Floryda. Udane Wakacje. Wydanie 1

Floryda. Udane Wakacje. Wydanie 1

Autorzy: praca zbiorowa

Wydawnictwo: Bezdroża

Kategorie: Podróżnicze

Typ: e-book

Formaty: PDF

Ilość stron: 144

Cena książki papierowej: 19.90 zł

cena od: 15.92 zł

Ruszajcie w świat z przewodnikami Michelina!

Floryda to szpalery palm, kilometry jasnych plaż i przezroczystych wód wybrzeża, nowoczesne drapacze chmur... Pin-up girls w Miami Beach, emeryci w Destin, lasy, rafy koralowe, farmy i niezliczone kurorty. Podczas florydzkich wakacji można odnieść wrażenie, że wszystko kręci się wokół turystyki nadmorskiej. Słoneczny Stan może się jednak poszczycić także rozbudowaną infrastrukturą muzealną i interesującymi kolekcjami dzieł sztuki. Zachwyci również amatorów architektury.
 Zapraszamy w podróż po najwspanialszych regionach świata. W trzech częściach przewodnika „Udane Wakacje” znajdziecie niezbędne informacje o celu Waszej podróży:

  • informacje praktyczne – przydatne przed podróżą i w jej trakcie
  • zaproszenie do podróży – część zawierająca informacje geograficzno-historyczne i kulturowe
  • zwiedzanie Florydy – rozdział prezentujący interesujące miasta i propozycje tras

A dodatkowo:

  • precyzyjne mapy
  • mapa atrakcji Florydy na wewnętrznej stronie przedniej okładki
  • plany najważniejszych miast
  • plan Miami na wewnętrznej stronie tylnej okładki
Tytuł:

Floryda – Udane Wakacje

Tytuł oryginału:

Floride. Le Guide Vert

Koncepcja serii:

Marzena Daszewska, Tomasz Ostrowski

Redaktor prowadzący: Magdalena Matyja-Pietrzyk

Tłumaczenie:

Magdalena Kubas

Redakcja:

Paulina Kielan, Anna Palonek

Korekta:

Aleksandra Marczuk, Urszula Czerwińska

Koncepcja graficzna:

Marzena Daszewska, Paweł Kosmalski

Redakcja techniczna map:

Dawid Kwoka

Skład:

MSP Studio Magdalena Suchy-Polańska

Fotoedycja: Dawid Kwoka

Zdjęcie na okładce:

© rabbit75_dep / Depositphotos.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione. Wykonywanie kopii metodą kserograficzną, fotograficzną, a także kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji.

Wszystkie znaki występujące w tekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli.

Autor oraz wydawnictwo Helion dołożyli wszelkich starań, by zawarte w tej książce informacje były kompletne i rzetelne. Nie biorą jednak żadnej odpowiedzialności ani za ich wykorzystanie, ani za związane z tym ewentualne naruszenie praw patentowych lub autorskich. Autor oraz wydawnictwo Helion nie ponoszą również żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z wykorzystania informacji zawartych w książce.

Wydawnictwo Helion

ul. Kościuszki 1c, 44-100 Gliwice

tel.: 32 2309863

e-mail: redakcja@bezdroza.pl,

Księgarnia internetowa: http://bezdroza.pl

Drogi Czytelniku!

Jeżeli chcesz ocenić tę książkę, zajrzyj pod adres:

http://bezdroza.pl/user/opinie/?beflu1

Możesz tam wpisać swoje uwagi, spostrzeżenia, recenzję.

Wydanie I

ISBN: 978-83-283-0916-6

Copyright © Le Guide Vert Michelin – Michelin & cie

Le Guide Vert Michelin, 46, avenue de Breteuil, 75324 Paris Cedex 07

Copyright © for the Polish Edition by Helion, 2015

• Kup książkę

• Księgarnia internetowa

• Poleć książkę

• Lubię to!

Nasza społeczność

• Oceń książkę

Floryda

om

olia.cot

ts / F

vidAr

© Da

Kup książkę

Poleć książkę

Zwiedzanie Florydy

Miami«««

Błękitne niebo, zabytki stylu art déco, bogaty kalendarz wydarzeń kulturalnych, wspaniałe plaże pokryte białym piaskiem i przejrzysta turkusowa woda, a wszystko to w pobliżu Karaibów… W ostatnich latach w Miami odrodziło się życie kulturalne, a ogromny port tury-styczny, który co roku przyjmuje 9 mln przybyszów, zapewnił miastu sławę jednej z najważ-

niejszych atrakcji Stanów Zjednoczonych. Bo Miami to – jak stwierdziła amerykańska pisarka Marjory Stoneman douglas – „najbardziej irytujące, najbardziej rozpasane i najbardziej żywe miasto świata”.

Usytuowanie

Obszar metropolitalny Miami obejmuje Miami-Dade oraz wiele wysp, w tym Miami Beach (połączonych z wybrzeżem siedmiorgiem mostów drogowych), Virginia Key i Key Biscayne (łączy je ze sobą i z lądem Rickenbacker Causeway).

