Świt Robotów. Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy?

Świt Robotów. Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy?

Autorzy: Ford Martin

Wydawnictwo: cdp.pl

Kategorie: Biznes

Typ: e-book

Formaty: EPUB MOBI

cena od: 39.99 zł

Bestseller New York Times

Biznesowa Książka Roku 2015 FT & McKinsey

Biznesowa książka roku 2015 według magazynu Forbes

Jedna z 12 ważnych książek popularnonaukowych w 2015 roku wg. Portalu NBCNEWs.com

 

Większość ludzi szuka celu. Chcemy czuć się potrzebni, ważni. Chcemy widzieć efekty naszej pracy i starań, dzielić się nimi i chwalić. To naturalny, biologiczny wręcz proces i paradygmat. W ten sposób zaprogramowała nas natura. I właśnie w tej chwili, stojąc u progu rewolucji przemysłowej, ten dar odrzucamy.

 

Zwalniamy i podziwiamy świt robotów.

 

Czy praca księgowego zostanie zastąpiona przez komputer? Czy nadal potrzeba będzie ludzkiej myśli i refleksji, aby napisać artykuł? Kto szybciej i sprawniej będzie programował? Człowiek, maszyna, komputer, sztuczna inteligencja?

 

Według Martina Forda, przedsiębiorcy z Doliny Krzemowej każda praca, która wpisuje się w paradygmat zer i jedynek, prawdy i fałszu, zasad, schematów i twardych wytycznych, może zostać nam odebrana. Program nie musi być innowacyjny, bo program nie popełni błędu. Dziennikarze? Już teraz jesteśmy w stanie tak zaprogramować system, aby wyszukiwał cytaty, opowiadał anegdoty i analizował wypowiedzi.

 

Czym może skutkować masowe wymieranie zawodów i miejsc pracy?

 

Ogromnym załamaniem w gospodarce konsumenta, pogłębiającymi się różnicami pomiędzy elitą, klasą średnią i najbiedniejszymi, zmianą ludzkich perspektyw i mentalności, która po odebraniu poczucia bezpieczeństwa i znaczenia w społeczeństwie popadnie w marazm i wyciszenie ambicji.

 

W „Świcie Robotów” autor przedstawia nam swoją wizję przyszłości, popierając ją solidnymi argumentami i wiedzą z zakresu biznesu czy gospodarki. Do jakich osiągnięć zdolna jest robotyka i jak wpłyną na nasz świat? Co się wydarzy w momencie, w którym AI stanie się bardziej innowacyjne i ciekawskie, niż nasze umysły? Martin Ford odważnie namawia – zdajmy sobie sprawę z konsekwencji. I przygotujmy się na nie, bo prawdopodobnie nie ma już odwrotu…

 

Czy nadchodzi ekonomiczna katastrofa, skutkująca nerwicą gospodarki i pogłębiającą się nierównością?

 


Czy może świat i społeczeństwo czeka epoka dobrobytu?


Musimy zadecydować.

 

Teraz.

 

RECENZJE

"Żyjemy w czasach technologicznego optymizmu, ale socjologicznego pesymizmu. „Świt Robotów” Martina Forda pokazuje w jaki sposób te zjawiska oddziałują na siebie i jakie wyzwania przed nami stawiają."

Bloomberg Business

"Niewielu udało się tak dobrze odzwierciedlić obecne nastroje, jak Martinowi Fordowi w Świcie Robotów, malującym obraz wstrząsu, który nastąpi przy zastąpieniu wykwalifikowanych pracowników maszynami"

Financial Times

 

Okładkę książki zaprojektował artysta ilustrator Paweł Jońca, specjalizujący się w rysunku komputerowym. Współpracował z "Przekrojem", "Wprost", "Newsweekiem"; zilustrował m.in. polskie wydania dzieł Chucka Palahniuka. Jest też laureatem wielu nagród, m.in. kilku Chimer, prestiżowych wyróżnień w dziedzinie projektowania prasowego czy Złotej i Srebrnej nagrody Klubu Twórców Reklamy.

 

KSIĄŻKI TEGO AUTORA

Świt Robotów. Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy? 

POLECANE W TEJ KATEGORII

Wielka czwórka Obywatel Coke Droga Steve'a Jobsa Niebezpieczne związki. Pieniądze i władza w świecie nowożytnym 1700-2000 Kapitał w XXI wieku