Ekranizacje 2015 czyli 15 książek, które warto przeczytać zanim obejrzysz je w kinie

Ekranizacje 2015 czyli 15 książek, które warto przeczytać zanim obejrzysz je w kinie

Poniżej wybrałam filmy, które weszły już lub dopiero wejdą do polskich kin w 2015 roku (choć część z nich swoje światowe premiery mogły mieć jeszcze w ubiegłym roku). Sami zdecydujcie czy wolicie najpierw przeczytać e-booka, a później wybrać się do kina, czy na odwrót i porównać ekranizację z oryginałem. Ja akurat należę do tej pierwszej grupy... I najczęściej jestem niestety rozczarowana. Dla własnego zdrowia psychicznego poważnie rozważam przeniesienie się do grupy "najpierw film, potem e-book", bo za dużo nerwów mnie kosztuje każde wyjście do kina i narzekanie, że "wszystko" jest nie tak!!!

Ostatnio doświadczyłam tego na filmie "Ziarno prawdy". I tutaj narażę się pewnie wielu osobom, ale Robert Więckiewicz kompletnie nie pasuje mi do roli Teodora Szackiego. I nie ma to nic wspólnego z tym, że ja widzę w tej roli Daniela Craiga... No po prostu NIE. Poza tym, krytycznych uwag do filmu mam o wiele, wiele więcej. Powiem tak, książka zdecydowanie lepsza!

Ale wracając do tego, co jest lepsze książka czy film to na przykład słyszałam też, że ponoć film "Pięćdziesiąt twarzy Greya" jest lepszy od e-booka... A Wy co myślicie?  Z tegorocznych filmów oglądałam jeszcze "Grę tajemnic" i mogę szczerze polecić tę produkcję. E-book czeka w kolejce do czytania. Na pewno zdecyduję się obejrzeć "Marsjanina" - kocham Matta Damona, a o historii e-booka już kilka razy pisałam i teraz też to robię poniżej. Polecam!

Z takich ciekawostek filmowych, to w tym roku na dużym ekranie możemy obejrzeć dzieciaki znanych aktorów: córkę Dona Johnsona i Melanie Griffith oraz syna Clinta Eastwooda... W jakim filmie? - czytajcie niżej!

Na koniec, muszę dodać, że wszystkie książki, na podstawie których powstały opisane filmy, są także w e-booku. Fajnie, że wydawcy kupując prawa do książek, pamiętają o nas e-bookowcach i obecnie większość wydawanych nowości i bestsellerów pojawia się na rynku od razu także w wersji elektronicznej. 

 

link do wpisu: EKRANIAZACJE 2017

 

Przeczytaj zanim obejrzysz - EKRANIZACJE 2015: 


1. Alan Turing. EnigmaAndrew Hodges, Albatros / Tytuł filmu: Gra tajemnic

  Alan Turing, Enigma ebook

Data premiery: Polska styczeń 2015, Świat: sierpień 2014

Reżyseria: Morten Tyldum (m.in.: Kumple)

Obsada: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Charles Dance

Opis: Alan Turing był matematykiem, którego prace nad łamaniem kodów zmieniły bieg II wojny światowej. Zwerbowany w 1938 roku przez wywiad brytyjski jako nieśmiały, młody nauczyciel z Cambridge, łączył w sobie genialną logikę z talentem inżynierskim. W 1940 roku skonstruowane przez niego urządzenia łamały kodowane przez Enigmę szyfry sił powietrznych hitlerowskich Niemiec. Turing przed wojną wymyślił pojęcie maszyny uniwersalnej, a w roku 1945 przekształcił je w pierwszy projekt komputera cyfrowego. Jego eksperymenty przyczyniły się również do rozwoju prac nad sztuczną inteligencją. Jednakże wizje Turinga wykraczały daleko poza jego dokonania, gdyż realizacja części projektów nie była możliwa z uwagi na ówczesną technikę. W roku 1952 z powodu homoseksualizmu Alan Turing został uznany za przestępcę i poddany upokarzającym procedurom. W roku 1954, mając zaledwie 41 lat, popełnił samobójstwo.


