G.R.R. Martin poleca książki, które musisz przeczytać, jeśli jesteś fanem „Gry o tron”

G.R.R. Martin poleca książki, które musisz przeczytać, jeśli jesteś fanem „Gry o tron”

Kto nie może się doczekać 6. części Gry o tron? Na pewno ja. Martin zdaje sobie bardzo dobrze sprawę, że jego fani coraz bardziej się niecierpliwą. Nie ukrywa też, że denerwują go ciągłe pytania o datę wydania kolejnej części. Zarzuty, że zajmuje się innymi rzeczami, zamiast siedzieć i pisać. Nie ma co się dziwić jego irytacji, bo w sieci pojawiło się dużo głosów z obawą, że nie zdąży on dokończyć sagi przed swoją śmiercią...

Przyznacie, że to może naprawdę nastrajać "bardzo pozytywnie” do pisania, zwłaszcza, że ma zaledwie 66 lat!  A co myśli sam Martin na temat tego szumu wokół? Patrzcie:

Chcąc mieć chwilowy święty spokój i żeby jego fanom było łatwiej czekać na kolejną książkę, Martin opublikował na swoim blogu listę książek, bez których nie powstałaby saga Pieśń Lodu i Ognia. Od klasyki fantasy, po literaturę grozy i powieści historyczne.

Poniżej prezentuję większość rekomendowanych tytułów. Jednak nie wszystkie książki zostały wydane w wersji elektronicznej, dlatego w przypadku braku e-booka, odsyłam do księgarni, w której znajdziecie egzemplarz drukowany.


G.R.R. Martin rekomenduje:

EBOOKI

1. Seria Królowie Przeklęci, Maurice Druon, Wydawnictwo Otwarte

      Królowie przeklęci I  Królowie przeklęci 2Królowie przeklęci 3

 

Historia średniowiecznej Francji, walka o władzę, Templariusze, spiski i zdrady, najbardziej wyszukane zbrodnie, płonące stosy, uwięzienie papieży w Awinionie, słynne zamurowanie kardynałów w kaplicy podczas konklawe, do tego trochę historii Anglii. Rządza władzy i zemsta, krew w żyłach mrozi. 

Szczególnie polecam tom 3 i 4. Ostatni tom można sobie raczej odpuścić. 

Goodreads: 4,01/5 gwiazdek


2. Władca pierścieni , J.R.R. Tolkien, Muza

Władca pierścieni , J.R.R. Tolkien, Muza ebook

Władca Pierścieni to jedna z najbardziej niezwykłych książek w całej współczesnej literaturze. Tolkien wykreował swój własny świat fantastyczny - Śródziemię  z własną historią, legendami, pieśniami i mitami oraz językiem. Świat podzielił na części i umieścił na mapie. Każda z części Śródziemia była zamieszkała przez czarodziejskie istoty. Porządek Śródziemia jest zagrożony, a kluczem do opanowania zła jest pierścień. Książka jst kontynuacją innej opowieści tego samego autora zatytułowanej Hobbit, czyli tam i z powrotem

Goodreads: 4,44/5 gwiazdek


3. Solomon Kane. Okrutne przygodRobert E. Howard, Rebis

Solomon Kane. Okrutne przygod, Robert E. Howard, Rebis ebook

Był (…) dziwną mieszanką Purytanina i Kawalera z odrobiną starożytnego filozofa oraz więcej niż odrobiną poganina. (…) Łaknienie jego duszy pchało go ciągle naprzód; przemożny pęd, by naprawić całe zło, chronić wszelkie słabsze istoty. (…) Nieobliczalny i ruchliwy jak wiatr, miał wzgląd tylko na jedną zasadę – pozostać wiernym swym ideałom sprawiedliwości i prawości. Taki był Solomon Kane.

Saga o surowym i zabójczym Purytaninie Solomonie Kane. Akcja książki rozciąga się od terenów szesnastowiecznej Anglii, po odległe afrykańskie dżungle, gdzie nie stanęła stopa białego człowieka. Wstrząsające historie o mściwych duchach, złaknionych krwi demonach i mrocznej magii, pozostającej we władaniu tchnących złem mężczyzn i kobiet. Im wszystkim przeciwstawi się posępny mściciel uzbrojony w fanatyczną wiarę oraz nieujarzmione serce wojownika.

