Znajdź swój wewnętrzny kompas i kieruj się nim

Znajdź swój wewnętrzny kompas i kieruj się nim

Autorzy: Barbara Berger

Wydawnictwo: Laurum

Kategorie: Filozofia Psychologia

Typ: e-book

Formaty: MOBI EPUB

Ilość stron: 130

cena od: 19.50 zł

Znajdź swój wewnętrzny kompas i kieruj się nim, aby częściej niż kiedykolwiek dotąd doświadczać harmonii i radości w swoim życiu!


Jakże możemy żeglować przez bezkresny ocean informacji i wiedzieć, co jest dla nas najlepsze w każdej sytuacji – w czasach, kiedy to od rana do wieczora ze wszystkich stron jesteśmy bombardowani informacjami o tym, co dla nas najlepsze, co „powinniśmy” albo czego „nie powinniśmy” robić, aby wieść szczęśliwe życie. Czy istnieje godny zaufania sposób podejmowania decyzji i mądrego wędrowania przez życie? Czy istnieje sposób uwzględniający niepowtarzalność każdej jednostki, jej potrzeby, życzenia i pragnienia?
Owszem – istnieje! Każdy z nas bowiem posiada swój wewnętrzny kompas! Osobisty wewnętrzny system nawigacyjny – działający w każdej sytuacji, zapewniający bezpośrednią łączność każdego człowieka z wielką uniwersalną inteligencją, która stworzyła nas i wszelkie życie.


W tej książce Barbara Berger odpowiada między innymi na następujące pytania: czym jest wewnętrzny kompas i w jaki sposób odczytujemy jego wskazówki, jakie jest prawdziwe znaczenie naszych emocji, w jaki sposób wykorzystujemy wewnętrzny kompas w naszym codziennym życiu, w pracy, w naszych relacjach z innymi ludźmi, co zakłóca naszą zdolność odczytywania wewnętrznego kompasu i podążania za jego wskazówkami, czy kierowanie się wewnętrznym kompasem jest przejawem samolubstwa, co z innymi ludźmi, co robić, gdy wewnętrzny kompas wskazuje nam kierunek, który w naszym przekonaniu nie zostanie zaakceptowany przez innych ludzi?

***

Każdy z nas posiada wewnętrzny kompas, lecz nie każdy z nas wie, jak się nim posługiwać. Może nam w tym pomóc Barbara Berger. W swojej nowej, pięknej książce wskazuje, w jaki sposób możesz doświadczać w swoim życiu więcej harmonii i radości, a mianowicie poprzez posługiwanie się wewnętrznym kompasem. To naprawdę interesująca lektura, ponieważ wszystkim nam znane są opisane przez autorkę dylematy. Koniecznie przeczytaj!
„The Family Guide”  W swojej nowej książce Barbara Berger pokazuje nam, jak można wieść szczęśliwe, bogate i dające poczucie spełnienia życie w coraz bardziej niespokojnym świecie. Według Barbary Berger najważniejsze jest zwracanie uwagi na nasze uczucia oraz życie w zgodzie z tym, kim naprawdę jesteśmy. Prosta recepta – podobna do tej, której udzielił niegdyś grecki filozof Epiktet.

„My Health” 

***

Barbara Berger jest autorką piętnastu poradników, w tym bestsellerowej książki Odkryj w sobie siłę. Przejmij kontrolę nad swoim życiem (wydanej w 30 językach) oraz Jak być szczęśliwym. 10 sposobów na udane życie (wydanej w 20 językach).

