Najlepsze aplikacje do czytania e-booków

Najlepsze aplikacje do czytania e-booków

E-booki można czytać nie tylko na czytnikach E-INK! Wiele osób narzeka, że chętnie czytałoby ebooki, gdyby miało na czym, a że nie ma, to tego nie robi. Pokrętne tłumaczenie... Przecież można czytać książki elektroniczne na smartfornach, tabletach. Owszem, komfort czytania na ekranie LCD jest mniejszy niż w przypadku wyświatlacza E-Ink, ale zawsze to coś. I zamiast w autobusie czy tramwaju po raz kolejny czytać newsy na fejsbuku, można w tym czasie przeczytać dobrego ebooka. Wystarczy tylko zainstalować w swoim smartfonie odpowiednią aplikację do czytania ebooków. A co najważniejsze, takie aplikacje są darmowe.

Jest wiele dostępnych darmowych apek do czytania książek elektronicznych, ale naprawdę dobrych jest tylko kilka. Poniżej wybrałam te najlepsze i najbardziej uniwersalne, które mają wysokie oceny w Google Play oraz miliony użytkowników. Są to Moon+ Reader, eReader Prestigio, Aldiko Book Reader oraz FBReader. Osobom, które czytają na czytniku Kindle, a nie zawsze mają go przy sobie, polecam aplikację Amazon Kindle for Android, dzięki opcji synchronizacji kont, można praktycznie w każdej wolnej chwili czytać swoją książkę.

 

Po lekturze tego artykułu nie ma już wymówki - nie mam czytnika, więc nie czytam! No way!

 


Jak wybrać najlepszą aplikację do czytania e-booków na urządzeniach z Androidem?

Wg mnie, dobra apka do czytania na telefonie czy tablecie musi być:

 1. Uniwersalna - obsługa trzech najpopularniejszych formatów ebooków: epub, pdf, mobi.
 2. Prosta i łatwa w obsłudze - jeśli przez minutę szukacie jakiejś funkcji, to lepiej zrezygnujcie z tej apki.
 3. Aktualizowana na bieżąco - zwróćcie uwagę  na datę ostatniej aktualizacji, wtedy wiecie, że twórcy o nią dbają.
 4. Szybka i sprawna w działaniu - zależy od wielkości aplikacji i Twojego procesora  - wybierz optymalną dla siebie.
 5. Wbudowany słownik lub możliwość instalacji wtyczki.
 6. I po polsku!


W skrócie moja ocena:

Wszystkie przetestowane aplikacje działają szybko, posiadają najważniejsze funkcje potrzebne do czytania ebooków, mają opcję słownik. Różnią się mniej lub bardziej intuicyjnym menu, dodatkowymi zaawansowanymi opcjami w ustawieniach, liczbą obsługiwanych plików oraz posiadaniem polskiej wersji językowej, no i oczywiście wyglądem.

Moon+ Reader - najbardziej zaawansowana aplikacja do czytania e-booków, ale zarazem prosta w obsłudze. Obsługuje ebooki w formacie epub, mobi, pdf. Posiada polskie menu. Apka, dla osób, które lubią przestawiać, ustawiać wszystko po swojemu.

eReader Prestigio - najbardziej uniwersalna bo jest ładna, prosta w obsłudze i posiada optymalną ilość dodatkowych funkcji i możliwości zmian ustawień. Obsługuje ebooki w formacie epub, mobi, pdf. Także w polskiej wersji językowej.

FBReader -  dobra aplikacja do czytania. Obsługuje ebooki w formacie epub, mobi, pdf. Posiada wszystkie najważniejsze funkcje. Można czytać komiksy. Twórcy mogliby popracować nad layoutem... Nie posiada polskiego menu.

Aldiko Book Reader - najmniej wymagająca - dla osób, które zazwyczaj korzystają z ustawień domyślnych. Prosta w obsłudze, posiada wszystkie najważniejsze funkcje, ale bez dodatkowych (często zbędnych) opcji. MINUSY - nie obsługuje plików mobi. Nie ma polskiej wersji językowej.

Amazon Kindle - idealna dla posiadaczy czytników Kindle (synchronizacja pomiędzy urządzeniami). Prosta i szybka, posiada słownik Oxford. Minus: obsługuje tylko ebooki w formacie mobi. Nie posiada polskiego Menu.