2. Motyl, Lisa Genova, Filia   >>> OSKAR 2015: Julienne Moore <<<

 Motyl Genova ebook

Data premiery: Polska: brak danych, Świat: wrzesień 2014, 

Obsada: Julianne Moore, Alec Baldwin, Kate Bosworth, Kristen Stewart

Opis: Alice Howland zaczyna tracić pamięć. Początkowo,lekarze kładą to na karb zmęczenia i stresu. Ale mylą się. Alice jest matka trójki dorosłych dzieci, profesorem Harvardu, uprawia Jogging i korzysta z życia, jest spełnioną kobietą. Diagnoza Alzheimer we wczesnym początku, jest dla niej wyrokiem. Kobieta musi pogodzić się z tym, że niebawem straci swoją tożsamość. Zapomni kim jest, co kocha, a czego nienawidzi. Przestanie poznawać swoje dzieci. Próbuje się przed tym bronić  tworząc w swoim komputerze, niczym dodatkowy dysk pamięci, specjalny folder o nazwie: MOTYL.

Ciekawostka: Julianne Moore za ta rolę otrzymała Oskara w kategorii główna rola kobieca. 


3. Kroniki Wardstone 1. Zemsta czarownicyJoseph Delaney, Jaguar / Tytuł filmu: Siódmy syn

 Zemsta czarownic ebook

Data premiery: Polska: styczeń 2015, Świat: grudzień 2015

Obsada: Jeff Bridges, Ben Barnes, Julianne Moore, Kit Harington (pamiętacie Jona Snow ... )

Opis: Thomas Ward, siódmy syn siódmego syna, zostaje oddany do terminu u miejscowego stracharza. Praca jest cieżka, mistrz surowy, tak więc wielu wcześniejszych uczniów nie podołało trudom nauki. Thomas musi się nauczyć przepędzać duchy, poskramiać czarownice i więzic boginy. Kiedy jednak niechcacy uwalnia Mateczkę Malkin, najgorszą wiedźmę w Hrabstwie, zaczyna sie koszmar... 


4. Nie wymachuj mi tym gnatemKyril Bonfiglioli, Czarna Owca

 Nie wymachuj tym gnatem ebook

Data premiery: styczeń 2015

Obsada:  Johnny Depp, Gwyneth Paltrow, Paul Bettany, Ewan McGregor

Opis: Nazywam się Charlie Mortdecai. Lubię sztukę, pieniądze, sprośne dowcipy i alkohol. Bardzo dobrze mi się wiedzie... Czcigodny Charlie Mortdecai zdegenerowany arystokrata i niemoralny marszand tkwi w kłopotach po uszy. Nadkomisarz Martland poszukuje skradzionego obrazu Goi i podejrzewa, że Charlie albo ma płótno, albo wie, gdzie się ono znajduje. Nie myli się, niestety. Co gorsza, okazuje się, że to dzieło sztuki przysparza nieszczęsnemu marszandowi i jego łobuzowatemu służącemu Jockowi nie lada problemów. Jeśli nie będą ostrożni, kilku paskudnych typów z bronią może ich zabić na śmierć.


5. Cel snajpera. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach amerykańskiej armiiChris Kyle, Znak

 Cel snajpera. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach amerykańskiej armii ebook

Data premiery: Polska: luty 2015, Świat: listopad 2014

Reżyseria: Clint Eastwood

Obsada: Bradley Cooper, Sienna Miller, Luke Grimes, Jake McDorman

Opis: Historia kariery wojskowej i życia osobistego Chrisa Kyle'a, który zyskał sławę najlepszego snajpera w historii elitarnej jednostki Navy SEALs.  Chris Kyle to najbardziej niebezpieczny snajper w dziejach amerykańskiej armii i Navy SEALs. 