Zwiedzanie

MIAMI BeACH««« (Plan I s. 48)

South Beach (na południe od 23rd St.) najlepiej odkrywać, spacerując pieszo uliczkami słyn-nego Art Déco Historic District. Z MacArthur Causeway, ulicy przy której wznoszą się luksusowe rezydencje zbudowane na sztucznie utworzonych wyspach Star, Palm i Hibiscus, roztacza się wspaniały widok na ogromne okręty wpływające do portu w Miami.

Palmy, plaże, oryginalna architektura, populacja złożona z emerytów i ludzi show-biz-nesu – oto Miami Beach, tropikalny raj Stanów Zjednoczonych.

Art Déco Historic District««« przyciąga stałych bywalców i masy turystów spragnio-nych zakupów. Ten malowniczy zakątek, pełen rezydencji z lat 20. XX w., w 1979 r. został

wpisany do oficjalnego rejestru zasobów kulturowych Stanów Zjednoczonych. To tutaj można znaleźć największe zagęszczenie zabytków w stylu art déco na świecie. Od wschodu zajmującą 2,5 km² dzielnicę zamyka brzeg Oceanu Atlantyckiego, od zachodu –

Lenox Avenue, od południa – 6th Street, a od północy – Dade Boulevard, wzdłuż Collins Canal.

Ocean Drive«« (B2-3)

Znajdujące się w Lummus Park Art Déco welcome Center ( Oceanfront Auditorium, 1001

Ocean Dr. – tel.: 305 531 2014 – www.mdpl.org – codz. 9.30–17.00) organizuje wycieczki z przewodnikiem po dzielnicy i mieście ( czas trwania 1,5 godz. – 25 USD). Można tu także wypożyczyć ciekawie przygotowany audioprzewodnik po Art Déco Historic District.

Serce South Beach bije wzdłuż głównej ulicy, która biegnie nad oceanem. O każdej porze dnia i nocy kawiarnie i bary są wypełnione gośćmi. Po drugiej stronie bulwaru znajduje się wspaniała plaża Ocean Beach««, a między 1st Street a 15th Street rozciąga się lummus om.cos

epositphot

man / D

© Hack

Kolorowa iluminacja budynków przy Ocean Drive

46 Kup książkę

Poleć książkę

Miami

Art déco

Styl art déco rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w latach 30. XX w. W Miami pracowało wówczas pięciu znanych architektów: Lawrence Murray Dixon, Henry Hohauser, Albert Anis, Robert Swartburg i Roy France. Cechą charakterystyczną stylu, który wykształcił się z mię-

dzynarodowego minimalizmu, powstałego w Europie po I wojnie światowej, są stylizowane zdobienia nanoszone na dużych blokach cementu. Geometryczne linie, masywne fasady i pła-skorzeźbione dekoracje to wspólne elementy budynków w stylu art déco w całych Stanach Zjednoczonych. Dekoracje projektowane w Miami wyróżniają się na ich tle tematyką zdobień –

z uwagi na klimat królują motywy tropikalne – oraz nowoczesnymi materiałami, takimi jak neon czy szkło.

Po II wojnie światowej wielu żołnierzy, zamieszkujących dotąd hotele w South Beach (SoBe), sprowadziło się tu na stałe z rodzinami. Większość inwestycji realizowano w północ-nych dzielnicach Miami. Dopiero urządzona tu w 1966 r. retrospektywa Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa, która odbyła się w Paryżu w 1925 r., przywróciła zainteresowanie stylem art déco i dzielnicą SoBe.

W latach 70. Barbara Baer Capitman i Leonard Horowitz założyli organizację Miami Design Preservation League, która wzięła pod swoje skrzydła zabytki Miami, w tym budynki w stylu art déco.

Park, który codziennie rano otwiera swe podwoje dla dbających o kondycję mieszkań-

ców miasta, niezależnie od wieku.

Tradycyjną lokalną zabudowę najlepiej reprezentują Park Central ( nr 640) – z 1937 r., projektu Henry’ego Hohausera – który z daleka przyciąga wzrok narożną fasadą z charakterystycznymi pionowymi podziałami, oraz gmach Majestic ( nr 660), zaprojektowany w 1940 r. przez Alberta Anisa jako swoisty pastisz wiedeńskiej secesji, inspirowany fil-mami Fritza Langa. Słynna narożna latarnia jest częścią budynku waldorf Towers ( nr 860), który można łatwo rozpoznać po biało-pomarańczowej fasadzie. Budowla była jed-nym z pierwszych zabytków odrestaurowanych przez Miami Design Preservation League.

Breakwater ( nr 940) wyróżnia futurystyczna wieża, a powstały w 1935 r. według projektu Henry’ego Hohausera Edison ( nr 960) – ciekawa arkada na parterze, a także łukowate okna i neośródziemnomorska kolumnada.

