Szkoła wdzięku Madame Chic

Szkoła wdzięku Madame Chic

Autorzy: Jennifer Scott

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Kategorie: Lifestyle

Typ: e-book

Formaty: EPUB MOBI

Ilość stron: 216

Cena książki papierowej: 32.90 zł

cena od: 12.86 zł

Nowe lekcje od Madame Chic

Bestseller dziennika „The New York Times”

W japonkach do teatru? W naszym zwariowanym, pędzącym z zawrotną prędkością świecie zbyt wiele rzeczy uchodzi na sucho, a przecież elegancja i dobre maniery to rzecz ponadczasowa i warto je kultywować. Madame Chic, paryska mentorka Jennifer, była nie tylko wyrocznią stylu, ale i ucieleśnieniem wytworności w kontaktach z innymi osobami. Emanował z niej kojący spokój, a opanowanie i takt stanowiły jej najsilniejszą broń w trudnych chwilach.

Biorąc ją za wzór, amerykańska autorka udowadnia, że odpowiednio dobrany strój, właściwa postawa, uprzejmość, gościnność czy elokwencja współtworzą wdzięk osobisty i bardziej niż markowe ubrania czy kosztowna biżuteria budują nasz obraz w oczach innych ludzi. Ten uroczy, napisany z humorem i ujmującym wdziękiem poradnik stanowi niewyczerpane źródło porad i inspiracji na każdą okazję.

Sięgnęły po nie czytelniczki z 14 krajów, m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Rosji, Australii, Chin i Japonii. Teraz czas na Polki!

Spis treści

Karta redakcyjna

Dedykacja

CZĘŚĆ PIERWSZA: WARTO MIEĆ KLASĘ

Rozdział 1. Madame Chic wiedziała co to znaczy mieć klasę

CZĘŚĆ DRUGA: PREZENCJA

Rozdział 2. Znalezienie własnego stylu

Rozdział 3. Eleganckie ubrania

Rozdział 4. Dbałość o wygląd

Rozdział 5. Elegancki sposób bycia

Rozdział 6. Czarująca rozmowa

CZĘŚĆ TRZECIA: LEKCJE ELEGANCKIEGO STYLU ŻYCIA

Rozdział 7. Uprzejmość wobec gości

Rozdział 8. Nienaganne maniery przy stole

Rozdział 9. Chez vous i dalej

Rozdział 10. Więcej niż ładna buzia

Rozdział 11. Klasa i les autres

Podziękowania

Przypisy

Tytuł oryginału: POLISH YOUR POISE WITH MADAME CHIC.

LESSONS IN EVERYDAY ELEGANCE

Opieka redakcyjna: DOROTA WIERZBICKA

Redakcja: AGNIESZKA OLCZYK

Korekta: ANNA RUDNICKA, BARBARA TURNAU, MAŁGORZATA WÓJCIK

Projekt okładki: JACKIE SEOW

Ilustracje: VIRGINIA JOHNSON/Illustration Division

Redakcja techniczna: ROBERT GĘBUŚ

Skład i łamanie: PIOTR KOŁODZIEJ

Copyright © 2015 by Jennifer L. Scott

All rights reserved.

© Copyright for the Polish translation by Wydawnictwo Literackie, 2016

Wydanie pierwsze

ISBN 978-83-08-05879-4

Wydawnictwo Literackie Sp. z o.o.

ul. Długa 1, 31-147 Kraków

tel. (+48 12) 619 27 70

fax. (+48 12) 430 00 96

e-mail: ksiegarnia@wydawnictwoliterackie.pl

księgarnia internetowa: www.wydawnictwoliterackie.pl

Konwersja: eLitera s.c.

