Najlepsze książki roku 2016

Najlepsze książki roku 2016

Koniec roku 2016 już tuż, tuż i postanowiłam napisać książkowe podsumowanie, czyli co czytaliśmy w 2016, o jakich książkach było najgłośniej w mediach, które tytuły królowały na listach e-bookowych bestsellerów. W tym roku pojawiło się na rynku wiele ciekawych ebooków i było w czym wybierać. Przygotowując listę Najlepsze e-booki 2016 roku wzięłam pod uwagę rankingi, zestawienia, topki najchętniej kupowanych tytułów, publikowane w księgarniach z książkami elektronicznymi. Przejrzałam także liczne rekomendacje dziennikarzy, podsumowania roku krytyków literackich i nie tylko. Oczywiście kierowałam się także klikalnością poszczególnych ebooków na Bookto.pl, a także własnymi preferencjami książkowymi. Jest to jak najbardziej subiektywna lista najlepszych książek minionego roku.

Wybierając tytuły skoncentrowałam się na książkach, które zostały wydane w wersji elektronicznej w formatach epub i mobi. Na szczęście, oprócz książki Harry Potter i Przeklęte Dziecko, większość książek, które trafiały na listy bestsellerów zostały wydane równocześnie w wersji elektronicznej. Nawet książka Shantaram Gregory'ego Davida Robertsa, chyba najgłośniejsza premiera I kwartału 2016, przy okazji premiery drugiej części serii została w końcu wydana także w ebooku.

Bardzo żałuję, że w polskich e-platformach nie znalazł się e-book Harry Potter i Przeklęte Dziecko J.K. Rowling, Jacka Thorna i Johna Tiffany'iego, a dokładniej scenariusz do sztuki dla dzieci, która jest obecnie grana w Londynie.  Niestety, J.K. Rowling stworzyła własną platformę pottermore.com, która zajmuje się dystrybucją m.in. książek elektronicznych, gadżetów związanych z Harrym Potterem. Swojego czasu Woblink współpracował z Pottermore.com i miał w swojej ofercie polskie ebooki z Harrym Potterem, jednak były one bardzo drogie, a na promocje Pani Rowling się nie zgadzała. W każdym razie, książkę zakupiłam w wersji analogowej czyli w papierze i, pomimo średnich recencji na LC, jestem nią zachwycona!

Wydawnictwo roku 2016

Jeśli miałabym wskazać wydawnictwo, które wydało najwięcej najciekawszych książek, to zrobię to bez problemu - Wydawnictwo Literackie, które "normalnie" zdeklasowało konkurencję. Prawie 1/3 ebooków z poniższej listy zostało wydanych właśnie przez nich. Może nie mają ręki do kryminałów czy książek fantasy, ale jeśli chodzi o "ambitną" powieść obyczajową są obecnie bezkonkurencyjni.

Jeśli pominęłam jakiś dobry tytuł, a który powinien znaleźć się w tym zestawieniu, to napiszcie w komentarzach - chętnie uzupełnię listę.


Rok pod znakiem wielkich biografii

W tym roku królowały trzy "wielkie" biografie. Pierwsza to e-book Elon Musk, który pojawił się na początku roku, a dokładnie w lutym, nakładem wydawnictwa Znak. Biografię młodego, bajecznie bogatego geniusza i biznesmena, twórcy m.in.: PayPala, Tesli oraz SpaceX napisał dziennikarz technologiczny, Ashlee Vance. Autor skupił się w niej przede wszystkim na sprawach biznesowych i nowatorskich projektach Muska, wplatając oszczędnie wątki osobiste. Książka bardzo dobra.
Druga książka to autobiografia twórcy firmy NIKE - Phila Knigtha pt.: Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy NIKE, wydana pod koniec listopada przez wydawnictwo Rebis. Phil Knight nie wierzył, w odróżnieniu do Steve’a Jobsa, w siłę reklamy, uważał, że dobry produkt sprzeda się sam. No więc się sprzedaje (książka).
I czas na trzeci tytuł. Koniec roku miał już tylko jednego bohatera - George’a Lucasa! George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia - biografia wybitnego reżysera zbiegła się, oczywiście nieprzypadkowo, z premierą „Łotr 1”, pierwszego filmu z serii „Gwiezdne Wojny Historie”. Jednak i bez tego książka stałaby się bestsellerem – jest po prostu świetna!