Z tradycyjną zabudową w stylu art déco kontrastują dynamiczne linie stylu streamline moderne, charakteryzującego się zastosowaniem poziomych podziałów architektonicz-nych i opływowych form, które pozwalają odkryć epokę zafascynowaną ruchem i pręd-kością zarówno we wzornictwie, jak i w prężnie rozwijającym się przemyśle i transporcie.

Nawiązujący formą do statków rejsowych Beach Patrol Station z 1930 r. projektu Roberta Taylora ( nr 1001) został niedawno wkomponowany, jako tylna elewacja, w pochodzące z lat 50. Oceanfront Auditorium. Wzniesiony w latach 30. Amsterdam Palace (inaczej: Casa Casuarina; nr 1116) to inspirowana stylem włoskiego renesansu willa z nawiązu-jącym do średniowiecznych form portalem i gotyckim sklepieniem. Niegdyś była wła-snością Gianniego Versace, który obrał Miami na swą główną siedzibę. Projektant mody wywołał skandal, gdy kazał wyburzyć przyległy do posiadłości hotel i zbudować w jego miejscu basen. Fala prac restauracyjnych budynków w stylu art déco rozpoczęła się od powstałego w 1937 r. hotelu leslie ( nr 1244; w czasie prac nad przewodnikiem budynek był

remontowany). Szybko przyszła kolej na przyciągający wzrok budynek Carlyle’a z 1941 r.

( nr 1250) oraz wykończony alabastrem gmach Cardozo z 1939 r. ( nr 1300). Renowacji pod-dano również rezydencję Cavalier z 1936 r. ( nr 1320) oraz największy zabytek tego stylu w mieście – The Tides ( nr 1220) – powstały w 1936 r. według projektu L. Murraya Dixona.

Spacer szlakiem zabytków można kontynuować, idąc wzdłuż Collins Ave (s. 50).

The Wolfsonian-FIU«« (B2)

1001 Washington Ave. – tel.: (305) 531 1001 – www.wolfsonian.org – codz. z wyjątkiem śr.

i świąt 12.00–18.00 (pt. do 21.00) – 7 USD, wstęp wolny w pt. 18.00–21.00.

Budynek Washington Storage Company, który powstał w 1927 r. według projektu architektów Robertsona i Pattersona, wyróżnia się betonową fasadą w stylu mauretańskim.

Dawniej znajdował się tu strzeżony skład, do którego bogacze z Miami oddawali w depo-zyt cenne przedmioty. Obecnie budynek należy do Florida International University.

Wewnątrz mieści się muzeum oraz centrum badawcze, które sprawuje pieczę nad zbio-rami Mitchell Wolfson Collection. Ośrodek zajmuje się konserwacją zabytków i posiada kolekcję 70 tys. dzieł sztuki amerykańskiej i europejskiej (brytyjskiej, niemieckiej, wło-skiej i holenderskiej) z lat 1885–1945, w tym rysunki, makiety architektoniczne, rzeźby, ceramikę, szkło oraz meble. Na piątym piętrze jest prezentowana stała ekspozycja 47

Kup książkę

Poleć książkę

Zwiedzanie Florydy

Miami City Ballet

Budynek Art déco

Collins Park

Miami Beach

Plymouth

Botanical

Garden

Sherbrooke

CHWILA PRZERWY

À la folie

KLUBY I BARY

NOCLEGI

Jewish Museum

of Florida

RESTAURACJE

48 Kup książkę

Poleć książkę

Miami

ok. 300 prac z kolekcji ośrodka (urbanistyka, wzornictwo przemysłowe, reklama, pro-paganda polityczna), a na szóstym i siódmym piętrze są goszczone wystawy czasowe.

W budynku znajdują się również pracownie konserwatorskie i biura. W głównym hallu jest umieszczona fontanna, w którą wkomponowano okazałą kratę okienną z terakoty, przeniesioną tu z budynku teatru powstałego w 1929 r.

Washington Avenue (A2-3/B1-2)

Old City Hall – 1130 Washington Ave. Jest to dawny ratusz miejski utrzymany w stylu śródziemnomorskim, który wybudowano po przejściu huraganu w 1926 r.

world Erotic Art Museum – 1205 Washington Ave. – tel.: (305) 532 9336 lub 1 866 969

WEAM – www.weam.com – pn. – czw. 11.00– 22.00, pt. – nd. 11.00– 24.00 – 15 USD – wstęp tylko dla osób pełnoletnich. Muzeum prezentuje prywatną kolekcję sztuki erotycznej, na którą składa się 4 tys. eksponatów.

US Post Office – 1300 Washington Ave. Budynek jest doskonałym przykładem architektury powstałej w okresie przeprowadzonych w latach 30. robót publicznych. Styl ten określa się mianem depression moderne – jego cechy charakterystyczne to prostota, zastosowanie geometrycznych brył i monochromatyzm.

espanola Way« (B2)

Między Washington Ave. a Drexel Ave.

Znajdujące się w tym zakątku budynki w stylu neośródziemnomorskim gościły kiedyś komunę artystów – obecnie można tu znaleźć wiele kawiarni, które wieczorami wypeł-

niają się liczną klientelą.

