100 najlepszych książek wg magazynu TIME. Ebooki i audiobooki warte polecenia!

100 najlepszych książek wg magazynu TIME. Ebooki i audiobooki warte polecenia!

Uwielbiam czytać wszelkie rankingi i zestawienia, zwłaszcza jeśli chodzi o ebooki, filmy i muzykę. Tym razem znalazłam dla Was ranking 100 najlepszych książek wszechczasów sporządzony przez magazyn TIME. Zestawienie obejmuje książki anglojęzyczne wydane w latach 1923-2005 (pierwszy numer magazynu TIME pojawił się właśnie w 1923 roku). Lista została stworzona przez Lev Grossmana and Richarda Lacayo, krytyków literackich magazynu Time. Wprawdzie ranking nie obejmuje ostatnich 10 lat, ale można go potraktować jako przegląd literatury anglojęzycznej XX wieku.

Duża część książek powtarza się w innych zestawieniach, które miałam do tej pory szansę czytać. To, jak także liczne nagrody literackie na ich koncie, może świadczyć, że jest to naprawdę dobra literatura. Ale oczywiście, wszelkie rankingi i zestawienia najlepszych, najciekawszych, najpiękniejszych należy traktować trochę z przymrużenieniem oka, bo zawsze odzwierciedlają tylko subiektywne gusta autorów.  

Ile książek z rankingu można kupić w e-booku lub audiobooku? Na 100 książek tylko 22 z nich dostaniecie w wersji elektronicznej. Wydawać by się mogło, że mało, ale trzeba pamiętać, że są to książki starsze, które zostały wydane do 2005 roku. Wtedy jeszcze nie istniał w Polsce rynek ebooków. Ba! Nie było wtedy jeszcze nawet czytników Kindle (Amazon wprowadził na rynek Kindle w 2007 roku). Polscy wydawcy kupując w tamatych czasach prawa autorskie do książek nawet nie przyprzuszczali, że nadejdzie czas książki elektronicznej. Obecnie, gdy dochodzi do przedłużania licencji, Wydawcy decydują się często dokupić prawa autorskie do książki elektronicznej. Bo niestety, kupuje się je osobno. W każdym razie, tam gdzie są e-booki lub audiobooki, to można je kupić w formatach: epub, mobi i pdf lub mp3.

Listę podzieliłam na 3 części, każda z nich ułożona jest alfabetycznie. Pierwsze 22 książki możecie kupić w wersji elektronicznej (ebook, audiobook). Prezentuję je z okładki i krótkiej zajawki. Pełny opis ebooka dostaniecie po kliknięciu w tytuł lub okładkę. Kolejnych 18 książek nie dostaniecie w ebooku, ale są w ofercie polskich księgarń inne tytuły danego autora (aktywne linki prowadzą do katalogu z ebookami autora). Ostatnich 60 książek nie znajdziecie w ebooku, ani żadnej innej książki elektronicznej tego autora. Część z nich można dostać w papierze, o ile nakład się już nie wyczerpał. Reszta tytułów nie została po prostu w Polsce nigdy wydana.

 


 

Książki wszechczasów wg magazynu TIME:

 

Książki, które można dostać w wersji elektronicznej: ebook / audiobook

1. Amerykańska sielanka, Philip Roth

Amerykańska sielanka ebook

Data wydania: 1997

Gatunek: powieść obyczajowa

Amerykańska sielanka w 1998 roku została wyróżniona Nagrodą Pulitzera w kategorii powieść. W 2016 roku do kin trafi ekranizacja książki w reżyserii Phillipa Noyce'a z Ewanem McGregorem i Jennifer Connelly w roli głównej. Philip Roth zdobył światową sławę dzięki kontrowersyjnej książce Kompleks Portnoya, o której będzie poniżej. Roth uważany jest za jednego z najodważniejszych amerykańskich autorów. 


