cennym zasobem, albo obciążeniem. Ilustruję tę prawdę, mówiąc: „Gdy pojawia się problem, »pożar« w organizacji, jako lider pierwszy pojawiasz się na miejscu. Niesiesz dwa wiadra. Jedno z wodą, drugie z benzyną. »Ogień« przed tobą stanie się albo większym problemem, gdy polejesz go benzyną, albo zostanie ugaszony, jeśli użyjesz wody”.

Pytanie, które powinien zadać sobie lider, brzmi: „Czy szkolę ludzi, by używali benzyny, czy wody?”.

Kształtowanie liderów. Jak pomóc innym w pełni wykorzystać własny potencjał

Czy wyszkoliłeś ludzi najbliższych ci w organizacji tak,by gasili pożary?

Czwartek

NAWIĄŻ OSOBISTE RELACJE Z OSOBAMI, KTÓRE KSZTAŁTUJESZ

Wszystkie dobre relacje mentorskie zaczynają się od relacji osobistych. W miarę jak twoi ludzie zaczynają poznawać cię i lubić, wzrasta ich pragnienie kierowania się twoimi wskazówkami. Jeśli nie polubią cię, nie będą chcieli uczyć się od ciebie, a proces kształcenia będzie powolny albo wręcz się zatrzyma.

Aby budować relacje, zacznij od słuchania historii ludzi, staraj się poznać przebieg ich dotychczasowej życiowej podróży. Twoje autentyczne zainteresowanie będzie wiele dla nich znaczyć. Pozwoli ci również poznać ich wady i zalety. Pytaj o ich cele oraz o to, co motywuje każdego z nich. Poznaj ich temperament i mocne strony. Zapewne nie chciałbyś poświęcać czasu i energii na przygotowywanie do pracy ze zirytowanymi klientami osoby, która pasjonuje się nade wszystko liczbami i sprawozdaniami finansowymi.

Jednym z najlepszych sposobów poznawania ludzi jest obserwowanie ich poza światem biznesu. Zwykle w pracy wszyscy poddają się samokontroli. Próbują spełniać oczekiwania innych. Poznając ich w mniej formalnych okolicznościach, możesz dowiedzieć się, kim są naprawdę. Postaraj się możliwie jak najwięcej dowiedzieć o ludziach i dołóż wszelkich starań, aby zdobyć ich serca. Jeśli odnajdziesz ich serca, chętnie podadzą ci dłonie.

Kształtowanie liderów. Jak pomóc innym w pełni wykorzystać własny potencjał

Umów się dzisiaj z kimś z twojego zespołu, aby go lepiej poznać.

Piątek

DOCENIAJ I NAGRADZAJ LOJALNOŚĆ

Wartością, której powinieneś szukać w potencjalnych towarzyszach podróży, jest lojalność. Mimo że sama w sobie nie gwarantuje sukcesu, to jej brak z pewnością nie pozwoli go osiągnąć. Pomyśl o tym w następujący sposób: podczas poszukiwania potencjalnych liderów osoby nielojalne powinny być zdyskwalifikowane. Nawet nie rozważaj zabierania ich we wspólną podróż, ponieważ ostatecznie bardziej cię zranią niż ci pomogą. Co zatem oznacza dla innych bycie lojalnymi wobec ciebie?

Osoby lojalne:

Kochają cię bezwarunkowo. Akceptują cię ze wszystkimi zaletami i wadami. Szczerze troszczą się o ciebie, a nie tylko z powodu tego, co możesz dla nich zrobić.

Wystawiają ci dobre świadectwo wobec innych. Osoby lojalne zawsze przedstawiają cię w korzystnym świetle. Mogą upomnieć cię na osobności, lecz nigdy nie skrytykują cię w obecności innych.

Potrafią śmiać się z tobą i płakać podczas waszej wspólnej podróży. Osoby lojalne potrafią dzielić z tobą radości i smutki. Sprawiają, że czujesz się mniej samotny.

Czynią twoje marzenie swoim. Niewątpliwe niektóre osoby będą towarzyszyć ci w podróży jedynie przez krótki czas. Pomagacie sobie nawzajem przez chwilę, a potem wasze drogi się rozchodzą. Nieliczni jednak – ci wyjątkowi – będą chcieli być blisko ciebie i pomagać ci przez całą podróż. Uczynią z twojego marzenia − swoje własne. Jeśli spotkasz takich ludzi, dobrze się o nich zatroszcz.

Your Road Map for Success: You Can Get There from Here

Czy inspirujesz do lojalności? Okaż dziś wdzięczność lojalnym osobom z twojego otoczenia.

TYDZIEŃ 2

Osobą, której najtrudniej przewodzić, zawsze jesteś ty sam

Kluczowe pytania dotyczące samorozwoju na nadchodzący tydzień

Jak wyraźnie widzisz samego siebie?