Lincoln Road Mall (AB1)

Przy Lincoln Rd, między Washington Ave. i Alton Rd. – w ciągu dnia kursują tu tramwaje.

Ten deptak jest najstarszym centrum handlowym Miami Beach. Znajduje się tu wiele sklepów (większość jest otwierana około południa), galerii i restauracji oraz central-nie położony plac z fontannami, których baseny są wykonane z koralowca. Carl Fisher, który w 1915 r. wykonał projekt urbanistyczny Lincoln Road Mall, nazwał tę ulicę Piątą Aleją Południa. W latach 60. Morris Lapidus przygotował projekt deptaka, a i dzisiaj czę-

sto wykonywane są tu dodatkowe prace. Na zachód od Drexel Avenue znajdują się najbardziej eleganckie sklepy i butiki, w których można nabyć zabytkowe meble, biżuterię, książki i ubrania prêt-à-porter.

lincoln Theatre ( nr 541-555), zabytkowe kino w stylu art déco wzniesione w 1935 r., jest obecnie siedzibą New world Symphony ( tel.: 305 673 3330 – www.nws.edu – koncerty w okresie od X do V).

Artcenter South Florida ( nr 800 i 810) to grupa galerii i sal wystawienniczych, w których są prezentowane prace fotografików, artystów-ceramików, malarzy i grafików ( inne Artcenters znajdują się przy Lincoln Rd 924 i 1035-1043, Lenox Ave. 1655-1659 oraz Pennsylvania Ave. 1632).

walk of the Stars to słynna promenada celebrytów. Swoje gwiazdy na chodniku mają tu m.in. Chita Rivera, Julie Andrews i Don Johnson.

om.cos

epositphot

t / D

ViewApar©

Washington Avenue – budynek w stylu art déco

49

Kup książkę

Poleć książkę

Zwiedzanie Florydy

Miami

om.cos

om.cos

epositphot

epositphot

tm / D

elix

© sainaniritu / D

© f

Holocaust Memorial

Mural zdobiący budynek w dzielnicy Wynwood

Sterling Building ( nr 927) góruje nad całą ulicą falowaną linią fasady z wkomponowa-Budynek, w którym mieści się Panther Coffee ( 2390 N.W. 2nd Ave. – zob. ramka Informator nymi cegłami i elementami ze szkła i terakoty.

s. 60), wyróżnia się wyjątkową fasadą. Przy 2550 North West 2nd Avenue znajduje się W 1934 r. na rogu Lenox Ave. został wzniesiony Colony Theatre ( nr 1040 – tel.: 305 674 1040).

wynwood walls. Ściany budynku pokrywają malowidła stworzone przez lokalnych arty-Obecnie odbywają się tu przedstawienia teatralne i muzyczne oraz wydarzenia kulturalne.

stów – to wymarzone miejsce, aby podziwiać bogactwo stylów i tematyki.

Holocaust Memorial« (A1)

Warto rozważyć zwiedzanie okolic z przewodnikiem – Art walks odbywają się w każdą 1933–1945 Meridian Ave. – tel.: (305) 538 1663 – www.holocaustmemorialmiamibeach.org –

drugą sobotę miesiąca ( www.wynwoodartwalk.com – 20 USD – czas trwania 1 godz. ) codz. od 9.00 do zachodu słońca.

Rubell Family Collection« – 95 N.W. 29th St. – tel.: (305) 573 6090 – www.rfc.museum – XII–

Jest to miejsce pamięci poświęcone ofiarom Holokaustu. Monument z różowego kamie-VII: wt.–sb. 10.00–18.00 – 10 USD (dzieci i młodzież poniżej 18 lat 5 USD). Galeria zaskakuje nia przywiezionego z Jerozolimy powstał w 1990 r. Na środku placu wznosi się rzeźba i szokuje, ale przede wszystkim skłania do stawiania sobie pytań… W dużym hangarze Sculpture of Love and Anguish wykonana przez Kennetha Treistera.

eksponowane są obrazy, instalacje i przedmioty autorstwa współczesnych artystów żyją-

cych w Ameryce.

Bass Museum of Art« (B1)

2100 Park Ave. – tel.: (305) 673 7530 – www.bassmuseum.org – śr.–nd. 12.00 –17.00 (pt.

Design District« (B1)

do 21.00) – 8 USD.

Między North East 2nd Avenue, North Miami Avenue, North West 38th Street i North West W 1964 r. nowojorski filantrop John Bass podarował swoją kolekcję sztuki gminie Miami 41th Street rozciąga się dzielnica, w której króluje design i która nieustannie się zmienia.

Beach, która stworzyła muzeum. We wnętrzach zaaranżowanych przez japońskiego archi-W budynku De la Cruz Collection« ( 23 N.E. 41st Str. – tel.: (305) 576 6112 – www.dela-tekta Aratę Isozakiego są prezentowane godne uwagi wystawy. Warta odnotowania jest cruzcollection.org – wt.–sb. 10.00–16.00 – wstęp wolny) można obejrzeć prywatną kolek-m.in. galeria egipska, ale na uwagę zasługują również zbiory malarstwa, w tym prace cję dzieł sztuki współczesnej, a w galerii locust Projects ( 3852 N. Miami – tel.: (305) Rubensa i Botticellego, a także dzieła sztuki współczesnej i fotografie.

