W sidłach losu

W sidłach losu

Autorzy: Alexandra Bracken

Wydawnictwo: Otwarte

Kategorie: Dla młodzieży

Typ: e-book

Formaty: MOBI EPUB

cena od: 17.90 zł

Mam na imię Gabe. Zawsze byłem tym, który zostaje w tyle. Chcę się wyrwać z pogrążonego w beznadziei miasta i zapomnieć o potwornościach, które dotknęły moją rodzinę. Lepszą przyszłość zapewni mi nagroda za złapanie odmieńca. Albo dwóch. Im więcej, tym lepiej. Będę mógł ją przeznaczyć na studia. Moją pierwszą zdobyczą jest mała, milcząca dziewczynka o imieniu Zu…

PROLOG

Czasami, nawet kiedy drogi są puste, a pozostali śpią, ona zadręcza się myślami, że dokonała złego wyboru.

Nie chodzi o to, że nie darzy swoich towarzyszy sympatią. Przeciwnie, lubi ich. Trzymają się razem i – by nie ryzykować – podróżują bocznymi drogami, unikając autostrad, na których aż po horyzont zalega strach. Zawsze są dla siebie życzliwi, chyba że zbyt długo trwają bez jedzenia, snu albo jednego i drugiego. Albo gdy są przerażeni. Gdy obozują nocą, śpią w wielkim kręgu. Dziewczęta opowiadają wtedy historię o dzieciach z Wirginii, z East River. Wszyscy się śmieją, ona jednak nie do końca potrafi przyporządkować twarze do imion. Nie pamięta, jak było usytuowane jezioro w stosunku do paleniska, ani przedstawienia, które pewnego razu sami dla siebie zorganizowali. Nie może tego pamiętać, bo była w tym czasie ze swoimi przyjaciółmi. W innym samochodzie − lepszym i szczęśliwszym. Kiedy dziewczęta kończą opowiadać w kółko te same historie, zalega cisza. Wtedy tęskno jej do ciepłych głosów utraconych przyjaciół, a nawet do chwil, kiedy szeptem kłamali, że wszystko będzie dobrze.

Może to źle – nie wie tego – ale w głębi serca się cieszy, że nikt nie oczekuje od niej, że opowie coś o sobie. Dzięki temu może zatrzymać swoich przyjaciół tylko dla siebie. Kiedy się boi albo kiedy chce udawać, że to oni żartują, śmieją się i krzyczą obok niej, a nie obce jej dzieci, przykłada rękę do miejsca, gdzie skrywa ich głęboko pod sercem. Robi to też, kiedy pragnie się poczuć bezpieczna.

W tej chwili z całej siły przyciska tam dłoń.

Otaczające ich góry przepływają obok, a dziewczęta krzyczą do kierowcy, żeby jechał szybciej. Jeszcze szybciej. Przez tylną szybę terenówki widzi samochód. Z okna po stronie pasażera wychyla się mężczyzna – wygląda, jakby mierzył prosto w nią. Wyraz twarzy kierowcy sugeruje, że jest gotowy przedrzeć się przez najgorszą burzę, żeby tylko ich dopaść. Nienawidzi go za to.

Pragnie, żeby jej głos przyłączył się do pozostałych. Chce móc krzyczeć i płakać. Słowa jednak więzną jej w gardle. Chłopiec prowadzący ich terenówkę powinien zatrzymać samochód − wcisnąć hamulec i pozwolić, by ścigający ich zwyrodnialcy wysiedli ze swojego auta z myślą, że wygrali. „Jest nas pięcioro, a ich tylko dwóch – myśli dziewczynka. – Można by wziąć ich z zaskoczenia”.

Terenówka niespodziewanie wystrzeliwuje jednak w powietrze, jakby wybiła się z rampy. Pasy blokują się na piersi dziewczynki tak mocno, że kiedy auto się wznosi, ona na sekundę traci oddech. Samochód wiruje, szyby się rozpryskują, a metalowy szkielet zaczyna się giąć. Teraz nawet ona nie jest w stanie powstrzymać krzyku.

Tytuł oryginału: In Time

Copyright © 2013 by Alexandra Bracken

Copyright © for the translation by Magdalena Krzysik

Opieka redakcyjna: Anna Małocha

Adiustacja: Magdalena Adamek / d2d.pl

Korekta: Anna Woś / d2d.pl, Zuzanna Szatanik/ d2d.pl

Projekt okładki: Weronika Raj

Fotografia na okładce: © Ronnachai Palas / Shutterstock.com

ISBN 978-83-7515-798-7

www.otwarte.eu

Zamówienia: Dział Handlowy, ul. Smolki 5/302, 30-513 Kraków, tel. (12) 427 12 00

Zapraszamy do księgarni internetowej Wydawnictwa Znak, w której można kupić książki Wydawnictwa Otwartego: www.znak.com.pl

Plik opracował i przygotował Woblink

woblink.com

KSIĄŻKI TEGO AUTORA

Podróżniczka Pasażerka Przez ciemność W sidłach losu 

POLECANE W TEJ KATEGORII

Bad Mommy. Przeklęta korona Zakazane życzenie Noah ucieka Never Never Chłopak, który stracił głowę