Najlepsze powieści historyczne. Ebooki i audiobooki o królach, walce o władzę i wielkiej polityce

Najlepsze powieści historyczne. Ebooki i audiobooki o królach, walce o władzę i wielkiej polityce

Jedną z moich ulubionych kategorii książkowych jest beletryzowana powieść historyczna, w której fikcja literacka przeplata się z prawdziwymi wydarzeniami z historii. Zawsze lubiłam historię, ale z podręczników szkolnych nie dowiedziałabym się skąd się wziął przesąd o piątku 13-nastego i jak pewna książka przyczyniła się do śmierci króla Francji Karola IX, czy też o zabytkowym Dworku Myśliwskim, w którym to król Henryk Walezy urządzał sobie... orgie seksualne..., a w którym to dworku obecnie jest siedziba wydawnictwa... ZNAK! 

Lubicie Grę o tron George'a Martina. Podziwiacie Martina za to, że wymyślił tak rozbudowaną powieść i się nie pogubił w tych wszystkich wątkach i postaciach. Ma wyobraźnię, nie? Ale sam Martin nie ukrywa, że nie byłoby Gry o tron, gdyby nie prawdziwe wydarzenia wzięte z historii. Wśród książek, które sam George Martin poleca jako swoje inspiracje, jest także powieść historyczna... Jaka? Czytaj dalej! Takie rzeczy, a nawet gorsze, działy się naprawdę! 

Czytanie powieści historycznych jest całkiem fajną lekcją historii i szkoda, że na liście lektur obowiązkowych nie ma książek z tej kategorii, a być może część dzieciaków zmieniłaby zdanie na temat czytania i historii. 

Także jeśli choć trochę lubicie historię i podobają Wam się ebooki GRR Martina, to koniecznie sięgnijcie po powieści historyczne. Poniżej kilka ebooków, które przeczytałam i mogę polecić. Ale jeśli żaden z tytułów Wam nie odpowiada, to przejrzyjcie u nas wszystkie książki  z kategorii powieść historyczna i sami wybierzcie sobie odpowiednią lekturę.

UWAGA: Koniecznie zwróćcie uwagę na ebooki Mariusza Wollnego i Elżbiety Cherezińskiej!!!


 

Jeśli jakiś ebook Was zainteresował, to polecam zapoznać się z darmowym fragmentem dostępnym online bez konieczności ściągania pliku na dysk. Jest to zazwyczaj pierwsze 10% książki elektronicznej. Na karcie książki kliknijcie w poniższy przycisk i możecie czytać. 

 Nie kupujcie kota w worku - czytajcie darmowe fragmenty!

 


Najlepsze ebooki i audiobooki z kategorii powieść historyczna. Co warto przeczytać?

1. Aleksander DumasKrólowa Margot i Trzej muszkieterowie - najsłynniejsze powieści płaszcza i szpady

Trzej muszkieterowie [Uwaga: e-book Wydawnictwa Znak jest w nowym tłumaczeniu - stąd wyższa cena. Ciężko mi stwierdzić, która wersja lepsza.]

Trzej muszkieterowie Dumas e-bookTrzej muszkieterowie Dumas e-book Trzej muszkieterowie Dumas e-book Trzej muszkieterowie Dumas e-book Trzej muszkieterowie Dumas e-book Trzej muszkieterowie Dumas e-book

Od dzieł Aleksandra Dumas, a dokładniej od książki Trzej muszkieterowie, zaczęła się moja przygoda z powieściami historycznymi. Historia XVII-wiecznej Francji, czarna dyplomacja kardynała Richelieu i kardynała Mazariniego - wszystko to znajdziecie na stronach tej powieści. Książki czytałam w podstawówce, także nie wiem, jak bym oceniła je teraz, czy nadal byłabym tak zachwycona ebookami, jak wcześniej. Wydaje mi się, że można je zaliczyć do literatury młodzieżowej, w sam raz, aby zarazić dziaciaki czytaniem i historią. Ale śmiało mogą je czytać także dorośli. 

