Mistrzynie

Mistrzynie

Autorzy: Anna Luboń

Wydawnictwo: Burda Książki

Kategorie: Publicystyka

Typ: e-book

Formaty: EPUB MOBI

Ilość stron: 200

Cena książki papierowej: 44.90 zł

cena od: 25.73 zł

„Mistrzynie” to trzynaście wywiadów z kobietami, które w swoich dziedzinach osiągnęły spektakularne sukcesy. Są innowatorkami, pasjonatkami, kreatorkami, inspiratorkami. Wyznaczają trendy, kreują nowe przestrzenie i pojęcia. Często w męskim świecie, wbrew regułom i wbrew zastanemu porządkowi, nie oglądając się na innych. Jak udało im się osiągnąć tak dużo, godząc życie rodzinne z pracą, która często nie miała końca?

Henryka Bochniarz przez trzy dni w tygodniu dowodzi klubem największych polskich przedsiębiorców, a w pozostałe czyta książki i obserwuje kwiaty w swoim ogrodzie, z dala od centrum wszelkich wydarzeń. Gosia Baczyńska jako jedyna Polka prezentuje własne kolekcje podczas najbardziej prestiżowego wydarzenia w świecie mody, jakim jest Paris Fashion Week. Krystyna Kaszuba, legendarna wydawczyni i założycielka „Twojego Stylu”, nadal kreuje wzorce mediów dla kobiet. Dorota Czarnota, mistrzyni headhunterka, od dwudziestu pięciu lat rekrutuje na najwyższe stanowiska w polskim biznesie i analizuje, skąd się bierze sukces. Mistrzynie odpowiadają na proste i często elementarne pytania dziennikarki Anny Luboń.

 

Lista MISTRZYŃ: Gosia Baczyńska, Henryka Bochniarz, Dorota Czarnota, Agnieszka Duczmal, dr Irena Eris, Krystyna Kaszuba, prof. Ewa Kuryłowicz, Janina Paradowska, Dorota Roqueplo, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, prof. Janina Stępińska, prof. Ewa Wycichowska.

 

Anna Luboń: dziennikarka. Przez pięć lat prowadziła dział kultury w magazynie ELLE, teraz jest szefową działu kultury w GALI. Autorka kilkudziesięciu wywiadów z ludźmi kultury i show-biznesu. Producentka i wydawca programów tv. Autorka bloga: Cudkultury.pl.

Spis treści

Karta tytułowa

Od autorki

Gosia Baczyńska

Henryka Bochniarz

Dorota Czarnota

Agnieszka Duczmal

Irena Eris

Krystyna Kaszuba

Ewa Kuryłowicz

Janina Paradowska

Dorota Roqueplo

Anda Rottenberg

Beata Stasińska

Janina Stępińska

Ewa Wycichowska

Podziękowania

Karta redakcyjna

Okładka

OD AUTORKI

Czy rozmowa musi mieć datę? Czy jest aktualna tylko przez chwilę? Tak pisze się teksty do prasy, jednak te wywiady od początku powstawały z myślą o książce. Są w nich ulotne momenty, okoliczności chwili, aktualności, ale więcej jest uniwersalnych wniosków, składników, z których moje Rozmówczynie próbowały budować refleksję o swoim życiu, a nie tylko szukały odpowiedzi na pytanie, w jakim miejscu są teraz. Niektóre z tych rozmów powstały dwa, trzy lata temu dla (bardzo bliskiego mojemu sercu) magazynu ELLE, ale dotyczą wydarzeń i poglądów zawsze aktualnych. Odwaga Andy Rottenberg do dziś jest widoczna w działaniach Galerii Narodowej Zachęta, choć słynna kuratorka od wielu lat jej nie prowadzi. Architektura zaprojektowana w pracowni Ewy Kuryłowicz zmieniła wygląd Warszawy. A to, że polska literatura (nie tylko zagraniczna) wywołuje tak silne emocje, zawdzięczamy założycielce wydawnictwa W.A.B., Beacie Stasińskiej, mimo że tym wydawnictwem już nie dowodzi.

Każda z tych historii jest zupełnie osobna, żadna nie powiela stereotypów o tym, jak odnieść sukces i zdobyć mistrzostwo, nie układają się też wszystkie w jeden wzór. W każdej można znaleźć inną odpowiedź na pytanie, jak żyć z sensem i satysfakcją. Nie są to drogi łatwe, ani oczywiste. Zresztą, czym jest MISTRZOSTWO?