576 8570 – www.locustprojects.org – wt.–sb. 10.00–17.00 – wstęp wolny) – obiekty sztuki eksperymentalnej.

Collins Avenue« (B1)

Przy alei znajdują się trzy hotele z charakterystycznymi, geometrycznymi fasadami, typo-LITTLe HAVANA (Plan II s. 52)

wymi dla stylu lat 40. XX w.: National ( nr 1677), Delano ( nr 1685) i Ritz-Carlton ( nr 1701).

W zachodniej części miasta leży najbardziej malownicza dzielnica Miami. Granice „Małej Uwagę zwraca ogromny mural ( przy skrzyżowaniu Collins Ave. i 44th St. ) autorstwa Hawany” przebiegają wzdłuż brzegu rzeki Miami, przez South West 37th Avenue, North Richarda Haasa. Iluzjonistyczny łuk tryumfalny stanowi ramę dla Fontainebleau Hilton West 7th Street i Coral Way.

Resort and Towers. Na rogu ulicy wznosi się hotel Fontainebleau ( nr 4441). Ekscentryczny Calle Ocho (8th Street) wybrzmiewa dźwię-

budynek powstał w 1954 r. według projektu Morrisa Lapidusa. Za hotelem rozpoczyna się kami hiszpańskojęzycznej wspólnoty, która

Schronienie

nadmorska promenada ( od 23rd Street do 47th Street).

zamieszkuje dzielnicę. Pełno tu kramów

W 1896 r., gdy powstawało Miami, w miej-

Na północ i zachód od alei zobaczymy luksusowe rezydencje Middle Beach i Bal Harbour i kawiarni, w których można skosztować

scu Little Havana rósł sosnowy las. Na

Village, a nieopodal mieści się Bal Harbour Shops ( nr 9700), mekka światowej mody.

kubańskiej kawy podawanej w malutkich

początku XX w. na terenach położo-

Nieco na południe, na rogu 8th Avenue, znajduje się strzelisty budynek Tiffany, któ-

filiżankach.

nych na zachód od brzegu rzeki Miami

rego forma przywodzi na myśl styl hollywoodzki. Budowla została wzniesiona w 1939 r.

Warto rozpocząć spacer na rogu S.W. 32nd

powstały dwie eleganckie podmiejskie

według projektu Lawrence’a Murraya Dixona.

Ave. i S.W. 8th S. i kierować się na wschód.

dzielnice, Riverside i Shenandoah. Pod

Od S.W. 26th Ave. Calle Ocho jest ulicą

WyNWOOD I DeSIGN DISTRICT««

koniec lat 20. zaczęli tu napływać imi-

(Plan na tylnej stronie okładki)

jednokierunkową.

granci z Europy Wschodniej. W latach 50.

W latach 80. uznawano tę dzielnicę za „ziemię niczyją”, a dzisiaj jest centrum artystycz-ich miejsce zajęły wspólnoty hiszpańsko-

nego życia miasta.

CORAL GABLeS«« (Plan III s. 54)

Przy Miracle Mile (Coral Way) lub Ponce de

języczne, w tym uciekający przed repre-

Wynwood« (B1)

Leon Blvd można zostawić samochód na

sjami reżimu Fidela Castro emigranci

Wynwood jest dzielnicą artystów i awangardy. Warto się wybrać do tutejszych galerii, parkingu (parkometry) – centrum warto

z Kuby. Największą arterią „Małej Hawany”

sklepików, barów i restauracji. Najlepiej przyjść tu w dni pracujące, gdyż w weekendy zwiedzić, spacerując pieszo – poza centrum

jest South West 8th Street, czyli US-41

galerie są zamknięte.

(Tamiami Trail).

lepiej przemieszczać się samochodem lub

50

51

Kup książkę

Poleć książkę

Miami

om.cos

epositphot

tm / D

elix

© f

Mural zdobiący budynek w dzielnicy Wynwood

Budynek, w którym mieści się Panther Coffee ( 2390 N.W. 2nd Ave. – zob. ramka Informator s. 60), wyróżnia się wyjątkową fasadą. Przy 2550 North West 2nd Avenue znajduje się wynwood walls. Ściany budynku pokrywają malowidła stworzone przez lokalnych artystów – to wymarzone miejsce, aby podziwiać bogactwo stylów i tematyki.

