Triki dla minecraftersów

Triki dla minecraftersów

Autorzy: Megan Miller

Wydawnictwo: Wilga

Kategorie: Informatyka

Typ: e-book

Formaty: MOBI EPUB

Ilość stron: 160

Cena książki papierowej: 29.90 zł

cena od: 23.98 zł

Nieoficjalny zbiór trików i sztuczek, jakich nie znajdziesz w żadnym innym poradniku!

Przed Wami wersja poradnika bardzo znanej gry Minecraft. Jeśli jeszcze nie poznaliście uroków tej gry, to właśnie macie okazję. Stwórz swój własny świat, buduj domy, drogi, wieżowce, całe miasta lub twórz zgodnie z naturą. Wszystko zależy od Ciebie.

Megan Miller

TRIKI DLA MINECRAFTERSÓW

Nieoficjalny przewodnik po sztuczkach i trikach, których nie poznasz w żadnym innym przewodniku

Przeklad: Mateusz Kowalski

Książka nie jest autoryzowana ani sponsorowana przez Mojang AB, Notch Development AB czy Scholastic Inc.

Tytuł oryginału: Hacks for Minecrafters

Copyright © 2014 by Hollan Publishing, Inc.

Sky Pony® is a registered trademark of Skyhorse Publishing, Inc.®, a Delaware corporation.

Minecraft® is a registered trademark of Notch Development AB.

The Minecraft game is copyright © Mojang AB.

© for the Polish edition by Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2015

Grupa Wydawnicza Foksal sp. z o.o.

ul. Foksal 17, 00-372 Warszawa

tel. 22 828 98 08, 22 894 60 54

email: biuro@gwfoksal.pl

www.gwfoksal.pl

ISBN 978-83-280-2201-0

All rights reserved

Wszelkie prawa zastrzeżone

Żadna część tej publikacji nie może być powielana, przekazywana lub wykorzystywana w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody Wydawcy.

Skład wersji elektronicznej: Michał Olewnik / Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o.

i Tomasz Szymański / Virtualo Sp. z o.o.

Spis treści

Wstęp

Rozdział 1. Graj po swojemu

Rozdział 2. Wędruj po swoim świecie

Rozdział 3. Eksploracja

Rozdział 4. Wydobywanie minerałów

Rozdział 5. Walka

Rozdział 6. Zwierzęta

Rozdział 7. Wioski i ich mieszkańcy

Rozdział 8. Budowanie

Rozdział 9. Farmy

Rozdział 10. Żywność i łowienie ryb

Rozdział 11. Mikstury i zaklinanie

Rozdział 12. Zrozumieć czerwony kamień

Rozdział 13. Tory

Rozdział 14. Kreatywność

Rozdział 15. Nether

Rozdział 16. Kres i dalej

Wszystkie rozdziały dostępne w pełnej wersji książki.

Wstęp

Jesteś już górnikiem! Szukałeś diamentów, zabiłeś kilka, a może i miliony zombie, wiesz już, żeby nie kopać prosto w górę ani prosto w dół! Co teraz? Mnóstwo rzeczy! Minecraft to bezustannie rozwijająca się gra sandboksowa (piaskownicowa). Oznacza to, że jej twórcy co roku dodają coś nowego i można w nią grać na wiele sposobów. W wersji 1.7.2. Minecrafta umożliwiono podwojoną liczbą biomów, czyli typów krajobrazu, wyławianie skarbów lub śmieci podczas łowienia ryb – oraz sporo jeszcze innych rzeczy. Można się spodziewać, że gra będzie się nadal rozrastać, zmieniając się w miarę jej poznawania, przez co zawsze pozostanie kilka elementów, by je badać i z nimi eksperymentować.

Co roku tysiące graczy obmyśla nowe sztuczki pozwalające robić coś lepiej, szybciej lub przyjemniej. W niniejszej książce jest podanych wiele sposobów na to, jak pomóc sobie w trakcie gry niezależnie od tego, czy ma się akurat ochotę na walkę z zombie, czy budowę zamków. Przeczytasz tu m.in. o tym:

jak ratować wioski oblężone przez zombie,

co zrobić na początku, aby pokonać Smoka Kresu,

jak odnaleźć jedną z trzech twierdz swojego świata,

jak zbudować automatycznie suwane drzwi, używając do tego tłoków i czerwonego kamienia,

jak korzystając z czatów, przenosić się między trybem Kreatywnym a trybem Przetrwania.

UWAGA: Porady zawarte w książce wynikają z Minecrafta 1.7.9., wersji na PC, dlatego jeżeli grasz w innej wersji albo na konsoli, może się okazać, że niektóre rzeczy funkcjonują trochę inaczej.