Dla mnie to dorobek, który zostawia trwały ślad w konkretnej dziedzinie. Odwaga, żeby myśleć i działać po swojemu, nawet jeśli nikt nie wierzy lub jeszcze nie wierzy w powodzenie projektu: Krystyna Kaszuba założyła i prowadziła pierwszy w postsocjalistycznej Polsce magazyn dla kobiet, jednocześnie cały czas się ucząc, jak go robić. Mistrzostwo to szczerość intencji, mądrość, wyczucie. Świadomość własnych decyzji i ich skutków. Wrażliwość na ludzi, ich krzywdę i dobro: prof. Janina Stępińska, kardiolog o każdego pacjenta walczy, jak o siebie. To energia i wiara pozwalająca przenosić góry. „Jest w tej pracy rodzaj idealizmu czy nawet naiwności, dzięki którym rzeczy niemożliwe stają się możliwe”, zauważa Beata Stasińska. Wreszcie… pasja, autentyczna, żarliwa, taka, dla której Mistrzyni jest gotowa wiele poświęcić: Dorota Roqueplo zanim zaprojektuje kostiumy do filmu, czyta tony książek, żeby jak najbardziej zbliżyć się do bohatera, który żył w konkretnej epoce. Być może nawet przez chwilę sama towarzyszy mu w jego historii… „Bez pasji i wewnętrznego przymusu tańczenia nie da się tego wytrzymać – ani dla pieniędzy, ani dla poklasku”, mówi wprost Ewa Wycichowska, genialna tancerka. Beata Stasińska myśli podobnie: „Praca bez pasji nie ma sensu, a życie bez wartości – to nie jest życie”.

Mistrzostwo to gotowość na wszystko, co się wydarza, bez uprzedzeń i lęków. „Bardzo różne elementy okazują się w życiu istotne i ważące, ale widać to dopiero z dystansu”, przekonuje Irena Eris. Nigdy nie wiadomo, co się może przydać, potwierdza Dorota Czarnota, a wie, co mówi, bo od ćwierćwiecza znajduje najlepszych kandydatów na najwyższe stanowiska w branży biznesowej.

Mistrzostwo to też wewnętrzna siła, która nie zależy od poklasku, nie jest łasa na komplementy. „Czy to jest takie ważne, żeby lubiła mnie osoba, z którą nie jest mi po drodze? Zawsze wystarczyło mi, żeby ludzie, z którymi pracuję, rozumieli, w jakim kierunku idziemy i dlaczego upieram się przy swoim”, odpowiada Krystyna Kaszuba na pytanie, czy nie kusiło ją, by być uwielbianą.

Każdą z moich bohaterek pytałam o życie prywatne, o miłość i mężczyzn. Często okazywało się, że ceną za mistrzostwo jest samotność. Bo partner, który kibicuje wyjątkowej kobiecie, sam musi być kimś wyjątkowym, pozbawionym zawiści, kompleksów i lęku. To mężczyzna, z którym odkrywa się świat, dzieli fascynacje, który nie zagarnia dla siebie całej przestrzeni. Wspiera, dopinguje, ale ma też swoje pasje. Nie konkuruje, ani – co chyba najistotniejsze – nie próbuje umniejszać znaczenia tego, czym żyje jego partnerka. „Zawsze dostawałam od męża ogromne wsparcie. Trafiłam na mężczyznę, który dawał mi przestrzeń na moją pracę i pomagał mi się rozwijać”, mówi prof. Janina Stępińska. „Na szczęście mamy zupełnie różne zawody. Gdybyśmy mieli ten sam, to by się nie udało”.

Mistrzynie, jeśli są matkami, to często łagodnymi, i nie oddają dzieciom całego czasu, pamiętają też o sobie. Ale nie żałują im miłości, bo same dostały jej dużo, kiedyś, od swoich matek. „To najważniejsza wartość. To, że ktoś w dzieciństwie powiedział nam, że nas kocha, daje siłę na całe życie”, przekonuje Dorota Roqueplo.