Królowa Margot

Królowa Margot Dumas e-book Królowa Margot Dumas e-book Królowa Margot Dumas e-book Królowa Margot Dumas e-book Królowa Margot Dumas e-book Królowa Margot Dumas e-book 

Jednak z wszystkich książek Aleksandra Dumas największe wrażenie zrobiła na mnie Królowa MargotEbook opowiada o losach Małgorzaty de Valois, córki Katarzyny Medycejskiej, która wbrew swojej woli poślubia króla Nawarry, Henryka Burbona... i się zaczyna! Pamiętacie rzeź na ślubie Robba Starka z Gry o tron? To takie "coś" wydarzyło się naprawdę! Urządziła to królowa matka, Katarzyna Medycejska, która kilka dni po ślubie swojej córki kazała wymordować hugenotów, stronników swojego zięcia... Ta krwawa rzeź znana jest w historii jako noc św. Bartłomieja. Katarzyna Medycejska to, jak dla mnie, archetyp Królowej Matki Cersei Lannister. Ale nie będę zdradzać szczegółów... 

Dostępnych jest aż 6 ebooków Królowa Margot, oczywiście w różnych cenach. Na podstawie porównania 2 darmowych fragmentów i mojej, bardzo starej książki papierowej wnioskuję, że są one identyczne - ten sam anonimowy przekład z 1845 roku. Także swobodnie polecam wybrać darmowego ebooka (ramka niebieska), bo nie warto przepłacać. Choć nie wiem, jak wygląda konwersja do formatu epub, mobi w przypadku poszczególnych ebooków.

Aby jeszcze bardziej Was zachęcić do przeczytania ebooka, obejrzyjcie sobie świetny film Królowa Margot na podstawie książki Dumas z Isabelle Adjani w roli królowej Margot z 1994 roku z doskonałą muzyką Gorana Bregovicia. Poniżej trailer - czy nie przypomina Wam pewnego serialu?


 

2. Maurice Druona i Królowie Przeklęci  - historia średniowiecznej Francji, Angli i papiestwa

UWAGA: Cykl można zakupić w 7 tomach lub 2 częściach (póki co, dostępny jest pierwszy (tomy 1-3))

Królowie Przeklęci Druon ebook Królowie Przeklęci Druon ebook Królowie Przeklęci Druon ebook Królowie Przeklęci Druon ebook Królowie Przeklęci Druon ebook Królowie Przeklęci Druon ebook Królowie Przeklęci Druon ebook  Królowie Przeklęci Druon ebook

Sam George R.R. Martin poleca Królów Przeklętych wszystkim tym, którym podoba się Gra o tron. [Przeczytaj: George Martin poleca książki]

Fabuła Królów Przeklętych rozgrywa się w średniowiecznej Francji za pięciu ostatnich Kapetyngów oraz dwóch pierwszych Walezjuszy, i zahacza o ówczesne papiestwo i historię Anglii. Seria zaczyna się w roku 1314, od klątwy rzuconej przez ostatniego Wielkiego Mistrza Templariuszy, Jacquesa de Molay, który oskarżony m.in.: o szerzenie herezji, stosowanie magii, homoseksualizm, został spalony na stosie z rozkazu króla Francji Filipa IV Pięknego, zwanego Królem z żelaza. Tak oto dowiadujemy się o legendarnej klątwie templariuszy, która zdeterminowała późniejsze losy jego potomków, w tym polskiego króla elekcyjnego Henryka Walezego, a później króla Francji.

Przeczytałam cały cykl Druona i polecam. Jednak muszę przyznać, że pierwszy i ostatni tom odstają od reszty. Pierwszy, ponieważ jest mało rozbudowany i praktycznie nie zawiera wątków pobocznych - porównując z dalszymi, miałam wrażenie, że Druon dopiero się rozkręcał. Ostatni - chyba napisany na siłę - można go sobie spokojnie odpuścić... Natomiast tomy 2-6 są fajne, z dobrze skonstruowaną historią, rozbudowanymi licznymi wątkami, ciekawymi postaciami. No i wiem już skąd ten feralny piątek 13-tego!


3. Elżbieta Cherezińka i historia Polski jest ciekawa!

Gra w kości Elżbieta Cherezińka ebook Korona śniegu i krwi Elżbieta Cherezińka ebook NIewidzialna korona Elżbieta Cherezińka ebook Legion Elżbieta Cherezińka ebook

Ebooki Elżbiety Cherezisńkiej rekomenduję wszystkim, którzy interesują się choć trochę historią Polski. Cherezińska skupia się w nich na Polsce Piastów, a w ostatnim ebooku odnosi się do II wojny światowej. Cherezińska udowadnia, że historia Polski jest równie ciekawa, co historia Francji, Anglii, Hiszpanii i warto jej poświęcić więcej czasu. Jest tam wszystko: wielka polityka, bezwględna walka o władzę, zdrady i zbrodnie. 