W jakich obszarach powinieneś zrobić postępy?

Jak sobie radzisz z przyjmowaniem rad?

Poniedziałek

UCZUCIA PODĄŻAJĄ ZA MYŚLĄ

Ludzki umysł ma ogromną moc. To, co przyciąga naszą uwagę, determinuje nasze działania. Z tego powodu to, gdzie obecnie się znajdujemy, stanowi rezultat myśli dominujących w naszym umyśle. Sposób myślenia natomiast determinuje nasze nastawienie. Dobra wiadomość jest taka, że zarówno ty, jak i ja możemy je zmieniać. Możesz panować nad swoimi myślami, dzięki czemu możesz kontrolować swoje nastawienie.

Zróbmy pewien eksperyment, który pokaże ci, co mam na myśli. Przez chwilę pomyśl o swoim miejscu zamieszkania. Żaden problem. Postanowiłeś o tym pomyśleć i to zrobiłeś. Następnie wyobraź sobie, że mieszkanie doszczętnie spłonęło. Jakie emocje poczułeś? Być może zasmuciłeś się, ponieważ straciłbyś wiele niezastąpionych rzeczy. A może poczułeś radość, ponieważ twoja obecna sytuacja mieszkaniowa ci nie odpowiada i konieczność zaczęcia od nowa dobrze by ci zrobiła? Widzisz – nastawienie, myślenie wywołuje emocje. A oto dlaczego ma to duże znaczenie:

Przesłanka większa: Możemy kontrolować nasze myśli.

Przesłanka mniejsza: Nasze uczucia są następstwem naszych myśli.

Wniosek: Możemy kontrolować nasze uczucia poprzez zmianę naszego sposobu myślenia.

Dlaczego to jest ważne? Ponieważ twoje nastawienie to twoje emocjonalne podejście do życia. To okno, przez które widzisz zdarzenia, innych ludzi, a nawet siebie samego. Dlatego wierzę w trafność powiedzenia: „Nie jesteś taki, jak myślisz, lecz tak jak myślisz… taki jesteś”.

Możesz wpływać na bieg spraw

Jakie są dominujące myśli, które wpływają na twoje nastawienie i efektywność jako przywódcy?

Wtorek

MOC SAMODYSCYPLINY

Pisarz H. Jackson Brown Jr. żartował: „Talent bez dyscypliny jest jak ośmiornica na rolkach. Widzisz mnóstwo ruchu, ale nie wiesz, jaki jest jego kierunek: czy do przodu, do tyłu, czy może na boki”. Jeśli wiesz, że masz talent, i dużo działasz, lecz nie widzisz konkretnych rezultatów – być może brak ci samodyscypliny.

Wyznacz priorytety. Zastanów się, które dwa lub trzy obszary życia są dla ciebie najważniejsze. Zapisz je wraz z opisem rygoru, który musisz w sobie wypracować, aby stale wzrastać i doskonalić się w tych dziedzinach. Opracuj taki plan, aby stały się one codziennym bądź cotygodniowym elementem twojego życia.

Wypunktuj powody. Poświęć czas na wypisanie korzyści płynących z doskonalenia się w danych dziedzinach. Następnie umieść listę tych korzyści w miejscu, które stale widzisz. Gdy zauważysz, że nie chce ci się przestrzegać narzuconej sobie dyscypliny, przeczytaj listę.

Pozbądź się wymówek. Zapisz wszystkie powody, którymi mógłbyś tłumaczyć odstępstwa od dyscypliny. Odczytaj je. Powinieneś je odrzucić, ponieważ są to wymówki. Nawet jeśli powód wydaje się zasadny, znajdź rozwiązanie, aby pokonać przeszkodę. Nie pozostaw żadnego powodu do rezygnacji. Pamiętaj, że tylko jeśli przestrzegasz dyscypliny, masz moc, by realizować swoje marzenia.

Na ścianie pewnego przedszkola w Kanadzie umieszczono napis: „Najlepszy czas na posadzenie drzewa to dwadzieścia pięć lat temu… Drugi najlepszy moment jest dzisiaj”. Dzisiaj zasadź drzewo samodyscypliny w swoim życiu.

21 cech skutecznego lidera. Jak stać się osobą, za którą pójdą inni

Zacznij rutynowo realizować plan regularnych działań dyscyplinujących samego siebie.

Środa

POMIAR UCZCIWOŚCI

Poświęć dzisiaj czas, aby odpowiedzieć na poniższe pytania:

Jak traktuję ludzi, dzięki którym nie mogę nic zyskać?

Czy inni ludzie mogą mi ufać?

Czy odgrywam różne role w zależności od tego, z kim akurat przebywam?