„Mistrzynie” to historie innowatorek, kobiet, które widzą potencjał tam, gdzie jeszcze nikt go nie dostrzegł: Henryka Bochniarz w 1989 roku porzuca posadę na uczelni w USA i spokojne, dostatnie życie po to, żeby w Polsce stworzyć biznes, choć rynek dopiero się kształtuje. Kobiet, które dzielą się swoim doświadczeniem z młodymi ludźmi. Kobiet, które nie oglądają się na trendy, mody i podszepty publiczności – nawet jeśli, jak Gosia Baczyńska, działają ściśle w tej sferze. Nie boją się słuchać swojej intuicji. „Intuicja nigdy mnie nie zawodzi. Czuję przez skórę, kiedy coś mi nie pasuje, i staram się unikać takich sytuacji. To dotyczy wszystkiego: wyboru miejsca na wakacje i wyboru zawodu”, to słowa prof. Janiny Stępińskiej, kardiolog, która potrafi w sekundę podjąć decyzję, bo od niej zależy czyjeś życie, dosłownie.

A ludzie? „Uwielbiam. Ludzie są sensem mojego życia. Ale czasem lubię samotność, bo mój zawód jest bardzo intensywny”, mówi Dorota Roqueplo. To samo mogłaby zapewne powiedzieć każda z Mistrzyń.

Takie wnioski wynotowałam z naszych rozmów. Z pewnością Państwo znajdą w nich coś jeszcze innego, każdy coś dla siebie. Wszystkie bohaterki tej książki są legendami w swoich dziedzinach. Miałam ogromny zaszczyt spotkać się z każdą z nich i zadać im najprostsze pytania.

Anna Luboń

* * *

Anna Luboń: dziennikarka. Przez pięć lat prowadziła dział kultury w magazynie ELLE, teraz jest szefową działu kultury w GALI. Autorka kilkudziesięciu wywiadów z ludźmi kultury i show-biznesu. Producentka i wydawca programów tv. Autorka bloga: Cudkultury.pl.

MARZENIA TO ZA MAŁO

Kreacje zamawiają u niej arabskie księżniczki. Sharon Stone dostrzega w Cannes suknię jej projektu na dziennikarce „Herald-Tribune” i dopytuje: „Co pani ma na sobie?”.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

KOBIETA I MĘŻCZYZNA

Gdyby Steve Jobs poznał Henrykę Bochniarz, pewnie przegadaliby wiele godzin i na dobre się zaprzyjaźnili. Bochniarz, siedem lat starsza od amerykańskiego innowatora, ma podobną ciekawość świata, ludzi i biznesu.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

KREATORKA ELIT

Biuro firmy Russell Reynolds znajduje się na tyłach budynku, w którym od frontu mieści się luksusowy hotel. To zderzenie idealnie, wręcz symbolicznie, pokazuje, że w budowaniu wielkich karier uczestniczą ludzie, których nie widać na pierwszych stronach gazet. Headhunter to po polsku „łowca głów”.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

SUKNIA DYRYGENTA

Agnieszka Duczmal zawsze wiedziała, co chce robić: dyrygować orkiestrą, bo to najwspanialszy instrument. Więc założyła swoją, jeszcze na studiach. Nazwała ją Amadeus, od imienia Mozarta.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

CZĄSTECZKI LUKSUSU

Jest rok 1983. Na świat przychodzą Anja Rubik, Dorota Masłowska, Justyna Kowalczyk. Lech Wałęsa otrzymuje nagrodę Nobla. Ginie Grzegorz Przemyk. Papież Jan Paweł II odwiedza Polskę. Rozpoczyna się budowa warszawskiego metra.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

WIWISEKCJA KOBIECOŚCI

Spotykamy się w domu Krystyny Kaszuby. Klasyczne meble, minimalistyczny porządek. Regały pełne książek, albumów o sztuce i designie. Kiedyś przywoziła je w walizce z Nowego Jorku i zawsze płaciła za nadliczbowy bagaż.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

ARCHITEKTURA WNĘTRZA

Jej nazwisko to znak jakości. Autorka głośnych projektów budynków, nowoczesnych osiedli i pięknych domów. Ukochana wykładowczyni kilku pokoleń studentów. Profesor Ewa Kuryłowicz wraz z mężem Stefanem stworzyła pracownię, w której zmieniło się oblicze polskich miast.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

SZTUKA POLITYKI

„Zawsze miałam specyficzne poczucie humoru, jestem wychowana na Piwnicy Pod Baranami”– mówi Janina Paradowska, ale nie uśmiecha się ani razu przez całą naszą rozmowę. Zaprasza mnie do swojego mieszkania.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

ŻYCIE JAK FILM KOSTIUMOWY

Jest lato. Upalne popołudnie, tak upalne, że w powietrzu wiszą zapachy, co jest nie bez znaczenia, bo z Dorotą Roqueplo siedzimy na balkonie jej mieszkania, wśród ziół, które hoduje.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