 

Tytuł oryginału:

FIND AND FOLLOW YOUR INNER COMPAS. INSTANT GUIDANCE IN AN AGE OF INFORMATION OVERLOAD

Przekład: Anna Owsiak

Redakcja: Anna Żółcińska

Korekta: Elżbieta Wojtalik-Soroczyńska

Projekt okładki: Michał Duława

Zdjęcie na okładce: @ Søren Solkaer

Skład: Camélia Dizajn

Opracowanie wersji elektronicznej:

Copyright © 2016 by Barbara Berger

All rights reserved

Copyright © 2017 for the Polish edition by MT Biznes Ltd.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci zabronione. Wykonywanie kopii metodą elektroniczną, fotograficzną, a także kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym, optycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji. Niniejsza publikacja została elektronicznie zabezpieczona przed nieautoryzowanym kopiowaniem, dystrybucją i użytkowaniem. Usuwanie, omijanie lub zmiana zabezpieczeń stanowi naruszenie prawa.

Warszawa 2017

MT Biznes sp. z o.o.

ul. Jutrzenki 118, 02-230 Warszawa

www.laurum.pl

www.mtbiznes.pl

ISBN 978-83-8087-460-2 (format e-pub)

ISBN 978-83-8087-461-9 (format mobi)

Spis treści

Okładka

Strona tytułowa

Strona redakcyjna

Spis treści

Przedmowa

CZĘŚĆ PIERWSZA. Posiadasz wewnętrzny kompas Posiadasz wewnętrzny kompas

Rozumienie własnych emocji

Wielka uniwersalna inteligencja

Brak łączności z wewnętrznym kompasem

Prawdopodobnie wpajano ci, że twoje uczucia nie mają znaczenia

Ćwiczenie wewnętrznego kompasu

Regularnie kontroluj swój wewnętrzny kompas

Już na wiele sposobów kierujesz się swoim wewnętrznym kompasem!

Boisz się zauważyć, jak się czujesz?

Zmiana zaczyna następować w sposób naturalny i automatycznie

Twój wewnętrzny kompas nie jest natury umysłowej

Wewnętrzny kompas a wielka uniwersalna inteligencja

Czy słuchanie wewnętrznego kompasu jest egoistyczne?

Skala emocji i utrzymywanie wysokiego poziomu energii

Jesteś jedyną osobą mającą dostęp do twojego wewnętrznego kompasu

Brak uniwersalnego standardu, czyli nie przykładajmy jednej miary do wszystkich

Wszyscy ciągle się uczymy

Twój wewnętrzny kompas nigdy nie mówi „powinieneś”

A co z „intuicją” bądź „wewnętrznym głosem”?

Czy zatem zawsze powinienem robić to, co sprawia mi przyjemność?

Akceptacja jest przyjemniejsza od jej braku

Co się dzieje, gdy nie kierujesz się swoim wewnętrznym kompasem

Negatywna emocja to twój przyjaciel

Joga, trening uważności, medytacja i pozytywne myślenie a wewnętrzny kompas

Kiedy pojawia się pierwsze „nie”?

Twój wewnętrzny kompas a twoje myśli na swój temat

CZĘŚĆ DRUGA. Radzenie sobie z lękiem przed brakiem akceptacji oraz inne wyzwania Lęk przed brakiem akceptacji oraz inne wyzwania

Jeśli postąpię zgodnie z moim wewnętrznym kompasem, kogoś unieszczęśliwię

Szczęście jest w nas

Różni ludzie odmiennie reagują na tę samą sytuację

Ale ja wiem, że mojemu partnerowi będzie przykro!

Odzyskaj kontrolę!

Osoby, które żyją w braku harmonii, chcą, abyś je naprawił

Arbitralne standardy zachowania

A jeśli mojej rodzinie to się nie spodoba?

Twoje asertywne prawa

„Technika kanapki”

Prośba o czas

Praca nad asertywnością

Gdy ktoś nieustannie twierdzi, że się mylisz

Zajmowanie się własnymi sprawami

Wewnętrzny kompas a dzieci

Złudny urok prestiżu, sławy i sukcesu

Samoodniesienie czy odniesienie do innych osób?