Warto rozważyć zwiedzanie okolic z przewodnikiem – Art walks odbywają się w każdą drugą sobotę miesiąca ( www.wynwoodartwalk.com – 20 USD – czas trwania 1 godz. ) Rubell Family Collection« – 95 N.W. 29th St. – tel.: (305) 573 6090 – www.rfc.museum – XII–

VII: wt.–sb. 10.00–18.00 – 10 USD (dzieci i młodzież poniżej 18 lat 5 USD). Galeria zaskakuje i szokuje, ale przede wszystkim skłania do stawiania sobie pytań… W dużym hangarze eksponowane są obrazy, instalacje i przedmioty autorstwa współczesnych artystów żyją-

cych w Ameryce.

Design District« (B1)

Między North East 2nd Avenue, North Miami Avenue, North West 38th Street i North West 41th Street rozciąga się dzielnica, w której króluje design i która nieustannie się zmienia.

W budynku De la Cruz Collection« ( 23 N.E. 41st Str. – tel.: (305) 576 6112 – www.dela-cruzcollection.org – wt.–sb. 10.00–16.00 – wstęp wolny) można obejrzeć prywatną kolekcję dzieł sztuki współczesnej, a w galerii locust Projects ( 3852 N. Miami – tel.: (305) 576 8570 – www.locustprojects.org – wt.–sb. 10.00–17.00 – wstęp wolny) – obiekty sztuki eksperymentalnej.

LITTLe HAVANA (Plan II s. 52)

W zachodniej części miasta leży najbardziej malownicza dzielnica Miami. Granice „Małej Hawany” przebiegają wzdłuż brzegu rzeki Miami, przez South West 37th Avenue, North West 7th Street i Coral Way.

Calle Ocho (8th Street) wybrzmiewa dźwię-

kami hiszpańskojęzycznej wspólnoty, która

Schronienie

zamieszkuje dzielnicę. Pełno tu kramów

i kawiarni, w których można skosztować

W 1896 r., gdy powstawało Miami, w miej-

kubańskiej kawy podawanej w malutkich

scu Little Havana rósł sosnowy las. Na

filiżankach.

początku XX w. na terenach położo-

nych na zachód od brzegu rzeki Miami

Warto rozpocząć spacer na rogu S.W. 32nd

powstały dwie eleganckie podmiejskie

Ave. i S.W. 8th S. i kierować się na wschód.

dzielnice, Riverside i Shenandoah. Pod

Od S.W. 26th Ave. Calle Ocho jest ulicą

koniec lat 20. zaczęli tu napływać imi-

jednokierunkową.

granci z Europy Wschodniej. W latach 50.

CORAL GABLeS«« (Plan III s. 54)

ich miejsce zajęły wspólnoty hiszpańsko-

Przy Miracle Mile (Coral Way) lub Ponce de

języczne, w tym uciekający przed repre-

Leon Blvd można zostawić samochód na

sjami reżimu Fidela Castro emigranci

parkingu (parkometry) – centrum warto

z Kuby. Największą arterią „Małej Hawany”

zwiedzić, spacerując pieszo – poza centrum

jest South West 8th Street, czyli US-41

(Tamiami Trail).

lepiej przemieszczać się samochodem lub

51

Kup książkę

Poleć książkę

Zwiedzanie Florydy

DOWNTOWN

Warner

House

LATIN

B

Teatro

QUARTER

Martí

Máximo

A

Gómez Park

Woodlawn

Avenue

Park

Cemetery

The Palace

The

Imperial

Villa

Regina

Brickell The Atlantis

RESTAURACJE

Dinner Key

Cuban Memorial Plaza ... A

Tempo Adventista del Septimo Dia ... B

autobusem (trzeba jechać linią C kursującą z Miami Beach w kierunku Downtown, wysiąść na przystanku Government Center, a następnie jechać kolejką Metrorail do stacji Douglas Rd i linią 37 do Miracle Mile). Bezpłatny plan miasta można dostać w City Hall (405 Biltmore Way).

Przy Giralda Avenue, między Ponce de Leon Boulevard a Galiano Street znajduje się wiele modnych restauracji, Aragon Avenue to rejon butików.

Coral Gables liczy ok. 41 tys. mieszkańców i jest ograniczone ulicami South West 57th Avenue (Red Road), South West 37th Avenue (Douglas Road), South West 8th Street (droga US-41) i South West 72nd Street (Sunset Drive). Miasteczko zostało założone w latach 20. i niemal od razu zadecydowano, by usytuować w nim siedzibę uniwersytetu.

Mieszczą się tu ważne centra handlu międzynarodowego, a przydrożne budynki stanowią wspaniałe przykłady architektury w stylu neośródziemnomorskim.

Bramy miejskie (AB1)

Wejścia do Coral Gables strzegą łuki tryumfalne nawiązujące do architektury hiszpań-

skich miast. W latach 1922–27 zbudowano cztery z ośmiu planowanych bram miejskich: Granada Entrance ( Granada Blvd i Tamiami Tr. ), Commercial Entrance ( Alhambra Cir., Madeira Ave., Douglas Rd), Douglas Entrance ( Tamiami Tr. i Douglas Rd) oraz Country Club Prado Entrance ( Country Club Prado i Tamiami Tr. ).