 

Aplikacje do czytania e-booków testowałam na tablecie Alcatel Onetouch Evo7.

 

UWAGA: Klikając w nazwę lub logo aplikacji zostaniecie przeniesieni do sklepu Google Play, skąd będziecie mogli pobrać sobie wybraną apkę.


Najlepsze aplikacje do czytania e-booków:

 

Moon+ Reader

Moon+ Reader - aplikacja do czytania ebookow na Android, ios

Moon+ Reader to chyba najlepsza, a raczej najbradziej zaawansowana na rynku aplikacja do czytania e-booków. Jest prosta w obsłudze, a zarazem ma najbardziej rozbudowane menu z mnóstwem opcji dodatkowych, ustawień. Praktycznie każdy element aplikacji można dostosować do własnych potrzeb. Posiada fukcje, których nie znajdziecie w innych aplikacji. Posiada menu w języku polskim. Obsługuje ebooki w formacie epub, mobi, pdf.

Moon+ reader

Ilość pobrań: 10-50 mln

Ocena: 4,4/5  (200 179 oddanych głosów)

Rozmiar: u mnie 20 MB

Obsługa plików: epub, pdf, mobi, chm, cbr, cbz, umd, fb2, txt, html, rar, zip i OPDS

Wgrywanie własnych ebooków: z katalogu na urządzeniu, dropbox, google drive

Menu w języku polskim

Funkcje: Moon+ Reader posiada przejrzyste i intuicyjne menu, pomimo bardzo rozbudowanych dodatkowych opcji. Zawiera wszystkie najważniejsze funkcje: kilkanaście możliwości zmiany trybu widoku (w tym dzień / noc), wybór rodzaju, wielkości  i koloru czcionki, ustawianie marginesów, interlinii, numeracja stron, licznik czasu, kilka opcji odwracania stron. Można samemu ustawić nawigację aplikacji. Ciekawa opcja: Możliwość przenoszenia ostaniego zdania na nową stronę, obsługa dzielenia wyrazów.

 

eReader Prestigio

eReader Prestigo - aplikacja do czytania ebookow

Najlepszy wybór dla osób, którzy cenią sobie proste i wygodne menu z optymalną ilością funkcji dodatkowych i ustawień indywidualnych. Aplikacja posiada wszystkie najważniejsze funkcje potrzebne, aby sprawnie czytać ebooki. Nie jest przesadnie rozbudowana. Posiada menu w języku polskim. Obsługuje pliki w formacie mobi, epub, pdf. Moim zdaniem najbardziej uniwersalna.

Ereader Prestigo

Ilość pobrań: 5-10 mln

Ocena: 4,5/5 (64 644 oddanych głosów)

Rozmiar: u mnie 44 MB

Menu plików: mobi, epub, epub3, fb2, fb2.zip, pdf, html, doc, rtf, txt oraz Adobe DRM

Wgrywanie własnych ebooków: z katalogu na urządzeniu, dropbox, google drive, one drive

Menu w języku polskim

Funkcje: Ładne, intuicyjne menu, posiada najważniejsze funkcje: zmiana trybu widoku (dzień, noc, sepia), wybór rodzaju, wielkości oraz koloru czcionki, ustawianie marginesów, interlinii, numeracja stron, licznik czasu, itp.

FBReader

FBReader- aplikacja do czytania ebookow

Aplikacja posiada wszystkie naważniejsze ustawienia, przydatne w czytania e-booków. Obsługuje książki elektroniczne w formacie epub, mobi, pdf. Minus: Nawigacja nie jest dla mnie intuicyjna, długo szukałam ustawień aplikacji, które znalazłam w końcu wchodząc ze strony z otwartym ebookiem. Nie posiada polskiej wersji językowej (choć w opisie apki jest informacja, że jest, ja niestety nie mogła się "dokopać" do opcji zmiany). Plus: po instalacji odpowiedniej wtyczki można czytać komiksy! (ale nie testowałam tej opcji).

FBReader

llość pobrań: 10-50 mln

Ocena: 4,6/5 (148 663 oddanych głosów)

Rozmiar: u mnie 16,7 MB

Obsługa plików: epub, mobi, fb2, RTF, doc, html, txt. W przypadku e-booków w pdf, trzeba pobrać dodatkowy plugin

Wgrywanie własnych ebooków: z katalogu na urządzeniu

Menu w języku angielskim

Funkcje: Mało intuicyjne menu, ale ma najważniejsze funkcje potrzebne do czytania ebooków. Po instalacji odpowiedniej wtyczki można czytać komiksy.