6. Ziarno prawdyZygmunt Miłoszewski, WAB

 Ziarno prawdy ebook

Data premiery: styczeń 2015

Reżyseria: Borys Lankosz

Obsada: Robert Więckiewicz, Jerzy Trela, Magdalena Walach, Krzysztof Pieczyński, Andrzej Zieliński

Opis: Jest wiosna 2009 roku, prokurator nie pracuje już w Warszawie, pożegnał się z przeszłością i karierą, by przenieść się do Sandomierza. Tu zaczyna "nowe wspaniałe życie", ale dość szybko spotyka go rozczarowanie. W obcej i nieprzyjaznej rzeczywistości rozgoryczony Szacki prowadzi śledztwo w sprawie dziwacznego morderstwa, którego ofiara to sandomierska działaczka społeczna, kobieta szanowana i ceniona, o nieskazitelnej reputacji. Dochodzenie napotyka piętrzące się przeszkody i ścianę milczenia, a jednocześnie towarzyszy mu gorączka medialna. Ważnym kontekstem staje się bolesny splot relacji polsko-żydowskich oraz historia, która wydarzyła się przeszło sześćdziesiąt lat wcześniej...

Uwaga: Moim sybiektywnym zdaniem książka o niebo lepsza ...


7. Pięćdziesiąt twarzy Greya, EL James, Sonia Draga

  Pięćdziesiąt twarzy Greya ebook

Data premiery: luty 2015

Obsada:  Jamie Dornan, Dakota Johnson (córka Dona Johnsona i Melanie Griffith)

Opis: Niewinna studentka literatury i przystojny, zamożny biznesmen, który może wydawać się spełnieniem marzeń. Uległa dziewczyna i wprowadzający ją w tajniki perwersyjnego seksu dojrzały mężczyzna. Demoniczne pożądanie i budząca przerażenie fascynująca tajemnica.

Ciekawostka: Dakota Johnson jest córką Dona Johnsona i Melanie Griffith.


8. Serena, Ron Rash, Świat Książki

 Serena ebook

Data premiery: Polska: luty 2015, Świat: październik 2014

Obsada: Jennifer Lawrence, Bradley Cooper

Opis: Jest rok 1929, świeżo poślubieni George i Serena Pembertonowie przyjeżdżają z Bostonu w góry Karoliny Północnej, gdzie zamierzają stworzyć imperium drzewne. Choć George żył tam wcześniej i zdążył nawet spłodzić nieślubne dziecko, Serena jest w tych okolicach nowicjuszką – szybko jednak udowadnia, że potrafi dorównać każdemu mężczyźnie: nadzoruje pracę drwali, poluje na grzechotniki, ratuje nawet życie mężowi. Razem zabijają albo niszczą bezlitośnie każdego, kto traci ich łaski. Kiedy jednak Serena się dowiaduje, że nigdy nie zajdzie w ciążę, postanawia zamordować nieślubnego syna George’a. Matka i dziecko zaczynają walkę o przetrwanie, a gdy w Serenie rodzi się podejrzenie, że George ich chroni, pełne namiętności małżeństwo Pembertonów wali się z wolna w gruzy, opowieść zaś zmierza do szokującego finału.


9. Dzika droga. Jak odnalazłam siebieCheryl Strayed, Znak

 Dzika droga. Jak odnalazłam siebie

Data premiery: Polska: luty 2015, Świat: sierpień 2014

Reżyseria: Jean-Marc Vallée (m.in.: Witaj w klubie)

Obsada: Reese Witherspoon, Laura Dern, Thomas Sadoski

Opis: Życie Cheryl nie było pasmem sukcesów. Wręcz przeciwnie. Najpierw zaczęło sypać się małżeństwo, potem nastąpiła seria miłosnych wpadek, a na końcu spadł na nią prawdziwy cios – straciła najbliższą osobę. Zawsze miała w życiu pod górkę, ale tym razem los grubo przesadził. Zła i rozżalona, rozpaczliwie szukała wyjścia z sytuacji, nowej drogi życiowej. Jak to zwykle bywa, zadecydował przypadek. Impulsem do zmian okazała się podróż życia. Podróż szlakiem wiodącym wzdłuż Ameryki Północnej. Podróż w głąb siebie. Co prawda nie wszystko poszło tak, jak sobie wyobrażała. Miało być rozgwieżdżone niebo i zapach łąki, a nie przeprawa w jednym bucie i tachanie ciężkiego plecaka z piłą. Ale się opłaciło. Bo zgodnie z zasadą co nas nie zabije, to nas wzmocni – Cheryl wygrała. Ruszyła w podróż jako dziewczynka, wróciła jako dojrzała kobieta. Pewna siebie, silna, gotowa zawalczyć o siebie i o swoje życie. Udowodniła, że DROGĘ warto wybrać sobie samemu.