Rozdział 1

Graj po swojemu

Minecraft to gra sandboksowa (piaskownicowa), co oznacza że nie ma w niej reguł dokładnie określających, jak należy grać. W piaskownicy możesz zbudować sobie zamek z piasku, wykopać drogę albo rozsypać piasek dookoła siebie. W Minecrafcie możesz zbudować wielki system kolejowy, zaprzyjaźnić się z wilkami i ocelotami, badać oceany albo pokonywać armie zombie. Albo robić to wszystko naraz. Nie musisz dążyć do jakiegoś celu, ale jeśli lubisz cele, to Minecraft ma kilka, na których zrealizowaniu możesz się skupić. To od ciebie zależy, jak będziesz grać. Wolno ci mieszać style gry w dowolny sposób.

Tryby Minecrafta

W Minecraft można grać w różnych trybach, a wyboru dokonujesz na starcie. Tryby są dostosowane do odmiennych rodzajów gry.

Przetrwanie i Hardcore: Aby przetrwać, musisz znaleźć pokarm i schronienie, możesz też zabijać i zostać zabity. W trybie Przetrwania, jeśli zginiesz, odradzasz się w swoim punkcie startowym. Tracisz przy tym wszystkie przedmioty, ale twoje budynki i własność ukryta w skrzyniach pozostają nietknięte. Tryb Przetrwania ma cztery poziomy trudności: Pokojowy (brak wrogich mobów), Łatwy (niewiele wrogich mobów), Normalny, Trudny (wrogowie zadają więcej obrażeń i można umrzeć z głodu). W trybie Hardcore gra się na poziomie Trudnym, bez żadnych czatów ani dodatkowych skrzyń. Ma się tylko jedno życie, a jeśli się zginie, cały świat ulega skasowaniu!

Na poziomie Trudnym moby częściej odradzają się z bronią, zbroją oraz zaklęciami, i zadają większe rany.

Przygoda: To nowy tryb przeznaczony do gry na wyspecjalizowanych mapach stworzonych przez użytkowników. Nie można w nim modyfikować tak wielu bloków jak w innych trybach.

W trybie Kreatywnym nie można cię zniszczyć ani zabić, nie potrzebujesz jedzenia i zamiast chodzić, możesz latać. Tryb Kreatywny doskonale nadaje się do konstruowania zadziwiających budynków oraz sprytnych mechanizmów z czerwonego kamienia, bez konieczności użerania się z wrogimi mobami. Twój ekwipunek zmienia się w ekran wyboru przedmiotu, dzięki czemu w każdym miejscu możesz używać każdego przedmiotu z Minecrafta, od łóżek aż po Oczy Kresu. Na ekranie znajduje się nawet strona wyszukiwania, dzięki czemu możesz łatwo odnaleźć to, czego potrzebujesz. Aby latać, dwukrotnie naciśnij spację. Przytrzymaj, aby wznosić się, lub naciśnij Shift, żeby opaść. Jeśli jednak nie jesteś w trybie Pokojowym, wrogie moby nadal będą się rozmnażać. Nie mogą zrobić ci krzywdy, lecz creeper wciąż może wybuchnąć!

W trybie Kreatywnym możesz latać, co bardzo się przydaje, kiedy budujesz wieżę.

Potrzebujesz jakichś celów?

Jeśli lubisz realizować cele, możesz grać właśnie w taki sposób. Minecraft ma listę około 30 osiągnięć, które traktuj jak misje do wykonania. Dzięki ukończeniu jednej możesz zabierać się do kolejnej. To również nauczy cię minecraftowych umiejętności związanych z przetrwaniem. Początkowo misje są bardzo łatwe i pewnie sporo ich już wykonałeś. Pierwsza misja to Zbieranie Ekwipunku, którą wykonuje się, naciskając E. Jeśli chcesz sprawdzić, czego do tej pory dokonałeś i co jest następne w kolejności, wciśnij klawisz Escape, żeby otworzyć ekran opcji, a następnie kliknij na Osiągnięcia. (Kliknij na przycisk statystyk, jeśli chcesz się dowiedzieć, ile creeperów zabiłeś, ile złowiłeś ryb, ile wydobyłeś bloków i tak dalej).

Jeśli lubisz realizować cele, do nowych zadań wykorzystaj ekran osiągnięć.

Na ekranie statystyk możesz śledzić wszystko, co zrobiłeś, począwszy od tego, ile wydobyłeś żelaza, aż po liczbę zabitych zombie.

Istnieje także sposób „wygrania” Minecrafta przez specjalną, ostateczną walkę ze Smokiem Kresu w krainie o nazwie Kres. Niełatwo dotrzeć do tego etapu, gdyż aby się przygotować, musisz nauczyć się przyrządzania mikstur, zabijania endermanów i przetrwania w Netherze, aby zebrać najpotrzebniejsze składniki.

