Najlepsze e-booki roku 2014

Najlepsze e-booki roku 2014

Rok 2014 już za nami. Jak chyba każdy uwielbiam czytać wszelkie rankingi, listy, zestawienia wszystkiego, co się tylko da. Dlatego korzystając z możliwości, jakie daje mi ten blog, postanowiłam sama przedstawić swoją własną listę najciekawszych ebooków roku 2014 (oczywiście dla mnie). Większość z nich czytałam, ale nie wszystkie. Na liście uwzględniłam tytuły, które sprzedawały się dobrze lub bardzo dobrze, były popularne, polecane przez moich przyjaciół, znajomych czy też czytałam o nich na wielu blogach literackich. Wybrane przeze mnie książki są z różnych kategorii, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Po prostu, to dobre tytuły, które mogę z czystym sumieniem każdemu polecić.

Oczywiście, jest to subiektywna lista, która pewnie w oczach krytyków literackich, znawców i koneserów tylko dobrej literatury, spotkałaby się z tylko płaczem i zgrzytaniem zębami. Ale mam nadzieję, że Wam się spodoba.

Od razu zaznaczam, nie sugerujcie się kolejnością –  po prostu, jakaś musiała być. Każda z tych książek jest dla mnie numerem 1 roku 2014.

Fajnie też, że wszystkie poniższe ebooki są dostępne w 3 formatach: epub, mobi i pdf.

 

1. Wszechświat kontra Alex Woods, Gavin Extence, Wydawnictwo Literackie

Wszechświat kontra Alex Woods, Gavin Extence ebook

Debiut literacki Brytyjczyka i to jaki! Na pewno ten tytuł dołączy do mojej listy najlepszych książek ever. Aż dziwne, że w Polsce przeszedł on bez większego echa. Ale to pewnie z powodu swojej tematyki. Książka łączy w sobie wszystko, co powinna mieć dobra literatura – ciekawą historię, mądre przesłanie, dobre pióro oraz humor. Z opisu książki dowiadujecie się, że jest to historia chłopca, którego trafił meteoryt, i przyjaźniącego się z pewnym starszym panem, uprawiającym marihuanę (ale tylko na własny użytek!). Ale historia jest o wiele głębsza. Czytając książkę, śmiałam się i płakałam. Mega pozytywna. Jedni porównują ją do książek o Adrianie Mole’u (niestety nie czytałam), dlatego pewnie mi przychodził na myśl tylko film Forest Gump, który zresztą uwielbiam. Wszechświat kontra Alex Woods jest opowieścią o tolerancji, przyjaźni, starości i godnym umieraniu. Polecam.

 

2. Jeff Bezos i era Amazona, Brad Stone, Albatros

Jeff Bezos i era Amazona, Brad Stone, Albatros ebook

Wiele się w Polsce mówi i pisze o amerykańskim gigancie sprzedaży elektronicznej czyli Amazonie. Ale pewnie nie każdy wie o pożądanej kiedyś przez pracowników nagrodzie za dobrą pracę w postaci starych, zużytych butów oraz o „mitycznych” biurkach z drzwi. Świetnie napisana książka, jak dla mnie lektura obowiązkowa dla wszystkich Wydawców, księgarń oraz osób trudniących się sprzedażą elektroniczną. Uwaga, książka naszpikowana faktami, datami, ale warto dotrwać do końca. Osobiście wolę czytać książki o ludziach sukcesu niż poradniki teoretyków jak osiągnąć sukces. Bawiłam się także przednio, rozpoznając wiele praktyk polskich sklepów internetowych zaczerpniętych żywcem z Amazona. Jak to mówił Sam Walton, założyciel sieci Wall Mart, że zawsze należy zapożyczyć najlepsze pomysły od konkurencji. Brawo dla Allegro.

Książka roku 2013 dziennika Financial Times, Washington Post i dwutygodnika Forbes, a także banku Goldman Sachs.

 

3. Moja walka, tom 1, Karl Ove Knausgård, Wydawnictwo Literackie

Moja walka, tom 1, Karl Ove Knausgård, Wydawnictwo Literackie ebook 

Chyba jedna z najgłośniejszych książek roku 2014. Tytuł wywołał skandal w Norwegii. Autobiograficzna powieść Karla Ove, w której szczerze aż do bólu opowiada o swoim życiu rodzinnym, dojrzewaniu. Fragment opisu: Autobiograficzna powieść, w której rzeczywistość przeraża bardziej niż najmroczniejsze skandynawskie kryminały. Literackie przedsięwzięcie na skalę porównywalną do cyklu Marcela Prousta „W poszukiwaniu straconego czasu”. Książka wielka w niejednym znaczeniu tego słowa. Prawa do  wydania „Mojej walki” zakupiło dziewiętnaście krajów, a krytyka światowa uznała ją za arcydzieło.