Najlepsze ebooki w kategorii BIOGRAFIA

Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX, Ashlee Vance, Znak (LC: 7,42/10), Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy NIKE, Phil Knight, Rebis (LC: 8/10), George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia, Brian Jay Wielka Litera (LC: 8,08/10)

Elon Musk ebookSztuka zwyciężaniaGeorge Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia ebook


Dobry obyczaj

Jeśli chodzi o tak zwaną powieść obyczajową, to w tej kategorii mieliśmy dużo naprawdę mocnych tytułów. Polskie wydawnictwa stawiają na pewniaki, książki, które już zagranicą zdobyły status „bestseller roku” czy też zostały nagrodzone literackimi nagrodami. To dobrze – można założyć, że trafia do nas literatura z najwyższej półki i wybrane tytuły spodobają się polskim czytelnikom… przy sprawnych działaniach marketingowych oczywiście.

Na pewno należy szczególnie wyróżnić ebooki: Shantaram - właśnie za bardzo sprawny marketing (wydawnictwo Marginesy jest w tym po prostu świetne - pamiętacie szum wokł książek J. Cabre'a - majstersztyk) oraz kontrowersyjny tytuł Małe życie Hanya Yanagihara.

Najlepsze ebooki w kategorii: POWIEŚĆ OBYCZAJOWA

Małe życie, Hanya Yanagihara, WAB (LC: 8,17/10), Beatlesi, Lars Saabye Christensen, Wydawnictwo Literackie (LC: 7,63/10), Krótka historia siedmiu zabójstw, Marlon James, Wydawnictwo Literackie (LC: 7,3/10), Historia pszczół, Maja Lunde, Wydawnictwo Literackie (LC: 7,25/10), Król, Szczepan TwardochWydawnictwo Literackie (LC: 8,05/10), Ślady, Jakub Małecki, SQN (LC: 7,98/10), Historia zaginionej dziewczynki, Elena Ferrante, Sonia Draga (LC: 7,8/10), Shantaram, Gregory David Roberts, Marginesy (LC: 7,9/10), Ósme życie, Nino Haratischwili, Otwarte, (LC: 8,57/10)

Małe zycie ebookBeatlesiKrótka historia siedmiu zabójstwHistoria pszczółKról TwardochŚlady Małecki ebookHistoria zaginionej dziewczynkiShantarama ebookÓsme zycie ebook


Fantastycznie nie było

To nie był fantastyczny rok, a przynajmniej dla mnie. Może dlatego, że niecierpliwie czekałam na „Wiatry zimy” George’a R.R. Martina, który to obiecał, że już na 100% książka pojawi się w tym roku. Takie obiecanki-cacanki!

Na szczęście i tak fani fantastyki mieli w tym roku w czym wybierać. Zwróćcie szczególnie uwagę na dwa ebooki. Książka pt.: Wodnikowe wzgórze Richarda Adamsa to niekwestionowany kanon literatury fantasy, stawiana na równi obok dzieł takich autorów jak J.R.R. Tolkiena czy C.S. Lewisa. Drugi tytuł, który polecam zwłaszcza fanom twardego SF, to zbiór opowiadań Teda Chianga pt.: Historia Twojego życia (wznowienie). Ekranizację tytułowego opowiadania już okrzyknięto arcydziełem i prawdopodobnie zdobędzie kilka nominacji do Oskara.

Najlepsze ebooki w kategorii: FANTASTYKA

Wodnikowe Wzgórze, Richard Adams, Wydawnictwo Literackie (LC:7,97/10), Historia Twojego życia, Ted Chiang, Zysk, (LC: 7,55/10), Żałobne opaski, Brandon Sanderson, Mag (LC:7,95/10), 7EW, Neal Stephenson, Mag (LC: 7,64/10), Dziecko Odyna, Siri Pettersen, Rebis (LC: 7,43/10)

Wodnikowe wzgorzaHistoria Twojego życia ebookŻałobne opaski ebook7ew ebookDziecko Odyna ebook


Kryminał - polski towar eksportowy

Ku mojemu zaskoczeniu, a zarazem wielkiej radości, w tym roku więcej się działo na naszym rodzimym podwórku. Może dlatego, że żaden z obecnie popularnych, skandynawskich autorów kryminałów nie wydał nowej książki? Być może. W każdym razie okazuje się, że polscy autorzy mogą z powodzeniem konkurować z zagranicznymi pisarzami. I pomyśleć, że jeszcze kilkanaście lat temu pisanie kryminałów traktowane było w Polsce jako zajmowanie się literaturą niższych lotów. Na szczęście tak już nie jest. Czekam tylko, aby ta kategoria została dostrzeżona przez szanowne jury naszych ogólnopolskich konkursów literackich.