Goodreads: 4,09/5 gwiazdek


4. Kull: Banita z AtlantydyRobert E. HowardRebis

Kull: Banita z Atlantydy, Robert E. Howard, Rebis ebook

Podczas swej błyskotliwej i trwającej zaledwie dwanaście lat kariery Robert E. Howard samodzielnie stworzył nowy gatunek, który nazwany został "magią i mieczem". W jego płodnej wyobraźni zrodziło się kilku nieprzemijających bohaterów literackich. Bezdyskusyjnie największą kreacją Teksańczyka był Conan. Jednak to we wcześniejszym cyklu opowieści o Kullu - nieustraszonym wojowniku o zadumanym umyśle filozofa - Howard zaczął rozwijać typowe dla siebie tematy oraz niezwykle sugestywne połączenie historii z mitologią, którymi odznaczały się jego późniejsze teksty o epoce hyboryjskiej.

Kull jest kimś znacznie więcej niż tylko prostszym prototypem Conana. Jest postacią fascynującą: banita z Atlantydy, który zdobywa koronę Valusii po to tylko, by stwierdzić, iż jest ona tyleż nagrodą, ile brzemieniem.

Goodreads: 4,01/5 gwiazdek


5. Conan i pradawni bogowieConan i skrwawiona koronaConan i miecz zdobywcyRobert E. HowardRebis

Conan i pradawni bogowie, ebook Conan i skrwawiona korona ebook Conan i miecz zdobywcy, Robert E. Howard, Rebis ebook

Conan jest jednym z największych literackich bohaterów w historii, człowiekiem z mieczem, który sieje śmierć i zniszczenie pośród krain epoki hyboryjskiej, mierząc się z potężnymi czarnoksiężnikami, zabójczymi potworami oraz armią bezlitosnych złodziei i łajdaków. Conan - nieokrzesany i niebezpieczny młodzieniec, zuchwały złodziej, wymachujący mieczem pirat oraz dowódca całych armii.

Goodreads: 4,15/5 gwiazdek


6. Czarnoksiężnik z Archipelagu, ZiemiomorzeUrsula K. Le Guin, Prószyński i S-ka

Czarnoksiężnik z Archipelagu, Ziemiomorze, Ursula K. Le Guin, Prószyński i S-ka ebook Czarnoksiężnik z Archipelagu, Ziemiomorze, Ursula K. Le Guin, Prószyński i S-ka

To jeden z najznakomitszych cykli literatury fantasy, porównywany z dziełami J.R.R. Tolkiena czy C.S. Lewisa. Opisuje malowniczy świat pełen wysp, smoków i tajemnic, w którym najważniejsza jest równowaga między tworzącymi go siłami. Głównym bohaterem serii jest czarnoksiężnik Ged; poszczególne części opowiadają jego losy - od najmłodszych lat i pierwszych kroków stawianych w świecie magii, aż po czasy gdy zaczęła się ona stawać niebezpiecznym narzędziem w rękach zła.

Goodreads: 3,97/5 gwiazdek


KSIAŻKI NIEDOSTĘPNE W E-BOOKU

 

7. Imię wiatruPatrick Rothfuss, Rebis

Imię wiatru, Patrick Rothfuss, Rebis ebook

Kvothe to człowiek legenda. Wielki mag, geniusz muzyki, bohater i złoczyńca - namówiony przez Kronikarza - wspomina swe barwne życie. Od dzieciństwa spędzonego w trupie wędrownych aktorów poprzez lata chłopięce spędzone w półświatku mrocznego miasta po szaloną, ale udaną próbę wstąpienia na Uniwersytet. Powoduje nim pragnienie władania magią i zemsty na demonach, które zabiły jego rodziców i cały jego świat obróciły w perzynę. Niezwykle żywo i naturalnie snuta opowieść na homerycką skalę. Intrygująca i poruszająca odyseja Kvothe'a doskonale harmonizuje z nienachalnym klimatem fantasy. 
Ten debiut literacki zdobył kilka prestiżowych nagród, m.in. Quill Award oraz Onion AV Club. 

Goodreads: 4,55/5 gwiazdek


8. Strach mędrca tom 1, Strach mędrca tom 2, Patrick RothfussRebis

Strach mędrca tom 1 ebook Strach mędrca tom 2, Patrick Rothfuss, Rebis ebook

Oto ciąg dalszy epickich przygód Kvothe'a, który w zaciszu gospody mierzy się ze swoją legendą. 