Dla Bena

WARTO MIEĆ KLASĘ

MADAME CHIC WIEDZIAŁA, CO TO ZNACZY MIEĆ KLASĘ

Madame Chic, która była moją gospodynią, gdy przyjechałam na wymianę studencką do Paryża, prezentowała się elegancko i atrakcyjnie na co dzień i od święta. Taki był jej naturalny sposób bycia. Kiedy rano krzątała się w szlafroku po kuchni, emanowały z niej spokój i zadowolenie. Każdego dnia, w domu czy poza nim, wyglądała pięknie, ubrana w stroje, które podkreślały jej atuty. Malowała się delikatnie, stosownie do wieku, i była nadzwyczaj zadbana. Miała doskonałą postawę i odnosiło się wrażenie, że przyjmuje ją bez wysiłku, w sposób całkowicie naturalny. Ładnie się wysławiała i była bardzo inteligentna. Lubiła gotować i umiejętności tej nadała istotne znaczenie, dzięki czemu nasze wieczorne posiłki były niezwykle wytworne zarówno jeśli chodzi o nakrycie stołu, jak i sposób podawania jedzenia. Madame Chic miała ujmujący sposób bycia, była orędowniczką dbałości o kulturę osobistą i dobre maniery, o czym świadczyło zachowanie całej jej rodziny. Była wspaniałym przykładem kobiety silnej, a przy tym szykownej.

Wcześniej nigdy specjalnie się nie zastanawiałam, co to właściwie znaczy mieć klasę. Byłam dwudziestoletnią dziewczyną z Kalifornii, która uwielbiała nosić szorty obcięte ze starych spodni, chodzić w japonkach i nieustannie coś podjadać. Dyscyplina wydawała mi się wówczas czymś tak potwornie nudnym, że nie zamierzałam zaprzątać sobie nią głowy. Przestrzeganie starych, ugruntowanych form zachowania trąciło myszką. W dodatku zasady savoir-vivre’u zdawały się na tyle skomplikowane, że nie sposób było je zapamiętać! Jednak moje widzenie tych spraw zmieniło się diametralnie, gdy zamieszkałam w Paryżu. Madame Chic pomogła mi spojrzeć na samą siebie w zupełnie nowy sposób. Obserwując, jak bardzo pasjonujące i udane życie prowadzi zarówno ona sama, jak i jej rodzina, nagle poczułam, że idea bycia eleganckim na co dzień zaczyna mi się podobać. Uwierzyłam, że nawet taka zwykła kalifornijska dziewczyna jak ja może wyglądać wytwornie, a stylu oraz szyku w zachowaniu i ubiorze można się nauczyć. Zrozumiałam, że ja też mogę zostać kobietą z klasą.

Pięć zasad kobiety z klasą

* * *

1. WIARA W SIEBIE: czuj się dobrze we własnej skórze; pielęgnuj naturalną pewność siebie.

2. PANOWANIE NAD SOBĄ: myśl pozytywnie i zachowaj równowagę.

3. WSPÓŁCZUCIE: troszcz się o innych i pomagaj im bezinteresownie.

4. PREZENCJA: ubieraj się elegancko, ale stosownie do okoliczności. Pamiętaj o prawidłowej postawie.

5. SKUPIENIE SIĘ NA TERAŹNIEJSZOŚCI: jak wszystkie osoby z klasą, żyj z pasją tu i teraz.

Mówi się, że klasa to wytworny sposób bycia. Naturalna elegancja, która cechowała Madame Chic, z pewnością wpłynęła na jej styl życia, ale to kierowanie się zasadami savoir-vivre’u na co dzień sprawiło, że jej obycie i klasa rozbłysły jeszcze większym blaskiem.

Dobra wiadomość: m o j a f r a n c u s k a g o s p o d y n i n i e j e s t j e d y n ą M a d a m e C h i c n a ś w i e c i e. Są ich miliony. I najprawdopodobniej każda z was poznała już niejedną z nich. Madame Chic to osoba elegancka, pewna siebie, dobrze zorganizowana i praktyczna – po prostu k o b i e t a z k l a s ą. Kobieta, która wygląda szykownie, nosi się z godnością i mówi pięknym językiem. Każdą chwilę traktuje jak wielki dar. To kobieta otoczona aurą tajemnicy, dbająca o swój rozwój intelektualny i zainteresowana sztuką. Kobieta, która ma piękny dom i nie jest zakupoholiczką. To kobieta, która każdy dzień przeżywa tak, jakby posiadła jakiś niezwykły sekret.