10. Zbuntowana, Veronica Roth, Amber

 Zbuntowana ebook

Data premiery: marzec 2015

Obsada: Shailene Woodley, Theo James, Ansel Elgort, Kate Winslet

Opis: Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony. Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest niezgodny - i musi być wyeliminowany... Szesnastoletnia Beatrice dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą. Porzuca Altruizm i swoją rodzinę, by jako Tris stać się twardą, niebezpieczną Nieustraszoną. Będzie musiała przejść brutalne szkolenie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami, nauczyć się ufać innym nowicjuszom i przekonać się, czy w nowym życiu, jakie wybrała, jest miejsce na miłość. Ale Tris ma tajemnicę, której musi strzec przed wszystkimi, bo wie, że jej odkrycie oznacza dla niej śmierć.


11. Mroczny zakątekGillian Flynn, Znak

 Mroczny zakątek ebook

Data premiery: lato 2015

Obsada: Charlize Theron, Nicholas Hoult, Drea de Matteo, Tye Sheridan

Opis: Libby Day była małą dziewczynką, gdy zamordowano jej matkę i dwie starsze siostry. To jej zeznania doprowadziły do skazania jej piętnastoletniego brata Bena na dożywocie. Dziś, po dwudziestu pięciu latach, Ben nadal siedzi w więzieniu, a Libby desperacko potrzebuje pieniędzy. Kiedy więc członkowie Klubu Zbrodni, stowarzyszenia, które fascynuje się tajemniczymi zabójstwami uznają, że Ben został niesłusznie skazany i proponują jej pieniądze w zamian za pomoc w jego uwolnieniu, Libby nie może się nie zgodzić. Musi poradzić sobie z demonami przeszłości, ocenić, co naprawdę pamięta z tamtej nocy, a co wmówiono jej w trakcie śledztwa i wreszcie poznać prawdę o swojej rodzinie. Czy brutalnego morderstwa dopuścił się brat, posądzany o satanizm? Czy śledczy popełnili błąd? 


12. Najdłuższa podróżNicholas Sparks, Albatros

Najdłuższa podróż ebook

Data premiery: Polska: czerwiec 2015, Świat: kwiecień 2015

Obsada: Scott Eastwood (syn Clina Eastwooda), Britt Robertson

Opis: Ira Levinson ma za sobą długie życie, przed sobą – zgodnie z diagnozą lekarzy, zaledwie kilka miesięcy. Kiedy prowadzony przez niego samochód wypada z oblodzonej trasy i stacza się po skarpie, zakleszczony w nim ciężko ranny Ira jest pogodzony z tym, co nieuchronne. Szanse, że ktoś z mało uczęszczanej drogi dostrzeże przysypane śniegiem auto, są bliskie zeru. Ira nie liczy na żadną pomoc, a jednak ją otrzymuje – od Ruth, zmarłej przed dziewięcioma laty żony,która pojawia się w jego majakach tak prawdziwa, że niemal może jej dotknąć. gdy wspominają spędzone razem dramatyczne, ale szczęśliwe lata, a Ruth próbuje wykrzesać w nim wolę przetrwania. Cztery miesiące wcześniej Sophia poznaje sympatycznego Luke’a, który w rycerski sposób staje w jej obronie, kiedy jest nagabywana przez swojego byłego chłopaka. Wzajemna sympatia szybko przeradza się w głębsze uczucie, choć tych dwoje dzieli właściwie wszystko. Ona jest studentką ostatniego roku historii sztuki, on zakończył edukację na szkole średniej. Ona wciąż korzysta z uroków beztroskiego życia w campusie, on musi się mierzyć z twardą rzeczywistością życia na farmie zagrożonej przejęciem przez bank. Ona liczy na otrzymanie posady w muzeum w jednym z wielkich miast, on na zwycięstwo w zawodach rodeo, które umożliwi mu zachowanie farmy. Gdzie tu miejsce na wspólną przyszłość? Czy losy starego, żegnającego się z życiem człowieka mogą zmienić bieg historii pary młodych ludzi, którzy dopiero w życie wchodzą.