PIĘKNO TO PRAWDA

Jest krucha, mówi cicho. Wydaje się, że wystarczy podnieść głos, żeby ją przestraszyć. Wielu to się nie udawało, mimo że krzyczeli. W podstawówce w Legnicy była prymuską.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

GRA O KSIĄŻKI

Rzadko się zdarza, żeby książki jednego wydawcy zdobyły wszystkie najważniejsze nagrody literackie. Tak było w 2013 roku: Nike dla Joanny Bator, Nobel dla Alice Munro, Nagroda Wielkiego Kalibru dla Marty Guzowskiej… Wszystkie wydane przez W.A.B.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

OSTRY DYŻUR

Umawiamy się przez telefon: szybko, krótko, konkretnie. Pani profesor potrafi zarządzać czasem. Decyzje również podejmuje ekspresowo. Erka, ostry dyżur, sygnały karetek, cenna każda sekunda.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

WSZYSTKO JEST TAŃCEM

Wszystko w jej życiu układa się tak, jak powinno, nawet jeśli czasem trzeba iść pod prąd. Pod prąd, do źródła – taki tytuł ma album poświęcony Polskiemu Teatrowi Tańca w Poznaniu, którym dowodzi od 26 lat. Stanowisko dyrektora objęła po Conradzie Drzewieckim, wielkiej legendzie współczesnego tańca.

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

PODZIĘKOWANIA

Dziękuję Mistrzyniom

– trzynastu wspaniałym Kobietom, które zechciały poświęcić mi czas i podzielić się swoimi przemyśleniami, życiowymi odkryciami, ważnymi i pięknymi wspomnieniami.

Dziękuję Pani Krystynie Kaszubie,

pomysłodawczyni cyklu „Mistrzynie” w magazynie ELLE, która była moim dobrym duchem i wspaniałym, zawsze życzliwym doradcą na każdym etapie powstawania tej książki.

Dziękuję redaktor Zofii Rokicie za wnikliwą, mądrą i empatyczną lekturę. Cudownej ekipie wydawnictwa Burda Książki za świetną atmosferę i wiarę we mnie.

Dziękuję moim redaktorkom naczelnym:

Monice Stukonis i Annie Zejdler-Ibisz.

Przyjaciółkom i Przyjaciołom.

Dziękuję Aleksandrze Boćkowskiej, Michałowi Piekarskiemu, Michałowi Radwańskiemu, Maciejowi Bennewiczowi, Danucie i Andrzejowi Szczygłom.

Dzięki Wam tak dużo jest możliwe.

Anna Luboń

Copyright © 2016 by Anna Luboń

Copyright for the Polish Edition

© 2016 Burda Publishing Polska Sp. z o.o.

02-674 Warszawa, ul. Marynarska 15

Dział handlowy: tel. (48) 22 360 38 42

Sprzedaż wysyłkowa: tel. (48) 22 360 37 77

Opracowanie graficzne i projekt okładki: Piekarski Design

Zdjęcia: Michał Radwański (Gosia Baczyńska, Henryka Bochniarz, Dorota Czarnota, Irena Eris, Krystyna Kaszuba, Janina Paradowska, Dorota Roqueplo, Ewa Wycichowska), Maciej Landsberg (Agnieszka Duczmal, Ewa Kuryłowicz), Tomasz Tomaszewski (Anda Rottenberg, Janina Stępińska), Maciej Zienkiewicz, Bruno Fidrych/Agencja Gazeta (Beata Stasińska), Szymon Kobusiński (Anna Luboń)

Redakcja: Zofia Góralczyk

Korekta: MELANŻ

Redakcja techniczna: Mariusz Teler

Redaktor prowadząca: Zofia Rokita

ISBN: 978-83-8053-085-0

Wszelkie prawa zastrzeżone. Reprodukowanie, kopiowanie w urządzeniach przetwarzania danych, odtwarzanie w jakiejkolwiek formie oraz wykorzystywanie w wystąpieniach publicznych – również częściowe – tylko za wyłącznym zezwoleniem właściciela praw autorskich.

www.burdaksiazki.pl

Skład wersji elektronicznej: pan@drewnianyrower.com

KSIĄŻKI TEGO AUTORA

Mistrzynie 

POLECANE W TEJ KATEGORII

Strach. Trump w Białym Domu Pokochawszy: O miłości w języku Wybieraj wystarczająco dobrze Listy niezapomniane W rodzinie ojca mego