 

4. Beksińsc.Portret podwójny, Magdalena Grzebałkowska, Znak

Beksińsc.Portret podwójny, Magdalena Grzebałkowska, Znak ebook

Jedna z najlepszych biografii malarzy jakie do tej pory czytałam (a było ich trochę). Świetnie napisana książka, z mnóstwem faktów z życia artysty i jego rodziny. Życie Beksińskich to gotowy materiał na film. Dla mnie ogromne brawa dla autorki książki, Magdaleny Grzebałkowskiej.

 

5. Gniew, Zygmunt Miłoszewski, WAB

Gniew, Zygmunt Miłoszewski, WAB ebook

Trzecia i ostatnia część trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim w roli głównej, jednym z najbardziej znanych bohaterów kryminalnych w Polsce, dostrzeżonym i docenionym na świecie. Polski autor i jego arcypolski bohater zostali dostrzeżeni przez najważniejsze media europejskie i amerykańskie. Gratulacje.

 

6. Marsjanin, Andy Weir, Muza

Marsjanin, Andy Weir, Muza ebook

Znacie historię tej książki? Autor, Endy Weir, udostępnił pdf za darmo na swojej stronie. Książka tak się spodobała czytelnikom, że plik pdf został skonwertowany do postaci epub i mobi. W Amazonie e-book znalazł się na szczycie listy bestsellerów. Zaraz po tym do Weira zgłosił się Wydawca, który opublikował książkę w papierze. W 2015 na ekranach pojawi się film Ridleya Scotta z Mattem Damonem w roli głównej. To kolejny przykład na to, że samodzielne wydanie książki w postaci ebooka może być dla autorów niezależnych pierwszym krokiem na drodze wielkiej kariery.

 

7. Niewidzialna koronaCherezińska, Zysk i s-ka

Niewidzialna korona, Cherezińska, Zysk i s-ka e-book

Jedna z moich ulubionych polskich autorek. Potrafi znakomicie połączyć historię ze światem fantasy. Jak dla mnie to trochę polski Martin, tyle, że bohaterowie Cherezińskiej istnieli naprawdę. Czyta się znakomicie.

 

8. Broad Peak. Niebo i piekło, P. Wilczyński, B. Dobroch, Wydawnictwo Poznańskie, Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak, J. Hugo-Bader, Znak

Broad Peak. Niebo i piekło, P. Wilczyński, B. Dobroch, Wydawnictwo Poznańskie ebook Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak, J. Hugo-Bader, Znak

Książki, które opisują polską tragedię, jaka rozegrała się w 2013 roku w Karakorum. Tytuły świetnie się uzupełniają. Z racji, że jestem fanką książek o górach wysokich (choć z schodzeniem po nich jest u mnie krucho) musiałam je umieścić na tej liście. Dobra literatura, gorąco polecam.

 

9. Bridget Jones. Szalejąc za facetem, Helen Fielding, Zysk i s-ka

Bridget Jones. Szalejąc za facetem, Helen Fielding, Zysk i s-ka

Do serii o perypetiach Bridget Jones i Marca Darciego zawsze będę miała sentyment. Uwielbiam Bridget! Ale mimo wszystko nie potrafię wybaczyć Helen Fielding, jak można było uśmiercić Marca Darciego! Whyyyy?!!

 

10. Rycerz Siedmiu Królestw, George R.R. Martin, Zysk i s-ka

Rycerz Siedmiu Królestw, George R.R. Martin, Zysk i s-ka ebook

Chyba dla wszystkich fanów Gry o tron, którzy na kolejne części serii muszą już czekać ponad 2 lata, książka ta była wybawieniem. Martin w najlepszych swoim wydaniu. 3 opowieści, których fabuła dzieje się przed  wydarzeniami opisanymi w pierwszej części Gry o tron, są swego rodzaju preludium do całej sagi. Polecam.

 

A jaka jest Wasza dziesiątka najlepszych książek roku 2014? Piszcie na naszym FB i +G.

 

Paulina Poniewska, 2015-01-09