Jak czerpać z Minecrafta jak największą przyjemność?

Nie stresuj się

Twoja postać zawsze może zginąć. Jeśli nie grasz w trybie Kreatywnym, coś się może wydarzyć. Nawet na poziomie Pokojowym możesz wpaść do jeziora lawy. To jednak stanowi nieodłączną część gry. Przygotuj się najlepiej, jak potrafisz, gromadząc swoje dobra w skrzyniach, w których można je później odnaleźć. Oczywiście, pamiętaj, gdzie zostały te skrzynie.

Przełącz się

Jeśli potrzebujesz chwili odpoczynku od mobów, przełącz się na tryb Pokojowy. Aby zmienić poziom trudności w trybie Przetrwania, wciśnij klawisz Escape i zmień opcję trudności. Jeśli zaczynasz pobyt w jakimś świecie i korzystasz z czatów, możesz również przenosić się między trybami Przetrwania i Kreatywnym. Jeśli chcesz przełączać się między trybami Przetrwania i Kreatywnym w tym samym świecie, musisz stworzyć świat z dozwolonymi czatami.

Jeśli tworząc świat, umożliwiłeś czaty, możesz wpisywać komendy do okienka czatowego. Naciśnij T, aby je otworzyć, następnie wpisz ukośnik i swoje polecenie. Komenda /time set day zmienia porę dnia na dzień.

Używaj czatów z głową

Korzystając z czatów lub komend, możesz sprawić, że gra w trybie Przetrwania stanie się mniej satysfakcjonująca. Jeśli jednak grasz w trybie Kreatywnym i chcesz spokojnie popracować, bez ataków mobów, również możesz skorzystać z komend. Aby to zrobić, stwórz własny świat z uruchomionymi czatami. Następnie otwórz okno czatu, klikając T (w oknie tym czatować można tylko w trybie multiplayer). Wpisz swoją komendę w okno, poprzedzając ją ukośnikiem. (Możesz także otworzyć okno czatu, wpisując ukośnik zapoczątkowujący komendę). Na przykład, aby zmienić tryb na Kreatywny, wpisz /gamemode c. Aby powrócić do trybu Przetrwania, wpisz /gamemode s. Możesz także zmienić swój poziom trudności, wpisując /diffculty 0 (Pokojowy) aż po /difficulty 3 (Trudny). Innym popularnym czatem jest przyznanie sobie doświadczenia poprzez /xpX (gdzie X to liczba punków doświadczenia). Możesz teleportować się do każdego miejsca, którego koordynaty znasz, wpisując /tp x y z. Dokładną listę komend znajdziesz po wpisaniu /help.

Światy i ziarna generatora

Jeśli po prostu lubisz badać światy albo masz kłopot z odnajdowaniem takich struktur jak świątynie w dżungli, możesz grać w światach innych graczy. Każdy świat zaczyna się od „ziarna”. Kiedy Minecraft tworzy jakiś świat, generuje losowo liczbę nazywaną ziarnem generatora, która zapoczątkowuje ten świat. Ziarno swojego świata możesz zobaczyć po wpisaniu /seed w oknie czatu.

Możesz odwiedzić cudzy świat, wpisując numer ziarna generatora na swoim ekranie opcji świata.

Upewnij się, że świat ten został stworzony przy wykorzystaniu tej samej wersji gry, której używasz, i wpisz numer tego ziarna generatora w swoje okno Opcji Świata. Możesz także zamiast liczb wpisać jako ziarno generatora ciąg liter. Sprawdź, jaki świat powstanie po wpisaniu liter twojego imienia! Możesz także zmienić podstawowy typ świata, klikając przycisk Typ Świata.

Superpłaski: Płaski świat z jednym blokiem trawy na szczycie dwóch bloków ziemi i jednej warstwy skały. Możesz ustalać warstwy oraz ich głębokość, korzystając z przycisku Customize, lub wykorzystać istniejący już typ superpłaskiego świata.

Duże biomy: Biomy są szesnastokrotnie większe.

Wzmocniony: Góry stają się jeszcze wyższe, ale może to spowolnić twoją grę.

Zarządzaj swoim ekwipunkiem

Wielu graczom będzie znacznie prościej i szybciej korzystać ze skrótów klawiszowych, umożliwiających przenoszenie przedmiotów między swoimi ekwipunkiem, pojemnikami a slotami.

Naciskając klawisze 1–9, uzyskasz dostęp do przedmiotów na swoim pasku szybkiego dostępu.

Naciskając Shift i klikając, możesz przesunąć stack (pakiet) między swoimi ekwipunkiem a paskiem szybkiego dostępu, albo między pojemnikiem a ekwipunkiem i swoim paskiem szybkiego dostępu/ekwipunkiem.