Moc dwojga lub wielu w sojuszu

Momentum a nauka posługiwania się wewnętrznym kompasem

Trening mentalny

Najważniejsza jest świadomość

To jest proces – niekończący się proces

EPILOG. Wewnętrzny kompas a ewolucja ludzkości Demokracja, czyli najwyższa forma sprawowania rządów

Konsensus czy mentalność stadna?

Wszyscy chcą być wolni!

Wewnętrzny kompas a ewolucja ludzkości

Posłowie. Wszyscy i wszystko reaguje na miłość

Podziękowania

Przedmowa

Dzięki wspaniałym postępom w dziedzinie technologii, a także cudom mediów społecznościowych nigdy dotąd w historii ludzkości istoty ludzkie nie były tak ze sobą połączone. Nigdy dotąd nie mieliśmy nieustannego, bieżącego dostępu do myśli, słów, uczuć i działań innych osób.

Jak zatem w obecnych czasach – kiedy od rana do wieczora ze wszystkich stron jesteśmy bombardowani informacjami o tym, co dla nas najlepsze, co „powinniśmy” albo czego „nie powinniśmy” robić, aby wieść szczęśliwe życie – możemy żeglować przez bezkresny ocean informacji i wiedzieć, co jest dla nas najlepsze w każdej sytuacji? Innymi słowy, czy istnieje godny zaufania sposób podejmowania decyzji i mądrego wędrowania przez życie? Czy istnieje sposób uwzględniający niepowtarzalność każdej jednostki, jej potrzeby, życzenia i pragnienia?

Odpowiedź na powyższe pytania brzmi: owszem – istnieje! Każdy z nas bowiem posiada swój wewnętrzny kompas! Każdy człowiek ma swój własny, niepowtarzalny, osobisty wewnętrzny system nawigacyjny – działający w każdej sytuacji, zapewniający nam bezpośrednią łączność z wielką uniwersalną inteligencją, która stworzyła nas i wszelkie życie.

O tym właśnie jest ta książka. Mówi ona o tym, jak znaleźć i zrozumieć nasz wewnętrzny system nawigacyjny – który nazywam „wewnętrznym kompasem” – i jak z niego korzystać, aby wieść szczęśliwsze, dające większe poczucie spełnienia, ekscytujące i piękne życie.

Niniejsza książka została oparta na założeniu, że nie tylko masz swój wewnętrzny kompas, ale także w każdym momencie udziela ci precyzyjnych i wiarygodnych informacji dotyczących możliwie najlepszej drogi w każdej sytuacji twojego życia. W jaki sposób wewnętrzny kompas tego dokonuje? Robi to za pomocą twoich emocji. Dlatego właśnie w tej książce zgłębiam i wyjaśniam prawdziwe znaczenie naszych emocji oraz opisuję szczegółowo, w jaki sposób i dlaczego nasze emocje są ważnymi wyznacznikami tego, czy żyjemy w zgodzie z tym, kim naprawdę jesteśmy, oraz z wielką uniwersalną inteligencją, która nas wszystkich stworzyła.

Mam nadzieję, że poprzez poznawanie, poddawanie refleksji, analizowanie i przyswajanie zamieszczonych w książce informacji nauczysz się odczytywać swój wewnętrzny kompas i kierować się nim na co dzień. A także, że w rezultacie będziesz potrafił w większym stopniu żyć w zgodzie z tym, kim naprawdę jesteś i co jest odpowiednie dla ciebie (a nie dla kogoś innego). Gdy tak się stanie, częściej będziesz doświadczał harmonii, spokoju, radości, miłości, pasji i entuzjazmu w swoim życiu – i w efekcie radości płynącej z lepszego służenia członkom rodziny, przyjaciołom, kolegom i światu jako takiemu.

W celu ułatwienia ci analizy i przyswajania prezentowanych tu informacji na temat wewnętrznego kompasu podzieliłam książkę na dwie części.