Czy jestem tą samą osobą wśród ludzi i gdy jestem sam?

Czy szybko przyznaję się do błędów bez presji ze strony innych osób?

Czy przedkładam sprawy innych ludzi ponad własne plany?

Czy mam niezmienne standardy moralne, czy może okoliczności determinują moje decyzje?

Czy podejmuję trudne decyzje, nawet jeśli wiem, że ich konsekwencje będą wymagały osobistego poświęcenia z mojej strony?

Gdy mam coś do powiedzenia na temat innych osób, to mówię do nich czy o nich?

Jak stać się osobą wpływową

W ciągu dnia wracaj do stwierdzenia:

Przywództwo zaczyna się od uczciwości.

Czwartek

ABY BYĆ LEPSZYM LIDEREM,STAŃ SIĘ LEPSZYM CZŁOWIEKIEM

Niebezpieczeństwo związane z wygłaszaniem wykładów i pisaniem książek takich jak ta polega na tym, że ludzie zaczynają uznawać ich autora za eksperta, który już całkowicie opanował wszystkie mądrości, których naucza. Nie wierz w to. Podobnie jak ty, ja sam także wciąż staram się rozwijać moje umiejętności interpersonalne i przywódcze. Są dziedziny, w których nie jestem najlepszy, dlatego stale pracuję nad sobą. I tak będzie zawsze. Jeśli kiedykolwiek stwierdzę, że zakończyłem swój rozwój, to będzie znaczyło, że mam kłopot.

Osoby często doświadczające trudności w relacjach z innymi ludźmi mają pokusę, by szukać rozwiązania problemu we wszystkich z wyjątkiem samych siebie. Zawsze jednak powinniśmy zaczynać od siebie i być gotowi na zmianę bez względu na to, jakie mamy braki. Sławny XVIII-wieczny leksykograf, eseista i moralista Samuel Johnson radził: „Ten, co posiadł tak małą wiedzę o ludzkiej naturze, że szuka szczęścia przez zmianę czegoś innego niż własne skłonności, zmarnuje życie na bezowocnych wysiłkach i pomnoży żal, którego chciał się pozbyć”.

Zwyciężysz, ale nie w pojedynkę

Co musiałbyś zmienić w sobie, aby stać się lepszym liderem?

Piątek

DYSCYPLINA EMOCJI

Mamy tylko dwie opcje, jeśli chodzi o nasze emocje: możemy zapanować nad nimi bądź poddać się im. Nie oznacza to bynajmniej, że aby być dobrym graczem zespołowym, musisz wyłączyć własne uczucia. Oznacza to jednak, że nie powinieneś pozwolić, aby twoje uczucia powstrzymywały cię przed zrobieniem tego, co zrobić powinieneś, bądź skłaniały cię do robienia tego, czego robić nie powinieneś.

Klasycznym przykładem, co może się stać, gdy człowiek nie dyscyplinuje swoich emocji, jest życie legendarnego golfisty Bobby’ego Jonesa. Podobnie jak dziś Tiger Woods, Jones był geniuszem wśród golfistów. Zaczął grać w 1907 roku, w wieku lat pięciu. Gdy miał dwanaście lat, jego osiągnięcia wykraczały poza te, na które większość golfistów pracuje przez całe swoje życie. W wieku czternastu lat zakwalifikował się do mistrzostw Stanów Zjednoczonych w golfie amatorskim. Jones jednak nie wygrał tego turnieju. Jego problem najlepiej chyba oddaje określenie dodawane wtedy do jego nazwiska − „rzucający kijem”. Jones często tracił panowanie nad sobą, a tym samym − zdolność dobrej gry.

Pewien starszy golfista, którego Jones nazywał Dziadkiem Bartem, poradził młodszemu koledze: „Nigdy nie będziesz wygrywał, jeśli nie nauczysz się panować nad sobą”. Jones poszedł za jego radą i zaczął pracować nad swoimi emocjami. W wieku dwudziestu jeden lat zaczął odnosić wspaniałe sukcesy, stając się jednym z najlepszych golfistów w historii. Przeszedł na sportową emeryturę w wieku dwudziestu ośmiu lat po zdobyciu Wielkiego Szlema. Komentarz Dziadka Barta dobrze to wszystko podsumowuje: „Bobby miał czternaście lat, gdy opanował grę w golfa, i dwadzieścia jeden lat, gdy opanował siebie”.

17 zasad współdziałania w zespołach

Panujesz nad swoimi emocjami, czy może to one panują nad tobą?

Przypisy

[1] Autor odwołuje się do innych swoich dzieł. Ich spis znajduje się na końcu książki – przyp. red.

KSIĄŻKI TEGO AUTORA

Sięgaj po złoto! Świadome Życie Wszyscy się komunikują