Nagroda Pulitzera. Nagrody literackie część 2

Nagroda Pulitzera. Nagrody literackie część 2

Macie problem z wyborem ebooka do czytania? Jednym ze sposobów na wybranie fajnej książki jest kierowanie się rekomendacjami, sprawdzanie, co czytają i polecają inni, a najlepiej osoby, które "znają się rzeczy". No właśnie!

Tym razem zebrałam poniżej ebooki i audiobooki, które mają na swoim koncie nagrodę Pulitzera lub zostały do niej nominowane. Oczywiście, koncentruję się wyłącznie na książkach elektronicznych (z jednym małym wyjątkiem). Pewnie na polskim rynku można kupić więcej książek nagrodzonych, ale niestety, nie ma ich w ebooku, stąd ich pominięcie w tym tekście.

Nagroda Pulitzera to jedna z najważniejszych amerykańskich nagród w dziedzinie kultury, przyznawana od 1917 roku za wybitne dokonania w kategoriach: dziennikarstwo, literatura i muzyka. Nagroda została ufundowana przez Josepha Pulitzera, amerykańskiego dziennikarza i wydawcę węgierskiego pochodzenia. Jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia, wybiera kandydatów (głównie) spośród twórców amerykańskich w 21 kategoriach. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych na świecie.

Przeczytałam cztery z poniższych ebooków: DrogaCormac McCarthyWszystko za Everest Jon KrakauerZabić DrozdaHarper Lee oraz Imperium księżyca w pełniS. C. Gwynne i na pewno dwa pierwsze tytuły są w moim TOP10 najlepszych książek, jakie w życiu przeczytałam. 

 


E-booki i audiobooki nagrodzone lub nominowane do Pulitzera:

Jeśli jakiś ebook Was zainteresował, to polecam zapoznać się z darmowym fragmentem dostępnym online bez konieczności ściągania pliku na dysk. Jest to zazwyczaj pierwsze 10% książki elektronicznej. Na karcie książki kliknijcie w poniższy przycisk i możecie czytać. 

 Nie kupujcie kota w worku - czytajcie darmowe fragmenty!


Kategoria: biografia i autobiografia

1. Czarny hrabiaTom Reiss

1. Czarny hrabia, Tom Reiss ebook


Kategoria: powieść

1. Szczygieł, Dona Tartt 2. Dziecko śnieguEowyn Ivey 3. Majsterka, Poul Harding 4. Olive KitteridgeElizabeth Strout 5. Droga, Cormac McCarthy 6. Kiedy ulegnęChang-Rae Lee 7. Amerykańska sielanka, Philip Roth 8. Lekcje oddychania, Anne Tyler 9. Umiłowana, Toni Morrison 10KorektyJonathan Franzen 11. Zabić Drozda, Harper Lee 12. Obiad w restauracji dla samotnych, Anne Tyler 13. PtasiekWilliam Wharton, 14. Midlesex, Jeffrey Eugenides 15. Światło, którego nie widać, Anthony Doerr 16. Przeminęło z wiatrem, Margaret Mitchell

 

 

1. Szczygieł, Dona Tartt ebook 2. Dziecko śniegu, Eowyn Ivey  ebook 3. Majsterka, Poul Harding ebook 4. Olive Kitteridge, Elizabeth Strout  ebook 5. Droga, Cormac McCarthy  6. Kiedy ulegnę, Chang-Rae Lee ebook 7. Amerykańska sielanka, Philip Roth ebook 8. Lekcje oddychania, Anne Tyler ebook 9. Umiłowana, Toni Morrison  ebook 10. Korekty, Jonathan Franzen ebook 11. Zabić Drozda, Harper Lee ebook 12. Obiad w restauracji dla samotnych, Anne Tyler  ebook 13. Ptasiek, William Wharton ebook 14. Middle sex ebook 15. Światło, którego nie widać 16.  Przeminęło z wiatrem


Kategoria: literatura faktu

1. ZwrotStephen Greenblatt 2. Cesarz wszech chorób. Biografia raka, Siddhartha Mukherjee 3. Zawsze piękneKatherine Boo 4. Rozliczenie z imperiumCaroline Elkins 5. Imperium księżyca w pełniS. C. Gwynne 6. Postwar. A History of Europe Since 1945, Tony Judt 7. Grobowiec Lenina, David Remnick 8. The Quest. W poszukiwaniu energiiDaniel Yergin 9. Tabula rasa. Spory o naturę ludzkąSteven Pinker 10. Ukryta rzeczywistość. W poszukiwaniu wszechświatów równoległych, Brian Greene 11. Wszystko za EverestJon Krakauer

1. Zwrot, Stephen Greenblatt  ebook 2. Cesarz wszech chorób. Biografia raka, Siddhartha Mukherjee  ebook 3. Zawsze piękne, Katherine Boo ebook 4. Rozliczenie z imperium, Caroline Elkins ebook 5. Imperium księżyca w pełni, S. C. Gwynne ebook 6. Postwar. A History of Europe Since 1945, Tony Judt 7.  Grobowiec Lenina, David Remnick ebook 8. The Quest. W poszukiwaniu energii, Daniel Yergin ebook 9. Tabula rasa. Spory o naturę ludzką, Steven Pinker ebook 10. Ukryta rzeczywistość. W poszukiwaniu wszechświatów równoległych, Brian Greene ebook  11. Wszystko za Everest, Jon Krakauer ebook

 


UWAGA: Jeśli chcielibyście kupić jakiegoś ebooka, ale jego cena jest zbyt wysoka, to skorzystajcie z naszej usługi BOOK TO czyli alertu cenowego. Na każdej karcie książki znajdziecie przycisk BOOK TO. Wystarczy zaznaczyć swoją cenę, podać swój adres mailowy, a my damy Wam znać, jak tylko wskazany ebook osiągnie Waszą stawkę. To sposób na oszczędne czytanie! 

 

Polecam wcześniejszy wpis z cyklu Nagrody literackie:

1. Najlepsze książki fantasy i SF. Nagrody literackie część 1: Hugo, Nebula, World Fantasy Award, Locusa, Arthura C. Clarke’a.

 

 

Przyjemnej lektury!

 

Paulina Poniewska

2015-06-09, Kraków / Kielce