W części pierwszej omawiam zagadnienia podstawowe, odpowiadając na następujące pytania: Czym jest wewnętrzny kompas? W jaki sposób odczytujemy sygnały nieustannie nam przez niego wysyłane? Jakie jest prawdziwe znaczenie naszych emocji? W jaki sposób posługujemy się wewnętrznym kompasem w praktyce, tj. w codziennym życiu, w pracy, w relacjach z innymi ludźmi?

W części drugiej dotykam dylematów pojawiających się w kontekście wewnętrznego kompasu, takich jak: Co zakłóca naszą zdolność do jego odczytywania i kierowania się jego wskazówkami? Czy kierowanie się nimi jest egoistyczne – co z innymi osobami w naszym życiu? W jaki sposób możemy konstruktywnie radzić sobie z lękiem przed brakiem akceptacji ze strony innych osób, zwłaszcza jeśli wewnętrzny kompas wskazuje nam kierunek, który wedle naszych przypuszczeń nie spodoba się im bądź nie zostanie przez nie zaakceptowany? W jaki sposób możemy stopniowo poprawiać naszą zdolność do śledzenia wskazań wewnętrznego kompasu i kierowania się nimi?

Przedstawiam również konkretne przykłady posługiwania się wewnętrznym kompasem w codziennym życiu.

Zawarte w książce informacje zgromadziłam w trakcie wieloletniej praktyki prowadzenia prywatnych sesji coachingu oraz poczynione w ich trakcie obserwacje dotyczące wspaniałych transformacji zaistniałych w życiu osób, które zaczęły rozumieć i stosować przedstawione tu zasady. To właśnie dzięki tym doświadczeniom wiem, że wewnętrzny kompas może ci pomóc, tak jak – na moich oczach – pomagał wielu innym osobom, bez względu na wiek, płeć, status materialny, stan zdrowia, relacje z innymi ludźmi czy jakiekolwiek inne okoliczności. Nieważne kim jesteś bądź w jakim momencie swojego życia się znajdujesz – wewnętrzny kompas pracuje na twoją korzyść!

Życzę ci, aby ta książka pomogła ci wieść pełne, bogate, ekscytujące życie, dla którego się urodziłeś!

Udanej lektury!

Barbara Berger

Kopenhaga

Grudzień 2015

CZĘŚĆ PIERWSZAPosiadasz wewnętrzny kompas

Posiadasz wewnętrzny kompas

Posiadasz wewnętrzny kompas. Posiadasz zdumiewająco precyzyjny i godny zaufania wewnętrzny kompas, który działa cały czas. Wewnętrzny kompas, który nieustannie udziela ci wskazówek i informacji dotyczących tego, co jest dla ciebie najlepsze, oraz tego, czy jesteś w zgodzie z tym, kim naprawdę jesteś.

W jaki sposób wewnętrzny kompas tego dokonuje? Czyni to za sprawą twoich emocji. To za ich pośrednictwem wewnętrzny kompas informuje cię, jak sobie radzisz. Gdy dobrze się czujesz, gdy towarzyszy ci uczucie spokoju i wewnętrzna harmonia, entuzjazm i radość – otrzymujesz wskazówki świadczące o tym, że jesteś w zgodzie z tym, kim naprawdę jesteś. Gdy nie czujesz się dobrze, gdy masz poczucie dyskomfortu, frustracji, gdy czujesz się przytłoczony, zalękniony bądź w jakikolwiek sposób zaniepokojony – otrzymujesz wskazówki świadczące o tym, że nie jesteś w zgodzie z tym, kim naprawdę jesteś, i nie robisz tego, co dla ciebie najlepsze.

