Przewodnik po dorastaniu

Przewodnik po dorastaniu

Autorzy: Christian Jessen

Wydawnictwo: Burda Książki

Kategorie: Lifestyle

Typ: e-book

Formaty: EPUB MOBI

Ilość stron: 96

Cena książki papierowej: 34.90 zł

cena od: 20.71 zł

Rozmowy o dojrzewaniu, przykrym trądziku młodzieńczym, seksualności i zmianach w ciele, choć niezmiennie budzą zakłopotanie, są nieodłącznie związane z przemianą dziecka w dorosłego człowieka.

Poradnik porusza wszystkie klasyczne kwestie dotyczące zmian fizycznych, ale dotyka też współczesnej problematyki, między innymi bezpieczeństwa w Internecie. Ważne zagadnienia - takie jak dojrzewanie, odżywianie się, seks, seksualność, poczucie własnej wartości, postrzeganie siebie, zdrowie fizyczne i emocjonalne - zostały przedstawione w sposób przystępny zarówno dla rodziców, jak i dzieci.

Doktor Christian Jessen jest specjalistą od radzenia sobie z takimi problemami - rozprawia się z nimi w telewizyjnym programie Wstydliwe choroby. Ponadto ma wieloletnie doświadczenie lekarskie, pracuje jako prezenter i dziennikarz, udzielając porad wielu milionom ludzi na całym świecie. Dzięki jego rozsądnym, zrozumiałym poradom dziewczynom i chłopcom łatwiej jest wkroczyć w zdrową, szczęśliwą dorosłość.

Możesz po prostu położyć tę książkę na stoliku w pokoju lub przejrzeć ją razem z dziećmi - cokolwiek zrobisz, ułatwisz życie sobie i im. Ta lektura na pewno przyda się w każdym domu, w którym mieszka młodzież poniżej piętnastego roku życia.

Doktor Christian Jessen jest gospodarzem programu telewizyjnego Wstydliwe choroby. Ma wieloletnie doświadczenie lekarskie, pracuje jako prezenter i dziennikarz, udzielając porad wielu milionom ludzi na całym świecie. Dzięki jego rozsądnym, zrozumiałym poradom dziewczynom i chłopcom łatwiej jest wkroczyć w zdrową, szczęśliwą dorosłość.

Spis treści

Karta redakcyjna

Cześć

Dziewczyny – rzut oka

Tytuł oryginału: DR CHRISTIAN’S GUIDE TO GROWING UP

Przełożyła: MAŁGORZATA HESKO-KOŁODZIŃSKA

Text Copyright © Dr Christian Jessen, 2013

Illustrations © David Semple, 2013

Cover Photography © johnwrightphoto.com

All rights reserved. Moral rights asserted.

Copyright for the Polish Edition © 2014 by Burda Publishing Polska

Wszelkie prawa zastrzeżone. Reprodukowanie, kopiowanie w urządzeniach przetwarzania danych, odtwarzanie, w jakiejkolwiek formie oraz wykorzystywanie w wystąpieniach publicznych tylko za wyłącznym zezwoleniem właściciela praw autorskich.

Wydanie I elektroniczne

Warszawa 2014

ISBN 978-83-7778-822-6

Burda Publishing Polska Sp. z o.o. Spółka Komandytowa,

ul. Marynarska 15,

02-674 Warszawa

Dział handlowy: tel. (48 22) 360 38 38, 360 38 42; fax (48 22) 360 38 49

Sprzedaż wysyłkowa: Dział Obsługi Klienta, tel. (48 22) 360 37 77

Konwersja: eLitera s.c.

Z uwagi na atrakcyjną formę graficzną książki, zdecydowaliśmy się na reprodukcję oryginalnych stron obok tekstu elektronicznego.

Powtórzenie treści jest tu celowym zabiegiem.

Cześć

Witajcie w wyjątkowym przewodniku po dojrzewaniu, stworzonym wyłącznie z myślą o was. Napisałem tę książkę, abyście lepiej zrozumieli, co dzieje się z waszymi ciałami, gdy dorastacie. Niektóre ze zmian mogą was krępować, doszedłem więc do wniosku, że łatwiej wam będzie przeczytać o nich w książce, niż wypytywać rodziców albo nauczyciela. Oczywiście, także ich możecie poprosić o wyjaśnienia.

Koledzy i koleżanki zapewne opowiadają wam o sprawach, które czasem wydają się niepokojące i trochę niewiarygodne. Część z nich bywa prawdziwa, ale większość jest przesadzona albo wręcz wyssana z palca. Tu możecie przeczytać o tym, co faktycznie się dzieje, dzięki czemu będziecie mogli wyjaśnić innym, jak jest w rzeczywistości.

Im więcej dowiecie się o dorastającym ciele, tym łatwiej przyjdzie wam zadbać o sprawność, siłę i zdrowie. Czeka was wiele fantastycznych chwil i mam nadzieję, że ta książka pomoże bezpiecznie i zdrowo się nimi cieszyć.

Miłej lektury!