O kim warto pamiętać w kontekście roku 2016?
Ten rok zdecydowanie należy do Katarzyny Bondy – okrzykniętej przez niektórych królową polskich kryminałów. Kolejny tom z serii Cztery żywioły pt.: Lampiony od razu trafił na topki najlepszych książek, pomimo, że oceny na LC nie należą do najwyższych. Vincent V. Severski, były as polskiego wywiadu, wydał kolejną książkę pt. Niepokorni czyli czwarty tom opowieści o Konradzie Wolskim. Kto nie czytał, ten koniecznie powinien to nadrobić, zwłaszcza jeśli jest fanem słynnych Jamesów – Bonda oraz Bourne’a. Koniecznie także muszę wspomnieć o najbardziej płodnym polskim pisarzu – Remigiuszu Mrozie. W tym roku młody autor wydał aż 8 książek (do dziś). Co poniektórzy podejrzewają Pana Remigiusza o posiadanie co najmniej brata bliźniaka.

Osobiście, bardzo żałuję, że Zygmunt Miłoszewski (tudzież Miłoszewicz) nie dorzucił w tym roku coś od siebie – bo nadal się łudzę, że będzie czwarty tom z prokuratorem Szackim...

Najlepsze ebooki w kategorii: KRYMINAŁ

Lampiony, Katarzyna Bonda, Muza (LC: 5,7/10), Niepokorni, Vincent V. Severski, Czarna Owca (LC: 7,21/10), Trawers, Remigiusz Mróz, Filia (LC: 7,71/10), Zero, Marc Elsberg, WAB (LC: 6,68/10), Żniwa Zła, Robert Galbright, Dolnośląskie (LC: 7,42/10), Ofiara, Karin Slaughter, Harper Collins (LC: 7,84/10), Obce dziecko, Rachel Abbot, Filia, Rzeźbiarz śmierci, Chris Carter, Sonia Draga (LC: 7,68/10)

LampionyNiepokorni ebookZero ebookTrawers ebookŻniwa zła ebookOfiara ebookObce dziecko ebookRzeźbiarz śmierci


Fakt się broni

Krótko i na temat.

Najlepsze ebooki w kategorii LITERATURA FAKTU

Ganbare! Warsztaty umierania, Katarzyna Boni, Agora (LC: 8,1/10), Zakonnice odchodzą po cichu, Marta Abramowicz, Wydawnictwo Krytyki Politycznej (LC:6,9/10), Polska odwraca oczy, Justyna Kopińska, Świat Książki (LC: 8,01/10), Świt robotów, Martin Ford, CDP.pl (LC: 7,29/10), Głód, Martín CaparrósWydawnictwo Literackie (LC: 8,25/10), Sekretne życie drzew, Peter Wohlleben, Otwarte (LC: 7,58/10), Romanowowie 1613-1918, Simon Sebag Montefiore, Magnum (LC: 8,71/10), Jeszcze jeden oddechPaul Kalanithi, Wydawnictwo Literackie, (LC: 7,77/10) + wspomniane biografie

Głód ebookGanbare - beoobZakonnice odchodzą po cichu - ebookPolska odwraca oczy ebookŚwit robotów ebookSekretne życie drzew ebookRomanowowoe ebookJeszcze jeden oddech

 

Zgadzacie się?

 

 

Przyjemnej lektury!

Paulina Poniewska

 

2016-12-28, Kielce

 

Przykładowe źródła:

http://www.polityka.pl/galerie/1688524,1,10-najlepszych-polskich-ksiazek-2016-roku.read
http://wyborcza.pl/7,75248,21143364,yanagihara-ferrante-caparros-twardoch-springer-15-najlepszych.html
http://www.polityka.pl/galerie/1688528,1,10-najlepszych-zagranicznych-ksiazek-2016-roku.read
http://www.kwantowo.pl/2016/02/21/czy-masz-mnie-za-szalenca-recenzja-biografii-elona-muska/


Jeśli jakiś ebook Was zainteresował, to polecam zapoznać się z darmowym fragmentem książki dostępnym online bez konieczności ściągania pliku na dysk. Jest to zazwyczaj pierwsze 10% książki elektronicznej. Na karcie książki kliknijcie w poniższy przycisk i możecie czytać. 

 

Czytajcie, co kupujecie!


UWAGA: Chcecie kupić e-booka jeszcze taniej niż aktualna cena na stronie, to skorzystajcie z alertu cenowego BOOK TO. Na stronie ebooka i audiobooka znajdziecie przycisk BOOK TO. Określcie swoją cenę, podajcie swój adres e-mail, a my damy Wam znać, jak tylko wybrany e-book osiągnie Waszą stawkę. To sposób na oszczędne czytanie! 

 

Polecane wpisy na blogu:

1Najlepsze książki fantasy i SF

2. Najlepsze polskie kryminały: Nagroda Wielkiego Kalibru.

3. Nagroda Pulitzera

4. Najlepsze powieści historyczne

5. George R.R. Martin poleca książki, które musisz przeczytać