Klikając przy wciśniętym klawiszu Shift na zbroję, przenosisz się prosto do slotów zbroi.

Aby szybko uzyskać dostęp do swojego paska dostępu, wpisz numer odpowiedniego slota, od 1 do 9 (od lewej do prawej).

Przenoś przedmioty między ekwipunkiem a jakimś konkretnym slotem, najeżdżając na przedmiot albo pusty slot w ekwipunku i wciskając numer tego slotu, od 0 do 9.

Jeśli masz otwarty piec, wciskając Shift, kliknij na przedmiot – taki jak surowy kotlet wieprzowy albo węgiel – po to, aby przenieść go do odpowiedniego slota.

Kliknij prawym przyciskiem myszy, aby podnieść połowę stacka.

Kliknij dwukrotnie na jakiś przedmiot, aby zabrać ze swojego ekwipunku cały jego stack (63 sztuki).

Aby przesunąć ze swojego ekwipunku do skrzyni tyle przedmiotów jednego rodzaju, ile tylko zdołasz, unieś przedmiot, wciśnij Shift i dwukrotnie kliknij na przedmiot, którym chcesz poruszyć.

Kliknij prawym przyciskiem myszy, jeżeli trzymasz właśnie jakiś stack i chcesz upuścić z niego tylko jeden przedmiot.

Kiedy zajmujesz się craftingiem, możesz klikać prawym przyciskiem myszy i przesuwać kursor ponad slotami, aby upuścić do każdego slota jeden przedmiot ze swojego stacka. Możesz to powtarzać wielokrotnie, aby stale dodawać przedmiot do każdego ze slotów.

Aby z zapełnionych slotów craftingu wykonać tyle przedmiotów, ile to tylko możliwe, klikaj na slocie, przyciskając Shift.

Dbaj o narzędzia

Kontroluj poziom uszkodzeń swoich narzędzi i broni, naprawiaj je, zanim ulegną całkowitemu zniszczeniu, dokonując na uszkodzonym narzędziu craftingu przy użyciu nowego narzędzia. To również przedłuży jego trwałość. Uszkodzone narzędzie naprawiane nowym narzędziem działa dłużej niż to nowe.

Naprawiaj uszkodzone narzędzia, łącząc je z nowymi. To da im większą trwałość.

Modyfikacja gry

Minecraft zaprojektowano tak, aby dało się grę łatwo modyfikować. Możesz zmieniać ją na trzy podstawowe sposoby. Uwaga! Łatwo jednak ściągnąć aplikację lub plik, mogące uszkodzić grę lub nawet komputer. Jeśli chcesz modyfikować grę, polecamy, żebyś poprosił o pomoc rodzica albo kolegę, który zdołał już z powodzeniem zrobić coś podobnego. Musisz się upewnić, że wszystkie nowe pliki lub aplikacje, których używasz, są zgodne z tą wersją gry, którą się bawisz; zanim dokonasz jakichś zmian, wykonaj kopie zapasowe swoich plików i uważaj na wirusy!

Skórki: Możesz zmieniać wygląd swojego bohatera, ściągając sobie specjalny plik graficzny o nazwie „skórka”. Pliki takie znajdziesz w internecie, możesz też tworzyć własne, korzystając z edytora. Najłatwiej znaleźć sobie skórkę na odpowiedniej stronie Minecrafta, takiej jak minecrafskins.com. Zaloguj się na swoje konto na minecraft.net i wejdź na stronę swojego profilu. Kliknij na Wyszukiwanie, aby odnaleźć plik na swoim komputerze, a następnie załaduj go, żeby zmienić wygląd skórki.

Skórka to niewielki plik graficzny, ukazujący wygląd twojej postaci. Skórkę można zmieniać w wielu grach, w tym i Minecrafcie. Na ilustracji: smok znaleziony na minecraftskins.com

Zasoby i tekstury: To zestawy plików zawierające takie zasoby, jak: dźwięki, tekstury (pliki graficzne), nadające odpowiedni wygląd blokom, a także muzykę. Nie zmieniają podstawowego przebiegu gry.

Mody: To programy (aplikacje), które ściąga się, aby zmienić coś w sposobie działania gry. Na przykład jakiś mod może dodać do gry mnóstwo nowych stworzeń, a inny – nowe, fantastyczne rośliny.

Nie przestawaj się uczyć!

W Minecrafta grają miliony osób: dorosłych i dzieci. Rozmawiają o nim w internecie, grają wspólnie, korzystając z trybu multiplayer, robią filmiki oraz tutoriale. Jedno z najlepszych miejsc, w których można nauczyć się czegoś o Minecrafcie, to YouTube oraz minecraftowa wiki na minecraft.gamepedia.com (także w wersji polskojęzycznej).

KSIĄŻKI TEGO AUTORA

Triki dla minecraftersów