2. Dzieci północy, Salman Rushdie

 Dzieci północy ebook

Data wydania: 1981

Gatunek: powieść, realizm magiczny

Książka Dzieci północy zdobyła wiele nagród literackich: Booker Prize, James Tait Black Prize, English Speaking Union Literary Award.  W 1993 roku uznano ją za najlepszą powieść nagrodzoną Booker Prize w mijającym ćwierćwieczu i przyznano tym samym Booker of Bookers. Książka wywołała ostre protesty wobec niepochlebnie sportretowanej w niej Indiry Gandhi.

 

3. Folwark zwierzęcy, George Orwell

Folwark zwierzęcy ebook Folwark zwierzęcy audiobook

Data wydania: 1945

Gatunek: political fiction

Folwark zwierzęcy został oficjalnie wydany w Polsce w 1988 roku. Wcześniej dzieło Orwella było zakazane przez cenzurę. Mimo zakazu w obiegu były dzieła z tzw. drugiego obiegu - przedruki z wydań emigracyjnych.


4. Grona gniewuJohn Steinbeck

Grona gniewu ebook Grona gniewu audiobook

Data wydania: 1939

Gatunek: powieść obyczajowa, 

Steinbeck za Grona gniewu otrzymał National Book Award oraz Nagrodę Pulitzera. Dzieło przyczyniło się do uhonorowania autora nagrodą Nobla

 

5. Ja, Klaudiusz, Robert Graves

Ja, Klaudiusz ebook Ja, Klaudiusz audiobook

Data wydania: 1934 

Gatunek: powieść historyczna

Kontynuacją książki Ja, Klaudiusz jest Klaudiusz i Messalina. Seria została wyróżniona w 1934 roku nagrodą James Tait Black Memorial Prize.

 

6. Kompleks Portnoya, Philip Roth

Kompleks Portnoya ebook

Data wydania: 1969

Gatunek: powieść obyczajowa

Książka Kompleks Portnoya została uznana za skandalizującą i w wielu krajach objęta zakazem dystrybucji. Philip Roth od wielu lat jest wymieniany wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Bohaterem wielu jego powieści jest Natan Zuckerman, uważany za literackie alter ego pisarza.


7. Korekty, Jonathan Franzen

 Korekty ebook

Data wydania: 2001

Gatunek: powieść obyczajowa

Książka nagrodzona literacką nagrodą National Book Award. W 2010 roku Jonathan Franzen wydał powieść Wolność okrzykniętą największym wydarzeniem literackim 2010 roku w USA.


8. Krwawy południk, Cormac McCarthy

Krwawy południk ebook

Data wydania: 1985

Gatunek: powieść obyczajowa

Cormac McCarthy uważany jest za jednego z czterech najważniejszych amerykańskich współczesnych powieściopisarzy, obok Thomasa PynchonaDona DeLillo i Philipa Rotha. Oficjalna polska strona autora: link.

 

9. Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Lot nad kukułczym gniazdem ebook Lot nad kukułczym gniazdem audiobook

Data wydania: 1962

Gatunek: powieść obyczajowa

Kukułcze gniazdo (ang.: cuckoo's nest) to popularny slang określający zakład dla obłąkanych. Ekranizacja ksiązki z 1975 roku w reżyserii Miloša Formana z Jackiem Nicholsonem w roli głównej zdobyła 5 Oscarów w najważniejszych kategoriach filmowych. Mimo wszystko, Ken Kesey nie krył niezadowolenia z fabuły i obsady filmu.


10. Malowany ptak, Jerzy Kosinski

Malowany ptak ebook

Data wydania: 1965

Gatunek: powieść obyczajowa, literatura wojenna

Wielu podważa autorstwo Kosińskiego Malowanego ptaka. Ponoć nie znał jeszcze wówczas tak dobrze języka angielskiego, aby móc stworzyć takie dzieło. Ponadto, książka napisana jest w innym stylu niż reszta jego książek. W przypadku innych swoich dzieł posądzany był także o plagiat. Jak było, już nigdy się nie dowiemy. Jerzy Kosiński był uważany za wielkiego mitomana, sam stworzył liczne swoje życiorysy. Polecam ciekawy artykuł na temat Kosińskiego - TUTAJ.