Ebook Gra w kości opowiada o słynnym Zjeździe w Gnieźnie w 1000 roku oraz relacjach pomiędzy Bolesławem Chrobrym, jednym z najwybitniejszych polskich władców, a Ottonem III, młodym cesarzem niemieckim. Książka Korona śniegu i krwi  dotyczy rozbicia dzielnicowego, a e-book Niewidzialna korona przenosi nas w czasy Władysława Łokietka i jego walki o koronę Polski. Natomiast Legion jest najnowszą książką Cherezińskiej, w której porusza temat Brygady Świętokrzyskiej w czasie II wojny światowej. 

Przeczytałam Grę w kości i szczerze polecam. Kolejne ebooki Cherezińskiej czekają u mnie w kolejce do przeczytania.


4. Mariusz WollnyKacper Ryx - kryminalne zagadki za królów elekcyjnych

Uwaga: Chwilowo dostępny jest w ebooku tylko pierwszy tom, ale lada moment mają pojawić się kolejne książki.

ebook Mariusz Wollny, Kacper Ryx ebook Mariusz Wollny, Kacper Ryx i król alchemików ebook Mariusz Wollny, Kacper Ryx i tytan nienawistny ebook Mariusz Wollny, Kacper Ryx i król przeklęty

4-tomowa seria Kacper Ryx Mariusza Wollnego to moje największe odkrycie ostatnich lat!!! Rewelacyjna powieść łotrzykowska z historią XVI-wiecznej Polski i Krakowa w tle. Na stronach książek przewijają się królowie: Zygmunt August, Stefan Batory, Henryk Walezy, Zygmunt III Waza, poeci: Mikołaj Sęp-Szarzyński, Jan Kochanowski, Łukasz Górnicki, a do tego Jan Zamoyski, Samuel Zborowski, Erazm Czeczotka i oczywiście Jan Twardowski i wielu, wielu innych znanych z kart historii.

Przeczytacie w nich o Zygmuncie Starym i o wywoływaniu ducha jego zmarłej żony Barbary Radziwiłówny, o tym jak zginął Jan Twardowskim,  o potajemnej ucieczce Henryka Walezego z Polski czy też psychopatycznej siostrzenicy Stefana Batorego, Elżbiecie, ktora gustowała w piciu krwi młodych dziewic... Swoją drogą, Elżbieta Batory jest uważana za jedną z najbardziej okrutnych morderczyń świata. Ponoć zabiła 650 osób...

Mariusz Wollny ebook Krwawa Jutrznia

 Mariusz Wollny ebook Krwawa Jutrznia  Straceńcy Mariusz Wollny ebook Krwawa Jutrznia  Mściciel

Kontynuacją serii jest cykl Krwawa Jutrznia, który opowiada historię syna Kacpra Ryxa, Kacpra Turopońskiego. Tym razem Mariusz Wollny przenosi nas na tereny ówczesnej Rosji i czasy Dymitriad.

Polecam stronę poświęconą Kacprowi Ryxowi. Jeśli będziecie w Krakowie, to warto odwiedzić także sklep autora, w którym będziecie mogli kupić pamiątki "z czasów Kacpra". Sklep mieści się przy Placu Mariackim 3. Została także stworzona aplikacja mobilna Interaktywny przewodnik po Krakowie śladami renesansowych intryg. Nie korzystałam z niej, także nie mogę nic więcej o niej napisać.


5. Robert Graves, Ja, KlaudiuszKlaudiusz i Messalina - historia starożytnego Rzymu

Robert Graves, Ja, Klaudiusz ebook Robert Graves, Klaudiusz i Messalina ebook 

Książka Ja, Klaudiusz Roberta Gravesa znalazła się na liście 100 najlepszych powieści wszech czasów tygodnika TIME! 

Akcja książek Ja, Klaudiusz Klaudiusz i Messalina rozgrywa się za panowania trzech cesarzów Augusta, Tyberiusza i Kaliguli. 

Opis książki Ja, KlaudiuszMatka nazywała go monstrum stworzonym, lecz nie dokończonym przez naturę. Babka, Liwia, odnosiła się doń z pogardą. August wolał nie pokazywać się z nim publicznie, choć dostrzegał jego zalety. Przez pół wieku Klaudiusz, kulawy jąkała uważany za półgłówka, ale człowiek uczciwy, prawy i lojalny, pozostawał w cieniu, aż przypadek zrządził, że został cesarzem. Tylko on przetrwał wszystkie spiski i zbrodnie, które kolejno zabierały członków jego rodziny.