Goodreads: 4,56/5 gwiazdek


9. BohaterowieJoe Abercrombie, Mag

 Bohaterowie, Joe Abercrombie, Mag ebook

Dla chwały... Dla zwycięstwa... Dla przetrwania... Powiadają, że Czarny Dow zabił więcej ludzi niż zima, i wspiął się na tron Północy po górze usypanej z czaszek. Król Unii, wyjątkowo zawistny sąsiad, nie ma zamiaru przyglądać się z uśmiechem, jak Dow pnie się jeszcze wyżej. Wydał rozkazy i wojsko już brnie przez północne błota. Tysiące ludzi gromadzą się przy zapomnianych kamiennych kręgach, na bezwartościowych wzgórzach i w mało ważnych dolinach, a przy sobie mają mnóstwo ostrej stali. Bremer dan Gorst, zhańbiony mistrz szermierczy, poprzysiągł odzyskać utracony honor na polu bitwy. Trawiony obsesją odkupienia i uzależniony od przemocy, dawno przestał dbać o to, jak wiele krwi przy tym przeleje. Nawet jeśli będzie to jego własna krew. Księcia Caldera nie interesuje honor, a tym bardziej śmierć. Pragnie tylko władzy i jest gotów na każde kłamstwo, sztuczkę oraz zdradę, żeby ją zdobyć. Byle nie musiał własnoręcznie o nią walczyć. Curndenowi Gnatowi, ostatniemu uczciwemu człowiekowi na Północy, wojaczka nie przyniosła niczego poza opuchniętymi kolanami i zszarganymi nerwami. Nie zależy mu na tym, kto wygra, po prostu chce czynić to, co właściwe. Ale czy uda mu się wybrać dobrą drogę, gdy świat wokół niego stoi w płomieniach? Trzy dni krwawej bitwy zdecydują o losie Północy. Jednak gdy po obu stronach szerzą się intrygi, szaleństwo, kłótnie i małostkowa zawiść, trudno liczyć na to, że zwyciężą najszlachetniejsze serca, czy nawet najsilniejsze ręce...

Goodreads: 4,23/5 gwiazdek


10. Zemsta najlepiej smakuje na zimnoJoe Abercrombie, Mag

Zemsta najlepiej smakuje na zimno, Joe Abercrombie, Mag ebook

Wiosna w Styrii. A to oznacza wojnę. Od dziewiętnastu lat płynie krew. Okrutny wielki książę Orso zaciekle zmaga się ze skłóconą Ligą Ośmiu i wykrwawia kraj. Podczas gdy maszerują armie, spadają głowy i płoną miasta, bankierzy, kapłani oraz starsze, mroczniejsze potęgi toczą śmiertelną zakulisową rozgrywkę, usiłując wskazać, kto zostanie królem.
Być może wojna to piekło, jednakże dla Monzy Murcatto, Węża Talinsu, najstraszliwszej i najsłynniejszej najemniczki na usługach wielkiego księcia Orso, jest także znakomitym sposobem na zarobek. Zwycięstwa Monzy uczyniły ją sławną - nieco zbyt sławną jak na gust jej pracodawcy, który każe ją strącić z górskiego szczytu. Zdradzonej Monzie pozostają jedynie strzaskane ciało i paląca żądza zemsty. Bez względu na cenę, siedmiu ludzi musi umrzeć.
Sojusznikami Monzy zostają najbardziej zawodny pijaczyna i najbardziej zdradziecki truciciel w całej Styrii, masowy morderca z obsesją na punkcie liczb oraz barbarzyńca, który chce jedynie czynić dobro. W poczet jej wrogów zalicza się ponad połowa narodu. A to jeszcze nie koniec, wkrótce bowiem jej tropem zostaje posłany najniebezpieczniejszy człowiek na świecie, mający dokończyć to, co zaczął książę Orso...

Goodreads: 4,14/5 gwiazdek


11. Mąż czarownicy. Wielki czas , Fritz Leiber, Solaris

Mąż czarownicy. Wielki czas , Fritz Leiber, Solaris ebook

Klasyczna opowieść SF, jedna z najczęściej filmowanych w Hollywood utworów SF (aż 4 ekranizacje) - niestety, żadna nie dotarła do Polski. Historia żony profesora uniwersyteckiego, która praktykuje magię voodoo, aby dopomóc mężowi w karierze naukowej. Niestety, okazuje się, że żony konkurentów męża do stanowisk na uczelni, to także czarownice. Konflikt jest nieunikniony. "Wielki czas" uhonorowano Hugo Award. Wielki czas to czas zmian, wojna podróżników w czasie, walczących w imieniu dwóch tajemniczych ras: Pająków i Węży. Wojownicy wyruszają w przeszłość i w przyszłość, dokonując w nich zmian, by gdzieś u końca czasu zwycięstwo należało do nich. Greta Forzane pracuje w miejscu poza czasem i przestrzenią, gdzie wraz z innymi zajmuje się terapią żołnierzy, którzy na tej wojnie doznali uszczerbku psychicznego bądź fizycznego.