52 Kup książkę

Poleć książkę

Miami

Coral Way (AB1)

Ta duża arteria przecina miasto ze wschodu na zachód. Odcinek między Douglas Road a Le Jeune Road zwany jest Miracle Mile. Jest to rejon handlowy, w którym znajdziemy zarówno eleganckie butiki, jak i niedrogie sklepy z modną odzieżą.

Pod numerem 169 mieści się Colonnade Building (1926), który wyróżnia się wspaniałą fasadą z kolumnami w stylu korynckim oraz bramą wejściową w stylu baroku hiszpań-

skiego. Niegdyś mieściły się w nim biura handlowe Merricka. W czasie II wojny światowej budynek został przekształcony w ośrodek ćwiczeniowy dla pilotów. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na marmurowe zdobienia wysokiej rotundy.

Na końcu Miracle Mile znajduje się zdobiony koralowcem City Hall ( 405 Biltmore Way).

Coral Gables Merrick House – 907 Coral Way – tel.: (305) 460 5361 – zwiedzanie tylko z przewodnikiem (45 min): śr. i nd. 13.00–16.00 – nieczynne w święta – park otwarty codz. –

5 USD. W Coral Gables znajduje się dom rodzinny George’a Merricka z charakterystycznymi frontonami ( gables), do których nawiązuje nazwa budynku. Pierwszy, drewniany dom powstał w tym miejscu w 1899 r.

Styl willi wzniesionych przy Coral Way, w rejonie Toledo Street i Madrid Street, nawią-

zuje do architektury śródziemnomorskiej. Położony nieopodal Poinciana Place ( nr 937) to wzniesiona w 1916 r. siedziba państwa Merricków, natomiast zdobiony koralowcem Casa Azul ( nr 1254) to dom własny architekta H. George’a Finka, wybudowany w 1924 r.

Historic Villages« (AB2)

Przejażdżka samochodem po swoistym muzeum na wolnym powietrzu pozwala dopeł-

nić wizyty w architektonicznym królestwie Merricka. Budynki wznoszące się w tej części Coral Gables powstały w latach 20. XX w. Ich wnętrza nie są udostępnione zwiedzającym, ponieważ domy są nadal zamieszkane.

Na terenie Florida Pioneer Village ( okolice 4409 Santa Maria St. ) zobaczymy domy wzniesione w stylu kolonialnym, typowym dla południowej Florydy. W Italian Village ( Montserrat St. ) wznoszą się budynki o fasadach pokrytych białym tynkiem, przypomi-nające dzisiejsze budownictwo jednorodzinne, French Normandy Village ( Viscaya Ave., Viscavy Ct. i Alesio Ave. ) z murem pruskim i ścianami szkieletowymi przywołuje na myśl normandzką wieś z XV w., Chinese Village ( Castania Ave., Maggiore St., San Sovino Ave., Riviera Dr. ) wyróżnia się budowlami z dachami krytymi żółtą dachówką. French City Village ( 1000 Hardee Rd) została zainspirowana francuskimi miastami z XVIII w., a French Country Village ( 500 Hardee Rd) reprezentuje francuski styl rustykalny. Dutch South African Village ( okolice 6612 Le Jeune Rd) z kolei nawiązuje do XVII-wiecznego holender-skiego stylu kolonialnego z Afryki Południowej.

Biltmore Hotel«« (A2)

1200 Anastasia Ave. – tel.: (305) 445 1926 – www.biltmorehotel.com – zwiedzanie tylko z przewodnikiem (30 min): nd. o 13.30 i 14.30 – wstęp wolny.

Wzniesiony w 1926 r. budynek był najbardziej prestiżowym hotelem w południowej czę-

ści Florydy. Masywną bryłę w stylu neośródziemnomorskim, z wysoką na 91 m wieżą om.cos

epositphot

© philipus / D

Masywna bryła Biltmore Hotel

53

Kup książkę

Poleć książkę

Zwiedzanie Florydy

w stylu sewilskim widać z odle-

głości wielu kilometrów.

Budowa liczącego 275 pokoi

NOCLEGI

hotelu trwała zaledwie 11 mie-

plan III

RESTAURACJE

sięcy. Z 10 mln dolarów wyło-

żonych na prace budowlane,

milion został przeznaczony

na ozdobienie hallu wejścio-

wego«. W dawnych czasach

hotel mógł się poszczycić klu-

bem w stylu włoskiego rene-

sansu, 20 kortami tenisowymi,

dwoma polami golfowymi, kil-

koma kilometrami szlaków do

jazdy konnej, boiskiem do gry

w polo oraz ogromnym base-

nem. Do dyspozycji odwiedza-

Water

jących hotel był również zastęp

Tower

gondolierów, którzy przewozili

gości do plaży znajdującej się

w zatoce Biscayne.

W czasach świetności hotel

DeSoto

Congregational

Plaza

gościł gwiazdy formatu Binga

Crosby’ego, Judy Garland czy

Ginger Rogers. Lata prosperity

zakończył krach giełdy papie-

rów wartościowych w 1929 r.

