Darmowe e-booki - gdzie szukać?

Darmowe e-booki - gdzie szukać?

Darmowy e-book jest pierwszą książką elektroniczną, jaką ściąga z sieci prawdopodobnie każdy nowy posiadacz czytnika lub tabletu. To najlepszy sposób, aby zapoznać się z nową formą czytania, przejrzeć ofertę dostępną na rynku, zapoznać się z e-księgarniami, promocjami i cenami. A także nie wydając ani grosza można sobie zbudować bogatą biblioteczkę e-booków korzystając z legalnych źródeł.

Ja osobiście po zakupieniu swojego ukochanego Kindle 4Touch pościągałam jak szalona z Amazona „góry” darmowych ebooków, z których wstyd się przyznać, przeczytałam tylko kilka. Taka chyba już jest nasza mentalność, że jak coś jest za darmo, to się bierze tego jak najwięcej bez względu na swoje potrzeby. Na szczęście w przypadku e-booków można ściągać, ile się chce i dla innych nie zabraknie – oto jeszcze jedna zaleta książek elektronicznych.

Poniżej jest lista około 30 adresów internetowych polskich i zagranicznych, z których można pobrać darmowe e-booki. Skupiłam się na stronach, które umożliwiają pobieranie fizyczne plików (epub, mobi, pdf, mp3) i korzystanie z nich na urządzeniach do e-czytania. Jest to tylko wycinek dostępnej oferty. Wiele stron pominęłam z racji niewiedzy o ich istnieniu, a także z powodu posiadania książek dostępnych tylko online. Na końcu zamieszczam link ze spisem takich portali.

Chciałam podziękować wszystkim osobom za rady, podpowiedzi, wskazówki, uwagi do pierwszej wersji wpisu. Dzięki nim tekst ten został uzupełniony o wiele ważnych legalnych źródeł darmowych e-booków zwłaszcza polskich. Jeszcze raz dziękuję.

 

GDZIE ZNALEŹĆ DARMOWE E-BOOKI W POLSCE?

Polskie platformy z darmowymi e-bookami: cdp.plebookpointkoobektoczyta.plnextopubliovirtualowoblinkZłoteMyśli

Praktycznie każdy polski sklep z e-bookami posiada u siebie katalog z darmowymi książkami elektronicznymi.

 

Katalog DARMOWE na bookto.pl

W katalogu zebraliśmy wszystkie darmowe e-booki, jakie znajdują się aktualnie w ofercie platform, z którymi współpracujemy. Możecie przejrzeć większość darmowych książek elektronicznych dostępnych na rynku polskim. Oczywiście, konkretne e-booki pobieracie już bezpośrednio z konkretnej platformy, na której znajduje się wybrany przez Was e-book. 

 

Wolne lektury

To projekt prowadzony przez fundację Nowoczesna Polska. W zbiorach znajduje się obecnie 2666 darmowych ebooków, głównie klasycznych utworów literackich, w tym wiele znajdujących się na liście lektur szkolnych. Książki są w formatach: HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. Na stronach serwisu znajduje się także kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. 

 

FantastykaPolska.pl 

Prywatna strona Robert J. Szmidta, pisarza SF i fantasy, założyciela a zarazem redaktora naczelnego miesięcznika Science Fiction. Autor zgromadził ponad 500 opowiadań, powieści z kategorii fantastyka napisanych przez znanych polskich autorów, które ukazały się drukiem na łamach istniejących w ostatnich latach czasopism albo w książkach znanych wydawnictw. Wśród autorów m.in.: R. Dębski, M. Mortka, Ł. Orbitowski, A.W. Sawicki, D. Sokołowski, R. Szmidt, A. Zimniak.

 

Pamięć.pl Publikacje historyczne i naukowe IPN 

Baza darmowych publikacji historycznych IPN. Obecnie zawiera kilkadziesiąt pozycji. Lista jest na bieżąco aktualizowana. Dostępne formaty: epub, mobi, pdf. Pliki do pobrania bez logowania.

 

Chmura czytania 

Projekt prowadzony przez fundację Festina Lente. Kilkadziesiąt tytułów, głównie klasyka literatury polskiej i zagranicznej. Dostępne są e-booki (epub, mobi) i audiobooki (mp3). Katalog bardzo przejrzysty w nawigacji.