11. Neuromancer, William Gibson

Neuromancer ebook

Data wydania: 1984

Gatunek: SF, cyberpunk

Neuromancer wraz z Graf Zero i Mona Liza Turbo tworzą Trylogię Ciągu. Książka zdobyła nagrodę Hugo i nagrodę Nebula. William Gibson uważany jest za ojca cyberpunku. Jest także autorem scenariuszy do filmów Obcy 3 (jednak scenariusz znacznie zmieniono) oraz Johnny Mnemonic.


12. Nie opuszczaj mnie, Kazuo Ishiguro

Nie opuszczaj mnie ebook

Data wydania: 2005

Gatunek: SF

Kazuo Ishiguro za ksiażkę Nie opuszczaj mnie zdobył nagrodę Bookera w 2005 roku.


13. Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa, C.S. Lewis

Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa, C.S. Lewis ebook

Data wydania: 2015

Gatunek: fantasy, dla dzieci

C.S. Lewis był jednym z najbliższych przyjaciół J.R.R. Tokiena (ebook o ich relacji tutaj: Tolkien i C. S. Lewis. Historia niezwykłej przyjaźni).


14. Paragraf 22Joseph Heller

 Paragraf 22, Joseph Heller ebook  Paragraf 22, Joseph Heller audiobook

Data wydania: 1961

Gatunek: powieść obyczajowa, literatura wojenna

Tytułowy Paragraf 22 mówił o tym, że żołnierz ma prawo natychmiast zakończyć pełnienie służby na własną prośbę z powodu własnej choroby psychicznej, jednak ktoś, kto w trosce o uratowanie własnego życia wnosi o zwolnienie ze służby, udowadnia tym samym, że jest psychicznie zdrowy, a tym samym nie może prosić o zwolnienie z powodu choroby psychicznej.


15. Pod osłoną nieba, Paul Bowles

Pod osłoną nieba, Paul Bowles ebook

Data wydania: 1949
Gatunek: powieść obyczajowa

W 1990 roku Bernardo Bertolucci nakręcił film na podstawie książki Paula Bowlesa o tym samym tytule Pod osłoną nieba z Debrą Winger i Johnem Malkovichem w rolach głównych.

 

16. Pokuta, Ian McEwan

Pokuta, Ian McEwan ebook Pokuta, Ian McEwan audiobook

Data wydania: 2001
Gatunek: powieść obyczajowa

Książka Pokuta w 2001 roku była nominowana do Nagrody Bookera.

17. UbikPhilip K. Dick

Ubik,  Philip K. Dick ebook

Data wydania: 1969

Gatunek: powieść obyczajowa

Philip K. Dick nie był szerzej znany za życia. Dopiero w latach 90. odkryto jego literaturę na nowo. Był uzależniony od alkoholu i narkotyków, co prawdopodobnie wpływało na jego duże tempo pisania: w ciągu dwóch lat, w czasie największego uzależnienia, napisał 11 powieści i około 60 opowiadań. Podejrzewa się także, że Philip K. Dick cierpiał na schizofrenię paranoidalną. W pewnym okresie swojego życia autor twierdził nawet, że Stanisław Lem był prowokacją komunistów. Doniósł FBI o swoich podejrzeniach wobec Polaka.


18. Umiłowana, Toni Morrison

Umiłowana, Toni Morrison ebook

Data wydania: 1987

Gatunek: powieść obyczajowa

W 1993 roku Toni Morrison otrzymała literacką nagrodę Nobla. Za książkę Umiłowana zdobyła także Nagrodę Pulitzera oraz American Book Award.


19. Wielki Gatsby, Francis Scott Fitzgerald

Wielki Gatsby, Francis Scott Fitzgerald ebook Wielki Gatsby, Francis Scott Fitzgerald ebook Wielki Gatsby, Francis Scott Fitzgerald audiobook Wielki Gatsby, Francis Scott Fitzgerald audiobook

Data wydania: 1925

Gatunek: powieść obyczajowa

Wielki Gatsby został doceniony dopiero po śmierci Fitzgeralda (za życia nie sprzedał nawet 25 tys. egzemplarzy). Książka była pięciokrotnie ekranizowana - w tym główne role grali m.in.: Robert Redford (1974) i Leonardo DiCaprio (2013). Fiztgerald był kuzynem Francisa Scotta Key'a, autora tekstu hymnu USA, The Star-Spangled Banner. Fitzgerald szlifował także dialogi kultowego filmu Przeminęło z wiatrem.