Wszyscy możemy żyć elegancko, z klasą i kultywować dobre maniery. Nieważne, jak postępowałaś w przeszłości ani w jakim otoczeniu się wychowałaś. Nieistotne, jak zachowywałaś się wczoraj czy choćby przed godziną. Nieważne, ile masz pieniędzy ani jak żyją twoi krewni. Nieważne, co na ten temat myślą twoi przyjaciele. Nieważne, czy rodzina cię rozumie. Liczy się tylko to, że możesz się zmieniać – kształtować nowe nawyki. Nikt nie rodzi się jako Madame Chic. Dystynkcja, nienaganne maniery, styl i elegancja to cechy, które każda kobieta może w sobie wykształcić i rozwijać. Nieważne, kim jest ani w jak trudnej sytuacji się akurat znajduje. Każda z nas może zmienić swoje życie i uczynić je lepszym, gdy postawi sobie za cel, żeby zostać kobietą z klasą.

Elegancki sposób bycia zawsze był przedmiotem fascynacji w świecie rozrywki. Dobrze to ilustruje Pigmalion George’a Bernarda Shawa i jego filmowa adaptacja: My Fair Lady. Podobnie Gigi, Pretty Woman, Pamiętnik księżniczki i Sabrina. Bardzo lubimy historie, w których główna bohaterka zmienia się, przeobraża z poczwarki w motyla. Dlaczego? Ponieważ w głębi serca wierzymy, że same również możemy się tak diametralnie zmienić. Nie ma sensu powtarzać: „chciałabym być taka jak ona”, „szkoda, że ja taka nie jestem”. Nie. Powinnaś raczej czerpać z takich opowieści inspirację i myśleć: Jeśli ona tak potrafi, to ja też.

Nic nie wyzwala w nas większej energii niż zmiana sposobu myślenia. Gdy tylko inaczej spojrzysz na świat i postanowisz przykładać większą wagę do swojego wyglądu, uruchomisz w sobie pokłady energii. Stanie się tak, gdy spróbujesz pokonać własną nieśmiałość; gdy na jakiś czas wyłączysz smartfona; kiedy widząc w szybie swoje odbicie, obiecasz sobie, że przestaniesz się garbić; gdy postanowisz, że w czasie kłótni zachowasz spokój, a przedstawiając kolejną propozycję w pracy, będziesz mówić pewnym głosem; gdy zapragniesz elegancko się wypowiadać – w każdej z tych sytuacji mogą zdarzyć się zdumiewające rzeczy.

Naturalnie jakiś głos wewnętrzny będzie próbował tym zmianom przeciwdziałać. „Za kogo ty się uważasz?”, „Jesteś pozerką”, „Jesteś sztuczna”, „Ludzie pomyślą, że jesteś pretensjonalna”, „Stracisz przyjaciół”, „Wszyscy uznają, że zadzierasz nosa”, „Nikt nie będzie cię już lubił”.

Nie zwracaj na to żadnej uwagi. Przecież zdecydowałaś się stworzyć własną wersję Madame Chic. Będziesz się wyróżniać elegancją, dobrymi manierami, szykownością, tym, że masz klasę – a to z pewnością stanie się dla ciebie źródłem siły.

* * *

Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki

* * *

KSIĄŻKI TEGO AUTORA

Szkoła wdzięku Madame Chic W domu Madame Chic. Jak urządzić przytulne mieszkanie i celebrować codzienność? Lekcje Madame Chic. Opowieść o tym, jak z szarej myszki stałam sie ikoną stylu