 

RW2010 

Oficyna wydawnicza przeznaczona do samodzielnego, darmowego publikowania utworów literackich niezależnych autorów. Baza zawiera ok. 400 darmowych e-booków autorów współpracujących z RW2010. Niestety, serwis nie posiada odrębnego katalogu z darmowymi książkami. Aby dotrzeć do darmowej oferty, należy ustawić filtr z ceną rosnącą.

 

Czytaj za free

Kilkaset darmowych e-booków (klasyka, niezależni autorzy). Serwis współpracuje z Wydawnictwem Nowy Świat.

 

Wydaje.pl 

Darmowe publikacje niezależnych polskich autorów, głównie krótkie opowiadania. Można pobierać ebooki bez logowania.

 

ebooks43.pl

Kilkadziesiąt darmowych e-booków niezależnych autorów. Publikacje dostępne tylko na stronach serwisu. 

 

ZAGRANICZNE STRONY Z DARMOWYMI EBOOKAMI

Amazon’s Free Ebooks 

Prawdopodobnie najbardziej znany sklep z e-bookami na świecie i jedna z największych baz z darmowymi książkami elektronicznymi. E-booki dostępne są na czytniki KINDLE czyli w formacie MOBI.

 

Hundred Zeros 

Strona, która skatalogowała wszystkie darmowe e-booki, jakie znajdują się na amazon.com. W prosty sposób można przejrzeć darmowy kontent podzielony na kilkadziesiąt kategorii oszczędzając czas, jaki trzeba by spędzoć na stronach Amazona. Ale i tak w celu pobrania ebooka, Hundred Zeros odsyła na strony Amazona. Uwaga – należy zwróć uwagę na symbol dolarów przy tytułach, który oznacza, że dany tytuł jest płatny.

 

Project Gutenberg

Ponad 45 tys. darmowych ebooków głównie z kategorii klasyka, do których prawa autorskie już wygasły. Znajdziecie tutaj książki w prawie każdym języku.  Można ściągać książki bez rejestracji i żadnych dodatkowych opłat. Dostępne formaty: epub, mobo, html, txt.

 

Open Library

Działa w ramach Internet Archive, czyli ogromnego archiwum wszelkich treści multimedialnych (dawne wersje stron www, oprogramowania komputerowego, filmy, książki, nagrania dźwiękowe, programy telewizyjne). Archiwum jest udostępniane bezpłatnie historykom, naukowcom i do celów edukacyjnych. Część archiwów jest dostępna dla każdego.  W ramach Open Library udostępniono około 1 miliona darmowych ebooków, do których wygasły prawa autorskie lub które znajdowały się w domenie publicznej od samego początku ich istnienia. Ebooki są w 6 formatach (EPUB, MOBI, PDF, TXT, DAISY, DjVU) oraz z opcją wysłania na Kindle.

 

Free eBooks

Katalog darmowych e-booków z różnymi wariacjami sortowania i filtrowania, co zdecydowanie skraca czas poszukiwań.

 

ManyBooks.net

Około 30 tys. darmowych e-booków. Można sortować m.in.: po tytule, autorze, popularności, języku, kategoriach.

 

BookBoon

Zgromadzono ponad tysiąc książek edukacyjnych i o biznesie.

 

Smashwords.com 

Ponad 47,5 tys. darmowych e-booków niezależnych autorów. Pliki dostępne w wielu formatach (EPUB, MOBI, PDF). Strona przejrzysta i czytelna.

 

LibriVox

A tutaj propozycja dla wszystkich, którzy wolą słuchać zamiast czytać. Baza darmowych audiobooków.

 

KOBO

Kanadyjska platforma, która skuteczni odpiera atak Amazona. W Kanadzie jest liderem w sprzedaży e-booków. Producent czytników KOBO. 


 

Lista 100 zagranicznych portali z książkami elektronicznymi dostępnymi ONLINE

Wykaz zawiera strony posegregowane tematycznie: historyczne, dziecięce, naukowe klasyka, beletrystyka, nauki, filozofia, religia, biznes, lifestyle, itp.

 

ŹRÓDŁA:

http://eksiazki.az.pl/szukamy-darmowych-ebookow/

http://mashable.com/2014/07/19/free-ebooks/#m!dcfb:eyJzIjoicCIsImkiOiJfeXV0OTFpZXQ5aWE2OGpyMiJ9

 

Paulina Poniewska, 2014-11-20