Dodatkowe pluginy: do obsługi pdf, komiksów, czytania na głos TTS+, czytania w formacieDjVu czy połączenia z Calibre, widok biblioteki.

 

 Aldiko Book Reader

Aldiko - aplikacja do czytania ebookow na Android

Na pewno dobry wybór dla osób, którym zależy na prostej aplikacji do czytania, z łatwym w obsłudze menu. Idealna dla osób, które zazwyczaj korzystają z ustawień domyślnych. Prosta, w obsłudze, zawiera podstawowe funkcje jak zmiana wielkości czcionki, interlinii, jasności ekranu czy koloru tła. Możlwiość wyboru trybu: dzienny / nocny. Minus: Nie obsługuje plików mobi. Brak polskiej wersji językowej.

Aldiko eReader Android

Ilość pobrań: 10-50 mln

Ocena: 4,2/5 (186 854 oddanych głosów)

Rozmiar: u mnie 5,4 MB

Obsługa plików: epub, pdf, w tym także z zabezpieczone DRM. UWAGA: nie obsługuje plików mobi

Menu w języku angielskim

Wgrywanie własnych ebooków: z katalogu na urządzeniu

Funkcje: Proste i łatwe w obsłudze menu, posiada najważniejsze funkcje: zmiana trybu widoku (dzień, noc), wybór rodzaju, wielkości  i koloru czcionki, ustawianie marginesów, interlinii, itp.

 

Amazon Kindle

Kindle aplikacja

Chyba najlepsza opcja dla osób, które czytają na czytnikach Kindle. Dzięki synchronizacji kont pomiędzy różnymi urządzeniami bez problemu można czytać książkę "przeskakując" z urządzenia na urządzenie. Menu podobne jak w czytniku Kindle. Nawigacja prosta, przejrzysta, z najważniejszymi funkcjami. Aplikacja Amazon Kindle pozwala czytać ebooki zakupione w sklepie Amazona, a także książki zakupione w innych księgarniach poprzez wysłanie ich na adres aplikacji (nazwa@kindle.com), który znajdziecie w ustawieniach lub poprzez wrzucenie ich za pomocą kabla do folderu Kindle. Duży plus za słownik. Minus: Brak polskiej wersji językowej. Obsługuje tylko e-booki w formacie mobi.

Kindle Android

Ilość pobrań: 100- 500 mln

Ocena: 4,6/5 (148 663 oddanych głosów)

Obsługa plików: mobi

Rozmiar: zależy od urządzenia u mnie zajmuje 50 MB

Menu w języku angielskim

Wgrywanie własnych ebooków: z katalogu Kindle na urządzeniu, przesyłane na swój adres Kindle, synchronizacja z kontem na Amazonie.

Wbudowany słownik, połączenie z google i wikipedią: słownik Oxford

Funkcje: Prosta i łatwa w obsłudze nawigacja oraz menu. Posiada najważniejsze funkcje potrzebne do czytania ebooków: zmiana trybu widoku (dzień, noc), wybór rodzaju, wielkości  i koloru czcionki, ustawianie marginesów, interlinii, numeracja stron, licznik czasu, przejrzyste katalogi. Słownik!

 


Osobiscie polecam wybór pomiędzy Moon+ Reader, eReader Prestigio, a aplikacją Kindle for Android. Jestem posiadaczką Kindle, także chyba już wiem, na którą apkę się zdecyduję. Choć wolałabym mieć bardziej uniwersalną (obsługa także plików epub), ale wbudowany słownik Oxford wygrywa!

ALE JEŚLI czytasz tylko polskie e-booki, to polecam rozważyć moje 2 pierwsze propozycje.

 

 

Przyjemnej lektury!

Paulina Poniewska

 

10-11-2015, Kraków

 

 


Polecane wpisy na blogu:

 1. Najlepsze książki fantasy i SF
 2. Ebooki o górach i himalaizmie
 3. Najlepsza ebooki erotyczne
 4. George R.R. Martin poleca książki 
 5. W jakiej kolejności czytać Świat dysku Terry Pratchetta
 6. 100 najlepszych książek wg magazynu TIME