Goodreads: 3,91/5 gwiazdek


12. Tytus Groan, Gormenghast,  Mervyn Peake, Wydawnictwo Literackie

Tytus Groan, ebook Gormenghast,  Mervyn Peake, Wydawnictwo Literackie ebooki

Klasyka literatury fantastycznej Obok "Władcy pierścieni" Tolkiena najważniejszy cykl fantasy Nie Śródziemie i nie Ziemiomorze, ale zamek Gormenghast zasługuje na tytuł najwybitniejszej kreacji w literaturze fantasy. Cykl stworzony przez Mervyna Peake'a uznawany jest za absolutną klasykę fantastyki - i co ważne, uważają tak nie tylko miłośnicy fantasy, ale i krytycy i czytelnicy głównego nurtu.

Goodreads: 3,97/5 gwiazdek


13. Umierająca Ziemia, tomy 1-2Jack Vance, Solaris

 Umierająca Ziemia, tomy 1-2, Jack Vance, Solaris

Autor to arcymistrz fantastyki przygodowej. Jego space opery czy trylogia fantasy Lyonesse przyniosły mu wielką popularność. 
Ziemia u kresu swego czasu to mroczne miejsce, tak odwieczne, że zaginęła pamięć o jego początkach. Stulecia w deszczu i na wietrze skruszyły i wygładziły granit, a słońce jest małe i czerwone. Miliony miast rozpadły się w pył. W miejscu, gdzie kiedyś żyły starożytne ludy, mieszka kilka tysięcy dziwaków. Na Ziemi zapanowało zło... Ziemia umiera...
Wielka zaletą sagi jest postać Cugela, antybohatera, oszusta, złodzieja i cwaniaka, który dla własnych korzyści gotowy jest porzucić towarzyszy i okraść biedaka, a dla zemsty nie cofnie się przed żadnym czynem. To jedna z nielicznych tak ohydnych postaci w fantasy, które uczyniono głównym bohaterem opowieści. Bohaterem odrażającym, ale i przyciągającym jednocześnie uwagę.
 

Goodreads: 3,95/5 gwiazdek


14. Cień w środku lataDaniel Abraham, Mag

Cień w środku lata, Daniel Abraham, Mag ebooki

Złożona, elegancka i niemal hipnotyczna opowieść o zniewolonych bogach. Państwo-miasto Saraykeht dominuje nad Letnimi Miastami. Dysponuje niewyobrażalnym bogactwem, jego port jest otwarty dla wszystkich kupców świata, a jego władca, khai Saraykehtu, dysponuje takimi siłami, że może się równać z bogami. Dzięki handlowi na ulicach rozbrzmiewa setka języków, a skrzynie bogaczy pełne są drogich kamieni i złota. W miękkiej dzielnicy miasta można zaspokoić każde pragnienie, choćby najbardziej egzotyczne czy podłe. Ludzie, pozostający w błogiej nieświadomości co do sił zapewniających im dobrobyt, żyją i pracują z przekonaniem, że ich miasto jest bastionem postępu w srogim wiecie. Gdyby upadło, byłaby to tragedia... 
Saraykeht stoi na krawędzi katastrofy. Najważniejszy wpływ na życie miasta mają poeta-czarnoksiężnik Heshai i kontrolowany przez niego zniewolony duch, Beznasienny. Mimo całe swej władzy Heshai jest słaby, wciąż nękają go wspomnienia wstydu i upokorzenia. Stale żyjąc w świadomości ciżącej na nim odpowiedzialności i doznanych niepowodzeń, stanowi filar, a zarazem najsłabszy punkt wielkości Saraykehtu. 
Daleko na zachodzie armie Galtu zdobyły wiele krain. Aby zająć Saraykeht, muszą najpierw zniszczyć handel, na którym opiera się jego dobrobyt. Marchat Wilsin, głowa domu handlowego Galtów w mieście, planuje straszliwą zbrodnię wobec Heshaia i Beznasiennego. Jeśli mu się powiedzie, Saraykeht upadnie. Lecz w tym mieście władzy i intryg każdy ma jakąś tajemnicę. Cena, jaką każdy z obrońców miasta musi zapłacić za uratowanie Saraykehtu, może przekroczyć jego możliwości. A największego zagrożenia wcale nie stanowią Galtowie... 

Goodreads: 3,57/5 gwiazdek

 

 

Miłej lektury!

 

Paulina Poniewska,

2015-01-31


Źródła:

http://grrm.livejournal.com/316785.html

http://www.abebooks.com/blog/index.php/2013/03/14/recommended-reading-list-from-george-r-r-martin/

https://www.goodreads.com/list/show/34131.Recommended_by_George_R_R_Martin

http://www.blastr.com/2013-3-26/george-rr-martin-recommends-books-youll-if-you-thrones

http://gawker.com/george-r-r-martin-fuck-you-if-you-think-i-wont-finish-1602308837