Nela i skarby Karaibów

Nela i skarby Karaibów

Autorzy: Nela

Wydawnictwo: National Geographic

Kategorie: Sport

Typ: e-book

Formaty: EPUB MOBI

Cena książki papierowej: 36.90 zł

cena od: 20.75 zł

 

 

W tej książce zabiorę cię na niesamowitą wyprawę! Odkryjemy Karaiby śladami Krzysztofa Kolumba, korsarzy i piratów. Poznamy miejsca, gdzie mogły zatonąć galeony i poszukamy skarbów na dnie morza! Wyruszymy do starych jaskiń, w których mieszkali kiedyś Indianie. Odkryjemy zatokę, w której kiedyś ukrywali się piraci. Zbadamy dno Morza Karaibskiego w poszukiwaniu zatopionych armat. Przeżyjemy wiele innych fantastycznych przygód!

Mam nadzieję, że wybierzesz się ze mną, bo nie będzie to tylko podróż po Karaibach, ale wyprawa prawdziwych odkrywców J

Spis treści

Karta tytułowa

Karta redakcyjna

Morze pełne tajemnic

Odkrycie Ameryki, czyli odkrycie Karaibów

Indianie Taino i rysunki naskalne

Francis Drake, czyli postrach Karaibów...

Zatopione galeony i skarby na dnie morza

Czarnobrody i jego ukryty skarb

Fregaty, czyli podniebni piraci

Ogromne czerwone rozgwiazdy, czyli niebo na dnie morza

Ciemne lasy mangrowe

Okładka

Burda NG Polska Sp. z o.o. Sp. Komandytowa

Licencjobiorca National Geographic Society

ul. Marynarska 15, 02-674 Warszawa

© Copyright for the edition branded National Geographic Society

© 2017 National Geographic. All rights reserved

© 2017 Copyright for the text Monika Ćwiek

Burda NG Polska Sp. z o.o. Spółka Komandytowa

02-674 Warszawa, ul. Marynarska 15

Dział handlowy: tel. (48) 22 360 38 38, fax (48) 22 360 38 49

Sprzedaż wysyłkowa: Dział Obsługi Klienta, tel. (48) 22 360 37 77

Redakcja: Dorota Ring/Melanż

Korekty: Dorota Ring, Paweł Wielopolski/Melanż

Projekt graficzny: Małgorzata Wójcicka, Maciej Szymanowicz

Opracowanie kartograficzne mapy skarbów: Joanna Kopka

Mapy: Małgorzata Wójcicka, Andrzej Krupski

Redaktor prowadząca: Agnieszka Radzikowska

Redaktor techniczny: Mariusz Teler

Zdjęcia: archiwum prywatne, Shutterstock, East News

ISBN: 978-83-7596-693-0

Wszelkie prawa zastrzeżone. Reprodukowanie, kopiowanie w urządzeniach przetwarzania danych, odtwarzanie w jakiejkolwiek formie oraz wykorzystywanie w wystąpieniach publicznych – również częściowe – tylko za wyłącznym zezwoleniem właściciela praw autorskich.

www.burdaksiazki.pl

Skład wersji elektronicznej: pan@drewnianyrower.com

Nazywam się Nela i mam jedenaście lat. A to jest już moja siódma książka J. W tej książce zabiorę cię na niesamowitą wyprawę! Odkryjemy Karaiby śladami Krzysztofa Kolumba, korsarzy i piratów :-). Poznamy miejsca, gdzie mogły zatonąć galeony, i poszukamy skarbów na dnie morza! Wyruszymy do starych jaskiń, w których mieszkali kiedyś Indianie. Odkryjemy zatokę, w której kiedyś ukrywali się piraci. Zbadamy dno Morza Karaibskiego w poszukiwaniu zatopionych armat. Przeżyjemy wiele innych fantastycznych przygód!

Mam nadzieję, że wybierzesz się ze mną, bo nie będzie to tylko podróż po Karaibach, ale wyprawa prawdziwych odkrywców :-).

Świat jest cudowny i oczami wyobraźni możesz podróżować ze mną oraz przeżywać wspaniałe przygody! Pakuj się i wyruszamy!

PS. Zapraszam cię do śledzenia moich przygód z podróży po świecie na TVP ABC oraz na www.facebook.com/podrozeneli

Czekam na twoje wiadomości :-).

Wyruszamy razem na niesamowitą wyprawę. Naszym celem jest odkrycie tajemnic, które znajdują się pod wodą, a morze skrywa ich niesamowicie wiele.

Według niektórych naukowców na morskim dnie spoczywa kilkaset statków ze skarbami, według innych – ponad tysiąc :-).

Morza i oceany są niesamowite, bo prawie w ogóle nie są zbadane przez człowieka.