Ciekawostka: Scott Eastwood jest synem Clina Eastwooda - czyż nie podobny?


13. Papierowe miastaJohn Green, Bukowy Las

 Papierowe miasta ebook

Data premiery: Polska: brak danych, Świat: czerwiec 2015

Obsada: Cara Delevingne, Nat Wolff

Opis: Quentin Jacobsen - dla przyjaciół Q - od zawsze jest zakochany we wspaniałej koleżance, zbuntowanej Margo Roth Spiegelman. W dzieciństwie przeżyli razem coś niesamowitego, teraz chodzą do tego samego liceum. Pewnego wieczoru w przewidywalne, nudne życie chłopaka  wkracza Margo w stroju nindży i wciąga go w niezły bałagan. Po czym znika. Quentin wyrusza na poszukiwanie dziewczyny, która go fascynuje, idąc tropem skomplikowanych wskazówek, jakie zostawiła tylko dla niego. Żeby ją odnaleźć, musi pokonać setki kilometrów. Po drodze przekonuje się na własnej skórze, że ludzie są w rzeczywistości zupełnie inni, niż sądzimy.


14. Victor FrankensteinMary Shelley

 Victor Frankenstein ebook Victor Frankenstein ebook

Data premiery: październik 2015

Obsada: Daniel Radcliffe, James McAvoy

OpisFrankenstein zrodził się w okolicznościach, które obrosły legendą: w 1816, słynnym "roku bez lata", u podnóża szwajcarskich Alp, z gotyckiej zabawy poetów romantycznych, którzy umilali sobie deszczowe wieczory wymyślaniem opowieści niesamowitych. Angielski żeglarz Robert Walton utknął wśród arktycznych lodów. Pewnego dnia do jego statku dociera na saniach wycieńczony rozbitek: szwajcarski przyrodnik Wiktor Frankenstein. Gdy odzyskuje siły, rozpoczyna niesamowitą opowieść o najwspanialszym i najstraszniejszym dziele swego życia: ulepionej w laboratorium ludzkiej istocie, która obróciła się przeciwko niemu...


15. MarsjaninAndy Weir, Muza

 

Data premiery: listopad 2015

Reżyseria: Ridley Scott

Obsada: Matt Damon, Jessica Chastain, Jeff Daniels, Kristen Wiig

Opis: Straszliwa burza piaskowa sprawia, że marsjańska ekspedycja, w której skład wchodzi Mark Watney, musi ratować się ucieczką z Czerwonej Planety. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek bez łączności z Ziemią. Co gorsza, zarówno pozostali członkowie ekspedycji, jak i sztab w Houston uważają go za martwego, nikt więc nie zorganizuje wyprawy ratunkowej; zresztą, nawet gdyby wyruszyli po niego niemal natychmiast, dotarliby na Marsa długo po tym, jak zabraknie mu powietrza, wody i żywności. Czyżby to był koniec? Nic z tego. Mark rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie, w której równie ważną rolę co naukowa wiedza, zdolności techniczne i pomysłowość odgrywają niezłomna determinacja i umiejętność zachowania dystansu wobec siebie i świata, który nie zawsze gra fair…

Ciekawostka: Ciekawa jest historia książki: Endy Weir, opublikował na swojej stronie pdf do pobrania za darmo. NIedługo później, na prośby zachwyconych czytelników ebook znalazł się w Amazonie, gdzie w szybkim tempie zdobył szczyt listy bestsellerów. Zaraz po tym do Weira zgłosił się Wydawca, który opublikował książkę w papierze.

 

Przyjemnej lektury i miłego oglądania!

 

Źródła:

http://www.filmweb.pl/

http://www.imdb.com/

http://www.buzzfeed.com/ariellecalderon/books-to-movies-2015#.ebXG0jYZK

http://belchatow.naszemiasto.pl/artykul/10-ksiazek-ktore-musisz-przeczytac-w-2015-roku,2687744,art,t,id,tm.html

 

 

Paulina Poniewska, 23-03-2015