Wynika stąd, że wewnętrzny kompas to bardzo prosty mechanizm. Wewnętrzny mechanizm, który mówi ci „tak” lub „nie” i który stanowi twoje bezpośrednie połączenie z wielką uniwersalną inteligencją – tą wyższą inteligencją, która stworzyła ten zaskakujący wszechświat i obecne w nim życie, w tym także ciebie. Wewnętrzny kompas działa niczym mechanizm wskazujący północ i południe w tradycyjnym kompasie, dostarczając ci w ten sposób jasnych informacji dotyczących tego, czy jesteś w zgodzie z tym, co wyższa inteligencja uznaje za twoją prawdę. Gdy w takiej właśnie zgodzie jesteś – gdy żyjesz w harmonii z tym, kim naprawdę jesteś i co jest dla ciebie najlepsze – wewnętrzny kompas wskazuje północ, a ty masz poczucie komfortu, spokoju i wewnętrznej harmonii. Innymi słowy – jest ci po prostu dobrze. Gdy natomiast nie jesteś w zgodzie z tym, kim naprawdę jesteś (z twoją wewnętrzną „północą”), oznacza to, że zboczyłeś z kursu – i w efekcie masz poczucie dyskomfortu i niepokoju. Innymi słowy – nie czujesz się najlepiej.

To takie proste.

Niestety jednak większość osób utraciła kontakt ze swoim wewnętrznym kompasem będącym ich osobistym, naturalnym wewnętrznym systemem nawigacyjnym. W efekcie większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że po to właśnie mamy emocje. Nie rozumiemy albo nie uświadamiamy sobie tego, że nasze emocje są w istocie wskaźnikami, które nieustannie informują nas, czy pozostajemy w zgodzie z tym, kim naprawdę jesteśmy, i tym, co jest dla nas najlepsze, w danym momencie bądź w danej sytuacji.

Oznacza to jedno, a mianowicie, że nasze emocje mają znaczenie! To, jak się czujesz, ma znaczenie!

Każdy z nas wie, kiedy coś jest przyjemne bądź nie, każdy z nas zna różnicę pomiędzy uczuciem złości a uczuciem miłości, pomiędzy przygnębieniem a radością… lecz większość z nas nie rozumie bądź nie uświadamia sobie, że emocje te stanowią ważne wskazówki, ponieważ dostarczają nam istotnych informacji dotyczących tego, co się dzieje w naszym życiu. Gdy zatem zatrzymasz się i zwrócisz uwagę na to, co się dzieje w twoim wnętrzu, dostrzeżesz, że prawdopodobnie doświadczasz szerokiego zakresu emocji. Emocji, które zmieniają się w zależności od sytuacji, w której się znajdujesz. Sytuacja ta może dotyczyć na przykład tego, co się dzieje w twojej rodzinie bądź w twoich relacjach z partnerem czy kolegami z pracy.

Bez względu jednak na to, czy jesteśmy świadomi istnienia tego mechanizmu, nasze emocje istnieją! Przez cały czas. A to oznacza, że niezależnie od tego, czy o tym wiemy, czy nie, każdy z nas posiada wewnętrzny kompas, który nam tych informacji dostarcza za pośrednictwem emocji. Gdy zatem zaczniesz dostrzegać jego istnienie, zauważysz, że wewnętrzny kompas zawsze, w każdym momencie informuje cię o tym, jak się czujesz w obliczu różnych okoliczności życiowych. Twoje emocje dostarczają ci tych cennych informacji przez cały czas. Ten wewnętrzny system nawigacyjny jest nieustannie włączony, zawsze dostępny, aby sekunda po sekundzie, minuta po minucie udzielać ci informacji i wskazówek, z których możesz korzystać, by w każdej sytuacji dokonywać mądrych wyborów.

Niestety większość osób nie wie o istnieniu wewnętrznego kompasu oraz o tym, że nasze emocje stanowią klucz do zrozumienia i wykorzystania tego wewnętrznego systemu nawigacyjnego.

KSIĄŻKI TEGO AUTORA

Znajdź swój wewnętrzny kompas i kieruj się nim Odkryj w sobie siłę Jak być szczęśliwym? 

POLECANE W TEJ KATEGORII

Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?