Musisz wiedzieć, że na Ziemi więcej jest mórz i oceanów niż lądów, po których chodzimy. Wody pokrywają ponad siedemdziesiąt procent powierzchni Ziemi, i to właśnie dlatego nasza planeta z kosmosu wygląda jak błękitna kula :-).

Wyobraź sobie, że całkiem niedawno, bo na początku 2017 roku, badacze zgodnie ogłosili, że odkryli na Ziemi nowy kontynent!!!

I to nie są żarty :-). Zawsze mówiono, że kontynentów jest siedem: Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Europa, Afryka, Antarktyda, Azja i Australia.

Ale okazało się, że istnieje jeszcze jeden kontynent, który prawie w całości znajduje się pod wodą. Nazywa się Zelandia i leży po prawej stronie Australii. Podobno dawno, dawno, dawno temu Zelandia i Australia były połączone, a następnie się rozdzieliły.

Czy marzyłeś kiedyś o zwiedzaniu rajskich plaż?… Z piaskiem tak białym, miałkim i delikatnym, że masz wrażenie, że stąpasz po mące?… Z palmami pochylonymi nad morzem tak nisko, jakby chciały się przejrzeć w tafli wody… I słońcem, tak ciepłym, że najchętniej nie wychodziłbyś z morza?

Ja tak :-). Postanowiłam to marzenie spełnić i wybrać się na Karaiby!

Jednak zanim wyruszymy, musimy dowiedzieć się, gdzie leżą Karaiby i dlaczego są tak wyjątkowe, bo oprócz przepięknych plaż i malowniczych wysp skrywają też wiele, wiele tajemnic i legend, które można odkrywać nie tylko na lądzie, ale również pod wodą!

Odkrył je dopiero podróżnik Krzysztof Kolumb w 1492 roku i to zupełnie przypadkiem, gdyż próbował pożeglować przez ocean z Hiszpanii do Azji.

Czy znasz tę historię? Mogę ci ją opowiedzieć, bo jest to niezwykła opowieść :-)…

O jednym z największych odkryć na świecie, czyli o odkryciu Ameryki przez Europejczyków! Chociaż bardziej pasuje określenie, że jest to jedno z największych zdziwień na świecie, które na nowo narysowało mapę świata :-), bo ludzie zupełnie inaczej sobie ten świat wyobrażali!

Musisz wiedzieć, że w tamtych czasach nie było satelitów na niebie, które robiłyby zdjęcia Ziemi z kosmosu, ludzie nie mogli więc spojrzeć na Ziemię z góry i zobaczyć, gdzie są lądy. Na mapach rysowano więc lądy, które ludzie znali i które przemierzali.

A wiesz, jak w tym czasie ludzie wyobrażali sobie świat?

Za czasów Kolumba ludzie w Europie wiedzieli o istnieniu Azji oraz Afryki. Jednak Afrykę nanosili na mapach tylko do połowy. Wiesz dlaczego? Uważano, że Afrykę od połowy zamieszkują słoneczne potwory i zmutowane zwierzęta, które jako jedyne mogłyby przeżyć palące słońce na pustyni i suszę. Twierdzili, że słońce tam pali wszystko, a ludzie nie są w stanie przeżyć.

Jak już wiesz, Krzysztof Kolumb chciał dotrzeć do Azji, więc wyruszył na wyprawę. Gdy dotarł do Karaibów w Ameryce Środkowej, bardzo się ucieszył i nazwał te ziemie Indiami Zachodnimi :-).

Właśnie dlatego Karaiby przez długi, długi czas nazywano Indiami Zachodnimi! Ja nawet mam taką bardzo, bardzo starą mapę Karaibów, na której Karaiby są opisane nazwą Indie Zachodnie :-).

Niektórzy naukowcy twierdzą jednak, że Krzysztof Kolumb nie był pierwszym Europejczykiem, który dotarł do Ameryki.

Podobno, ponad 400 lat przed wyprawą Kolumba, w kierunku zachodnim pożeglował pewien dzielny wiking. Nazywał się Leif Szczęśliwy i był synem wikinga, którego chyba już dobrze znasz z mojej poprzedniej książki… Eryka Rudego :-). Tak… tego Eryka Rudego, który opowiadał wszystkim, że Grenlandia to „zielony ląd” :-).

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

KSIĄŻKI TEGO AUTORA

Nela i skarby Karaibów Nela na kole podbiegunowym Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany Nela na tropie przygód Nela i tajemnice świata Nela na 3 kontynentach. Podróże w nieznane 

POLECANE W TEJ KATEGORII

Wayne Gretzky. Opowieści z tafli NHL Nienasycony – Robert Lewandowski Arkadiusz Onyszko. Fucking Polak. Nowe życie Thomas Morgenstern. Moja walka o każdy metr Wszystko za Everest Jeszcze jedna mila