 

20. Władca pierścieniJ.R.R. Tolkien

Władca pierścieni, J.R.R. Tolkien ebook Władca pierścieni, J.R.R. Tolkien audiobook

Data wydania: 1954-1955

Gatunek: fantasy

Władca pierścieni składa się z 3 tomów: Drużyna pierścienia, Dwie wieże, Powrót Króla. Tolkien pisał dzieło 12 lat. Tolkien był poliglotą, znał około 30 języków głównie wymarłych, germańskich i celtyckich: m.in. łacinę, starożytną grekę, hebrajski, gocki, nordycki, staroislandzki, anglosaski, staroirlandzki, średniowieczny i współczesny walijski, niemiecki, niderlandzki, szwedzki, duński,norweski, hiszpański, francuski, lombardzki, włoski, fiński, esperanto, rosyjski. Uczył się także polskiego, lecz uważał go za trudny język i nie potrafił się nim dobrze posługiwać.

 

21. Zabić drozda, Harper Lee

Zabić drozda, Harper Lee ebook Zabić drozda, Harper Lee audiobook

Data wydania: 1960

Gatunek: powieść obyczajowa

Książka zawiera elementy biograficzne. Harper Lee była córką szanownego miejscowego prawnika. Pierwowzorem postaci Dilla był Truman Capote, z którym autorka przyjaźniła się w dzieciństwie. Zresztą sam Capote zadedykował książkę Z zimną krwią m.in. Harper Lee. Sama była świadkiem wielu konfliktów na tle rasowym. Książka Zabić drozda została wyróżniona Nagrodą Pulitzera w kategorii powieść. Książka została zekranizowana w 1962 roku. Film z Gregorym Peckiem zdobył Oskara.


22. Złoty notes, Doris Lessing

Złoty notes, Doris Lessing ebook

Data wydania: 1962

Gatunek: powieść obyczajowa

Doris Lessig jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2007.

23. Białe zęby, Zadie Smith

Białe zęby Zadie Smith ebook

Data wydania: 2002

Gatunek: powieść obyczajowa

Książka została nagrodzona The Guardian First Book Award Whitbread Prize

 

Książki, których nie dostaniecie w wersji elektroniecznej, ale dostępne są inne ebooki i audiobooki danego autora:
24. 1984, George Orwell
25. 49 idzie pod młotek, Thomas Pynchon
26. Biały szum, Don DeLillo
27. Dom pana Biswasa, V. S. Naipaul
28. Forsa, Martin Amis
29. Infinite Jest, David Foster Wallace
30. Mrs. Dalloway, Virginia Woolf 
31. Ragtime, E.L. Doctorow
32. Slaughterhouse Five, Kurt Vonnegut 
33. Tęcza grawitacji, Thomas Pynchon
34. The Confessions of Nat Turner, William Styron
35. The Sportswriter, Richard Ford
36. To the Lighthouse, Virginia Woolf 
37. Uciekaj, Króliku, John Updike
38. W drodze, Jack Kerouac
39. Zamieć, Neal Stephenson
40. Ze śmiertelnego zimna, John le Carré

 

Poniższych książek nie dostaniecie w ebooku ani audiobooku. Brak także innych książek elektronicznych autorów:

41. A Dance to the Music of Time, Anthony Powell
42. A Death in the Family, James Agee
43. Appointment in Samarra, John O'Hara
44. Are You There God? It’s Me, Margaret, Judy Blume
45. Asystent, Bernard Malamud
46. Bakunowy faktor, John Barth
47. Biały ogień, Vladimir Nabokov
48. Buszujący w zbożu, Jerome David Salinger
49. Dog Soldiers, Robert Stone
50. Droda do Indii, Edward Morgan Forster
51. Droga do szczęścia, Richard Yates
52. Dzień szarańczy, Nathanael West
53. Falconer, John Cheever
54. Fiesta, William  Faulkner 
55. Garść prochu, Evelyn Waugh
56. Głęboki sen, Raymond Chandler
57. Głoś to na górze, James Baldwin
58. Graj jak się da, Joan Didion
59. Gubernator, Robert Penn Warren
60. Herzog, Saul Bellow
61. Housekeeping, Marilynne Robinson
62. Jim szczęściarz, Kingsley Amis
63. Kinoman, Walker Percy
64. Kochanica Francuza, John Fowles
65. Krwawe żniwo , Dashiell Hammett
66. Light in August, William Faulkner
67. Lolita, Vladimir Nabokov
68. Loving, Henry Green
69. Mechaniczna pomarańcza, Anthony Burgess
70. Moc i chwała, Graham Greene
71. Nagi lunch, William S. Burroughs
72. Nazwij to snem, Henry Roth
73. Niewidzialny człowiek, Ralph Ellison
74. Opętanie, A.S. Byatt
75. Pełnia życia panny Brodie, Muriel Spark
76. Pod wulkanem, Malcolm Lowry
77. Powrót do Brideshead, Evelyn Waugh
78. Pożegnanie z Berlinem, Christopher Isherwood
79. Przeminęło z wiatrem, Margaret Mitchell
80. Przypadki Augiego Marcha, Saul Bellow
81. Sedno sprawy, Graham Greene
82. Serce to samotny myśliwy, Carson McCullers
83. Sweeny wśród drzew, Flann O’Brien
84. Syn swego kraju, Richard Wright
85. Ślepy zabójca, Margaret Atwood
86. Śmierć przychodzi po arcybiskupa, Willa Cather
87. Świat się rozpada, Chinua Achebe
88. The Bridge of San Luis Rey, Thornton Wilder
89. The Death of the Heart, Elizabeth Bowen
90. The Man Who Loved Children, Christina Stead
91. The Recognitions, William Gaddis
92. The Sun Also Rises, Ernest Hemingway
93. Their Eyes Were Watching God, Zora Neale Hurston
94. Tragedia amerykańska, Theodore Dreiser
95. W sieci, Iris Murdoch
96. Watchmen, Alan Moore 
97. Wide Sargasso Sea, Jean Rhys
98. Władca much, William Golding
99. Wybawienie, James Dickey
100. Zwrotnik Raka, Henry Miller

 

I jak Wam się podoba lista? Dużo z niej książek przeczytaliście? Ja tylko 8 tytułów. Niestety, słabiutko... Już wiem, że jedno z moich przyszłorocznych postanowień będzie nadrobienie zaległości w czytaniu klasyki. Oczywiście, o ile będą ebooki!

 

Przyjemnej lektury!

 

Paulina Poniewska

2015-08-08, Kraków / Kielce

 

Źródła:

wikipedia.org

http://entertainment.time.com/2005/10/16/all-time-100-novels/

http://culture.pl/pl/tworca/jerzy-kosinski

 


Jeśli jakiś ebook Was zainteresował, to polecam zapoznać się z darmowym fragmentem książki dostępnym online bez konieczności ściągania pliku na dysk. Jest to zazwyczaj pierwsze 10% książki elektronicznej. Na karcie książki kliknijcie w poniższy przycisk i możecie czytać. 

 

Czytajcie, co kupujecie!


UWAGA: Chcecie kupić e-booka jeszcze taniej niż aktualna cena na stronie, to skorzystajcie z alertu cenowego BOOK TO. Na stronie ebooka i audiobooka znajdziecie przycisk BOOK TO. Określcie swoją cenę, podajcie swój adres e-mail, a my damy Wam znać, jak tylko wybrany e-book osiągnie Waszą stawkę. To sposób na oszczędne czytanie! 

 

Polecane wpisy na blogu:

1Najlepsze książki fantasy i SF

2. Najlepsze polskie kryminały: Nagroda Wielkiego Kalibru.

3. Nagroda Pulitzera

4. Najlepsze powieści historyczne

5. George R.R. Martin poleca książki, które musisz przeczytać