Oba ebooki czytałam i polecam, choć Ja, Klaudiusz jakos bardziej mi się podobał...


6. Mario PuzoRodzina Borgiów i historia pierwszej włoskiej mafii

Mario Puzo, Rodzina Borgiów  ebook

Po rewelacyjnej książce (i filmie oczywiście!) Ojciec chrzestny postanowiłam poznać bliżej twórczość Mario Puzo. Oprócz wspomnianego ebooka, przeczytałam jeszcze SycylijczykaGłupcy umierają, i właśnie Rodzinę Borgiów. Wydana pośmiertnie w 2001 roku Rodzina Borgiów to ciekawie opowiedziana historia pierwszej włoskiej mafii, duchowych przodków klanu Corleonów. Akcja książki rozgrywa się we Włoszech na przełomie XV i XVI wieku. Kardynał Rodrigo Borgia w 1492 zostaje wybrany papieżem Aleksandrem VI. Jest on również ojcem chrzestnym rodziny Borgiów, władającej Rzymem. Człowiek opętany żądzą bogactwa i władzy, bez skrupułów eliminujący rywali i wrogów. Sam miał 3 dzieci... będąc papieżem. Rodzina Borgiów od lat rozpala zmysły historyków, miłośników intryg i spisków. Na tej książce na pewno nie będziecie się nudzić. Polecam.

Powstał nawet serial o rodzinie Borgiów:


7. Józef Ignacy Kraszewski i jeszcze raz historia Polski

W zestawieniu oczywiście nie mogło zabraknąć Józefa Ignacego Kraszewskiego. Autor napisał kilkadziesiąt powieści historycznych. Dwie z nich nawet zostały zekranizowane jak Hrabina Cosel, Stara baśń. Na brak ebooków Kraszewskiego nie można narzekać jest ich kilkadziesiąt płatnych i darmowych. Jest w czym wybierać. Tam gdzie są darmowe ebooki, to tylko je pokazuję (ramka niebieska).

Dzieła Kraszewskiego: darmowe ebooki, płatne ebooki 

Trylogia saska: Hrabina Cosel, Bruhl, Z siedmioletniej wojny

Hrabina Cosel Kraszewski ebook  Bruhl  Kraszewski ebook Z siedmilletniej wojny  Kraszewski ebook Z siedmilletniej wojny  Kraszewski ebook

Cykl Dzieje Polski 

Ebooki w porządku chronologicznym. Poniżej linki do darmowych ebooków - oczywiście są także odpowiedniki płatne, ale po co przepłacać, nie? 

Stara baśńLubonieMasławKrólewscy synowieHistoria prawdziwa o Petrku Właście palatynie, którego zwano DuninemStach z KonarWaligóraSyn JazdonaPogrobekJelitaKról chłopówBiały książęMatka królówStrzemieńczykJaszka Orfanem zwanego żywota i spraw pamiętnikInfantkaBanitaBajbuzaNa królewskim dworzeBoży gniewKról PiastAdama Polanowskiego, dworzanina króla Jegomości Jana III notatki

 


UWAGA: Chcecie kupić e-booka jeszcze taniej niż aktualna cena na stronie, to skorzystajcie z alertu cenowego BOOK TO. Na stronie ebooka i audiobooka znajdziecie przycisk BOOK TO. Określcie swoją cenę, podajcie swój adres e-mail, a my damy Wam znać, jak tylko wybrany e-book osiągnie Waszą stawkę. To sposób na oszczędne czytanie! 

 

Przyjemnej lektury!

 

Paulina Poniewska

2015-08-04, Kraków / Kielce

 

 

Polecane wpisy na blogu:

1Najlepsze książki fantasy i SF. Nagrody literackie część 1: Hugo, Nebula, World Fantasy Award, Locusa, Arthura C. Clarke’a.

2. Najlepsze polskie kryminały: Nagroda Wielkiego Kalibru. 

3. Nagroda Pulitzera

4. Terry Pratchett. Od czego zacząć i w jakiej kolejności czytać książki Świata Dysku?

5. G.R.R. Martin poleca książki, które musisz przeczytać, jeśli jesteś fanem „Gry o tron”