Dziewczyny: rzut oka

Dojrzewanie, inaczej pokwitanie, przypada na czas, gdy twoje ciało zaczyna się przeobrażać z dziecięcego w dorosłe. W wypadku dziewczyn dzieje się tak zazwyczaj między dziewiątym a trzynastym rokiem życia, choć niekiedy nieco wcześniej lub później. Każdy człowiek jest jedyny w swoim rodzaju i rozwija się we własnym tempie.

Pokwitanie powodują hormony, czyli bardzo silne substancje chemiczne, które krążą razem z krwią i przekazują informacje różnym częściom ciała. Niektóre hormony każą mu zwiększać wymiary, inne to hormony płciowe. W efekcie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz twojego ciała zachodzi mnóstwo ważnych zmian.

Przygotowują cię one do bycia dorosłym i robienia tego wszystkiego, co czynią dorośli. Dojrzewanie bywa emocjonujące, kłopotliwe, a czasem wręcz przerażające. Nie dość, że zaczynasz wyglądać inaczej, to odczucia mogą się błyskawicznie zmieniać o sto osiemdziesiąt stopni, co przypomina emocjonalną kolejkę górską czy emocjonalną huśtawkę. Bez obaw, to normalne w dorastaniu, ale warto wiedzieć, co się dzieje. Dzięki temu łatwiej ci będzie dbać o zdrowie, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.

Zmiany zewnętrzne

Zapewne w pierwszej kolejności dostrzeżesz przeobrażenia zewnętrzne. Z dnia na dzień zaczniesz zwracać większą uwagę na swoje ciało i zauważysz, że twoje koleżanki także wyglądają inaczej. W dalszych częściach książki dowiesz się o tym znacznie więcej, ale na początek przeczytasz ich krótką listę. Twoje ciało niekoniecznie będzie się zmieniać w identycznej kolejności, do tego niektóre z etapów mogą się zazębiać.

Urośniesz – więcej i szybciej niż dotąd. Najprędzej wydłużają się ręce i nogi.

Zmieni się kształt twojego ciała – biodra się zaokrąglą, zyskasz wcięcie w talii.

Urośnie ci biust – pewnie będziesz musiała nosić stanik.

Wyrosną ci włosy pod pachami.

Zaczną ci rosnąć włosy łonowe.

Skóra stanie się tłustsza – możesz dostać pryszczy.

Włosy mogą ci się przetłuszczać.

Będziesz mocniej się pocić.

Zmiany wewnętrzne

Zmiany zachodzą także wewnątrz ciała. W dalszych częściach książki poświęcimy im więcej uwagi.

• Jajniki zaczynają wytwarzać kobiece hormony płciowe.

• Organy płciowe rozrastają się i rozwijają – pochwa zmienia kształt.

• Pojawia się wydzielina z pochwy – na przykład żółte albo białe plamy, które zauważysz na majtkach.

• Pojawia się krwawienie miesięczne.

Uczucia...

Dojrzewanie nie sprowadza się do przemian fizycznych w ciele. Następuje także chaos uczuciowy. Możesz odczuwać silne zakłopotanie, jakby wszyscy nieustannie na ciebie patrzyli. Pewnie będziesz bardziej zmęczona niż zwykle. Niektóre dziewczyny zaczynają reagować bardzo emocjonalnie i cierpieć na uporczywe huśtawki nastrojów – w jednym momencie są zadowolone, po chwili zbiera się im na płacz. To zupełnie naturalne. Między innymi w taki sposób ciało przeistacza się z dziecięcego w dorosłe. Bez obaw, wkrótce przywykniesz do nowej postaci!

Doktor Christian odpowiada

Tymczasem... Co się dzieje z chłopakami?

(z punktu widzenia dziewczyn)

Powiedzmy to sobie wprost: z chłopakami bywa różnie. Najpierw wydają się sympatyczni i dojrzali, a po chwili montują bandę, doprowadzają cię do szału i zachowują się jak małe dzieci. Rzecz w tym, że okres pokwitania bywa kłopotliwy również dla chłopców.

Dziewczyny dojrzewają wcześnie. Czasem już jako ośmiolatki dostają miesiączkę i stosunkowo szybko przestają rosnąć. Chłopcy potrzebują na to więcej czasu. Zasadniczy skok może u nich przypadać na piętnasty lub szesnasty rok życia, czasami rosną jeszcze po dwudziestce. Właśnie dlatego większość dziewcząt w klasie wydaje się znacznie wyższa od chłopców.

Ci z nich, którzy rozwijają się wolniej i są niżsi od kolegów, często bardzo się tym przejmują. Na dodatek zmienia im się głos, staje się niższy, a czasem skrzekliwy. Jeśli chłopak wydaje się onieśmielony i nie za bardzo chce z wami rozmawiać albo w ogóle się nie odzywa, to pewnie dlatego, że jest skrępowany dojrzewaniem i zmianami, jakie w nim zachodzą.

Moja rada? Nie przejmuj się tym, jacy chłopcy są teraz. Myśl raczej o tym, jacy będą w przyszłości.

* * *

Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki

* * *

KSIĄŻKI TEGO AUTORA

Przewodnik po dorastaniu 

POLECANE W TEJ KATEGORII

Sekretne życie Chanel No. 5