W latach 1942–68 budynek

służył jako szpital wojskowy

i dopiero w 1987 r. rozpoczęto

renowację basenu, sal balowych

oraz hallu na piętrze. Obecnie

organizuje się tu eleganckie

wesela i kręci wielkie amerykań-

UNIVERSITY

skie produkcje filmowe.

Lowe Art

Museum

OF

Venetian Pool«« (A1)

2701 DeSoto Blvd – tel.: (305)

MIAMI

460 5356 – koniec V–poł. VIII:

pn.–pt. 11.00–18.30, sb., nd.

i święta 10.00–16.30; poł.

VIII–V: wt.–nd. 10.00/11.00–

16.30/17.30 (w zależności od

pory roku) – 7,70/11,50 USD

w zależności od pory roku (dzieci

poniżej 12 lat 4,15/6,60 USD) –

na basen mają wstęp dzieci od 3 lat).

Nawiązujący do stylu weneckiego projekt urządzonego w dawnych kamieniołomach centrum rozrywki powstał w 1922 r. jako wspólne dzieło artysty Denmana Finka i architekta Phineasa Paista. Znajduje się tu kasyno oraz wieże i latarnie podobne do tych, które oświetlają wenecki Canal Grande.

Fairchild Tropical Botanic Garden«« (B2)

16 km na południe od centrum – 10901 Old Cutler Rd Gables – tel.: (305) 667 1651 – www.

fairchildgarden.org – codz. 9.30–16.30 – nieczynne 25 XII – 25 USD (dzieci i młodzież w wieku 6–17 lat 12 USD).

David Fairchild był znanym amerykańskim botanikiem i to jemu jest dedykowany ten największy ogród botaniczny w Stanach Zjednoczonych, który istnieje od 1938 r. Na obsza-rze 34 ha odtworzono ekosystemy dla 2,5 tys. gatunków roślin i drzew pochodzących ze wszystkich zakątków świata. Rośliny są pogrupowane według rodzin, do których przyna-leżą. Przejażdżka kolejką ( 40 min – odjazd co godzinę: pn.–pt. 10.00–15.00, sb.–nd. 10.00–

16.00) pozwala zapoznać się z ponad 500 gatunkami palm i sagowców. W oddzielnej szklarni rosną gatunki zagrożone wyginięciem.

54 Kup książkę

Poleć książkę

Miami

om.cos

epositphot

v / D

© sboriso

Fairchild Tropical Botanic Garden

Warto wstąpić do Butterfly Garden – szklarni, w której pośród egzotycznych roślin żyją niezliczone gatunki motyli.

COCONUT GROVe«« (Plan II s. 52)

Coconut Grove, najstarsza dzielnica Miami, powstała nad otoczoną tropikalnymi ogro-dami zatoką Biscayne. Rosną tu figowce bengalskie z charakterystycznymi gałęziami, które wrastają w ziemię, tworząc nowe pnie. W tętniącym życiem centrum miasteczka zachowała się zabudowa w stylu śródziemnomorskim z lat 20. XX w. W sobotę, która jest dniem targowym, w centrum można nabyć owoce i warzywa od lokalnych producentów. W Coconut Grove odbywają się: słynny Art Festival ( w połowie lutego), Goombay Festival ( na początku czerwca) i King Mango Strut ( pod koniec grudnia).

Vizcaya Museum and Gardens««« (B1)

3251 S. Miami Ave. – tel.: (305) 250 9133 – www.vizcaya.org – codz. 9.30–16.30 (willa otwarta do 17.00, park otwarty do 17.30) – zamknięte we wt., Święto Dziękczynienia i 25 XII – 18 USD

(ulotka informacyjna 2 USD, audioprzewodnik 5 USD).

Nad brzegiem zatoki Biscayne wznosi się willa w stylu włoskiego renesansu otoczona roz-ległym, klasycznym ogrodem w stylu francuskim. Budynek powstał w 1916 r. jako zimowa rezydencja przedsiębiorcy Jamesa Deeringa (1859–1925). Projekt przygotował F. Burrall Hoffman Jr., a nad wykończeniem i dekoracją wnętrz czuwał Paul Chalfin.

Wnętrza urządzono w stylu nawiązującym do renesansu, baroku, rokoko i neoklasycy-zmu. Tapety hallu wejściowego zostały namalowane w paryskim atelier Josepha Dufoura om.cos

epositphot

abbit75_dep / D

© r

Posiadłość Vizcaya – willa w stylu włoskiego renesansu

55

Kup książkę

Poleć książkę

KSIĄŻKI TEGO AUTORA

Włochy północne. Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Wydanie 5 Rumunia oraz Mołdawia. Mozaika w żywych kolorach. Wydanie 5 Matko, czy możesz mieć wszystko? Czechy północne. Travelbook. Wydanie 1 Turcja. Zielony Przewodnik. Wydanie 1 Czarnogóra, Serbia, Bośnia i Hercegowina. Zielony Przewodnik. Wydanie 1 

POLECANE W TEJ KATEGORII

Wspinaczka